16 lutego 2023 r.

W czwartek, BWT Alpine F1 Team zaprezentował model A523, bolid na sezon 2023 Mistrzostw Świata Formuły 1 FIA, w wyniosłej atmosferze klubu Printworks w Londynie, który rozpocznie nowy sezon dwudziestu trzech Grand Prix.

 

 

Po zdobyciu piątego miejsca w 2021 roku i czwartego w roku 2022 roku, Alpine wchodzi w rok 2023 z ambitnymi celami: kontynuacja wspinaczki na szczyt klasyfikacji konstruktorów w ramach planu 100 wyścigów.

 

Model A523 jest znaczącą ewolucją modelu A522. Samochód przeszedł radykalny rozwój w okresie przed sezonem, prowadzony przez działy projektowe i zespoły techniczne w zakładach w Enstone (Wielka Brytania) i Viry-Châtillon (Francja).

 

Jego barwy są po raz kolejny wynikiem oryginalnego projektu, łączącego kultowy niebieski kolor Alpine z charakterystycznym różem tytularnego partnera BWT. Podczas wieczoru zespół potwierdził również całkowicie różowy schemat malowania bolidu na pierwsze trzy Grands Prix sezonu w Bahrajnie, Arabii Saudyjskiej i Australii. 

Luca de Meo, dyrektor generalny Renault Group i Laurent Rossi, dyrektor generalny Alpine, byli obecni na prezentacji bolidu, potwierdzając jednocześnie ambicje i strategię obecności Alpine w Formule 1, zgodnie z planem „Renaulution” Renault Group.

 

BWT Alpine F1 Team zaprezentował również swój duet w nowych barwach na rok 2023. W czwartym roku w zespole do Estebana Ocona dołączy jego rodak Pierre Gasly, który został oficjalnie przyjęty w październiku ubiegłego roku. Historia, w której obaj panowie znaleźli się na tym etapie kariery jest fascynująca - obaj dorastali w Normandii i spotkali się po raz pierwszy jako młodzi kierowcy w wieku 9 lat. Od tego czasu Esteban i Pierre wspinali się po szczeblach drabinki, wygrywając wyścigi Grand Prix, a teraz są partnerami jedynej francuskiej marki w F1.

 

 

Otmar Szafnauer rozpoczyna swój drugi rok u steru po poprowadzeniu zespołu do czwartego miejsca w Mistrzostwach Konstruktorów w 2022 r. Do Otmara dołączył Matt Harman, dyrektor techniczny, który przedstawił filozofię stojącą za modelem A523 i szczegółowo opisał wzmożoną współpracę między zakładami w Enstone (podwozie) i Viry-Châtillon (układ napędowy) w celu optymalizacji oferowanego pakietu.

 

 

Esteban i Pierre przeszli intensywne przygotowania przed podjęciem wyzwań związanych z kalendarzem składającym się z dwudziestu trzech imprez. Obaj odbyli swoje pierwsze jazdy w A523 podczas dnia kręcenia filmu promocyjnego na torze Silverstone w poniedziałek. Ponownie usiądą za kierownicą w przyszłym tygodniu podczas testów przedsezonowych w Bahrajnie przed pierwszym wyścigiem, zaplanowanym na 5 marca w Sakhir.

 

 

Laurent Rossi, Prezes Alpine: „Oficjalna prezentacja naszego bolidu na nadchodzący sezon to zawsze ogromne poczucie dumy. Odkąd Alpine dołączyło do świata Formuły 1 w 2021 roku, jestem podekscytowany postępem, który krok po kroku czynimy. W Alpine kierujemy się przede wszystkim naturalnym pragnieniem rywalizacji, które jest wpisane w dziedzictwo firmy i pozostanie w sercu naszych projektów związanych ze sportami samochodowymi przez wiele lat. Chciałbym pogratulować zespołom w Enstone i Viry prowadzonym przez Pata, Matta i Bruno za ich wyjątkową pracę przy projektowaniu i budowie wspaniałego A523. Teraz wszyscy nie możemy się doczekać, aby zobaczyć go w akcji. Jestem dumny, że powierzyłem kierowcom wyścigowym Estebanowi i Pierre'owi reprezentowanie marki Alpine w 2023 r. Będą profesjonalnie prowadzić zespół, zarówno na torze, jak i poza nim, przyczyniając się do realizacji naszych celów. Alpine jest na fali wznoszącej i nadal na niej pozostanie, jestem o tym przekonany.”

 

Otmar Szafnauer, dyrektor zespołu: „Okres poprzedzający nowy sezon w Formule 1 jest często pełen emocji i wysokich oczekiwań. Fantastycznie było osiągnąć nasze cele z zasłużonym czwartym miejscem w Mistrzostwach Konstruktorów w 2022 r. Był to ważny krok w naszym planie 100 wyścigów, który Laurent określił na początku sezonu. W tej misji pozostało nam niespełna 80 wydarzeń i jestem dumny, że mogę poprowadzić zespół w tej przygodzie. Cel na 2023 rok jest prosty: musimy go ukończyć co najmniej na czwartym miejscu, ale znacznie bardziej przekonująco. Rozumiem przez to więcej finiszów, więcej punktów i mniej rezygnacji w zależności od naszych działań. Mam duże oczekiwania wobec wszystkich członków zespołu, w tym Estebana i Pierre'a, aby ściśle współpracowali i osiągali jak najlepsze wyniki.”
 

 

Esteban Ocon, kierowca BWT Alpine F1 Team : „Z niecierpliwością czekam na nowy sezon w BWT Alpine F1 Team - będzie to już czwarty rok w rodzinie Enstone i Viry. Pokazaliśmy wielki postęp w 2022 roku i wszyscy we Francji i Wielkiej Brytanii ciężko pracowali nad rozwojem naszego samochodu na 2023 rok. Nie mogę się doczekać, by kontynuować ten wzrostowy kierunek, który rozpoczęliśmy w zeszłym roku oraz by naprawdę przetestować bolid w okresie przedsezonowym. Kolorystyka jest fantastyczna, naprawdę się wyróżnia i jestem pewien, że będzie niesamowity na torze. Ciężko pracowałem tej zimy, aby być gotowym na rozpoczęcie sezonu. Czuję się w doskonałej formie i jestem już całkowicie gotowy, aby wrócić za kierownicę!”

 

Pierre Gasly, kierowca BWT Alpine F1 Team : „To fantastyczne, że zostałem oficjalnie przedstawiony jako kierowca BWT Alpine F1 Team i nie mogę się doczekać tego nowego etapu w mojej karierze. Nie mogę się doczekać, aby zobaczyć potencjał A523 i to, co może zrobić w testach przedsezonowych, gdzie będę kontynuował zapoznawanie się z zespołem. Po zasmakowaniu jazdy A522 pod koniec 2022 roku, jestem naprawdę podekscytowany widząc wszystkie zmiany, jakie zespół wprowadził do tegorocznego modelu i co przyniesie przyszłość dla Alpine. Wspaniale jest widzieć zaangażowanie wszystkich w Enstone i Viry w ich codziennej pracy, aby iść naprzód i nie mogę się doczekać, aby pomóc zespołowi osiągnąć nasze cele w tym roku.”