22 maja 2022 roku

Esteban od początku wyścigu przebijał się przez grupę i szybko włączył się do walki o punkty. Fernando, lokalny bohater, awansował z ostatniego miejsca na starcie - po wymianie silnika - na dziewiątą pozycję na mecie!

 

Obaj kierowcy wybrali strategię trzech pit stopów, zaczynając na miękkich oponach, przechodząc na średnie na drugim pit stopie i kończąc na dwóch kompletach miękkich opon w drugiej połowie wyścigu.

 

Esteban utrzymywał stałe tempo, wykorzystując swoją wiedzę o wyścigu do zdobywania pozycji przez 66 okrążeń tego wymagającego wyścigu i ukończył go na komfortowym siódmym miejscu. To jego piąty finisz w Top 10 w tym sezonie.

 

W swoim 19. Grand Prix Hiszpanii, na ojczystej ziemi, Fernando pojechał doskonały wyścig z tyłu stawki, wykazując się cierpliwością i umiejętnościami, zdobywając ostatecznie dwa punkty.

 

Esteban Ocon – Start: 12. pozycja / Meta: 7. miejsce

 

Jestem bardzo szczęśliwy z tych dwóch dobrych wyników dla całego zespołu. To prawdopodobnie najlepsze, na co mogliśmy liczyć po wczorajszym dniu i zespół powinien być bardzo dumny z tego, co udało nam się osiągnąć. Miałem świetny pierwszy stint, z kilkoma dobrymi wyprzedzeniami. Ogólnie rzecz biorąc, nie sądzę, żebyśmy mogli się lepiej postarać. Wspaniale, że Fernando zdobył punkty po starcie z tyłu stawki, tym bardziej w Barcelonie. Po trudnej sobocie udowodniliśmy, że mamy odpowiedni rytm, a samochód dobrze pracuje, więc ten wynik jest naprawdę pozytywny. Będę dziś spał spokojnie! »

 

Fernando Alonso – Start: 20. pozycja / Meta: 9. miejsce

 

To wspaniale, że udało nam się dziś zdobyć punkty, zwłaszcza po wczorajszych słabych kwalifikacjach. Jestem więc bardzo zadowolony. Atmosfera była dziś wyjątkowa i mimo że startowaliśmy z ostatniej pozycji, myślę, że udało nam się zrobić dobry show dla kibiców. Brzmi to trochę jak zwycięstwo! Mam nadzieję, że od tej pory będziemy w regularnie zdobywać punkty. Myślę, że w niedzielę musimy się jeszcze poprawić, ale dziś wykonaliśmy dobrą robotę i dobrze poradziliśmy sobie z sytuacją. Wracając do Miami i tego, co wydarzyło się w czwartek, być może teraz widzę to inaczej. Stewardzi wykonali swoją pracę w Miami i być może widzimy rzeczy w innym świetle z bolidu i w ferworze akcji. W pełni popieram pomysły FIA i chcemy z nimi współpracować, aby ulepszyć widowisko dla kibiców.

 

Laurent Rossi, Prezes Alpine:

 

Przed rozpoczęciem wyścigu weekend nie zapowiadał się obiecująco. Ale udało nam się wszystko naprawić i oba nasze bolidy znalazły się w Top 10. Zdobycie ośmiu punktów po starcie z 20. i ostatniego pola startowego w przypadku Fernando i 12. w przypadku Estebana jest z pewnością satysfakcjonujące i zasłużone. Udało nam się zdobyć punkty po skomplikowanej sesji kwalifikacyjnej, co jest ważne, ponieważ walka o mistrzostwo jest bardzo zacięta. Musimy jednak kontynuować ciężką pracę, szczególnie poprzez zapewnienie większej spójności naszych wyników w ciągu całego weekendu, aby poprawić nasze pozycje na liście startowej. Pokazaliśmy dziś, na wymagającym torze i w trudnych warunkach, że mamy wszystko, czego potrzeba, aby dobrze wypaść w niedzielę. Musimy teraz zapewnić sobie możliwość bardziej regularnej walki na wyższych szczeblach hierarchii. Biorąc pod uwagę okoliczności, wszyscy członkowie zespołu wykonali dziś dobrą robotę. Teraz czekamy na Monako w przyszłym tygodniu, gdzie wiemy, że wynik wyścigu zależy w dużej mierze od naszego występu w sobotę.