20 maja 2022 roku

BWT Alpine F1 Team rozpoczął przygotowania do Grand Prix Hiszpanii od wspaniałego dnia treningów na torze Barcelona-Catalunya, gdzie Hiszpan Fernando Alonso i Esteban Ocon znaleźli się w pierwszej dziesiątce.

 

Po tętniącej życiem atmosferze Miami, Formuła 1 powróciła do bardziej znajomego otoczenia w Barcelonie, gdzie w połowie lutego odbyły się testy przedsezonowe i pierwsze okrążenia dla bolidu A522. Temperatury były jednak znacznie cieplejsze niż w zimie - termometry wskazywały ponad 30°C w powietrzu i 42°C na torze.

 

Obaj kierowcy realizowali program produkcyjny, by znaleźć najlepsze ustawienia na torze o długości 4,6 km. Fernando ukończył drugi trening wolny na szóstym miejscu z czasem 1’20’’203 i pięćdziesięcioma okrążeniami na koncie. Równocześnie Esteban zajął dziewiąte miejsce z czasem 1’20’’745, mając na zegarze pięćdziesiąt trzy okrążenia.

 

Jutro w Barcelonie ma być sucho i ciepło. O 12:00 czasu lokalnego rozpocznie się trzeci trening wolny, a o 15:00 kwalifikacje.

 

Esteban Ocon:

 

Miło jest wrócić do Barcelony. Miło jest poczuć, jak bardzo samochód zmienił się od czasu naszych pierwszych okrążeń podczas testów zimowych. Zdecydowanie poszło to w dobrym kierunku i czuję znaczącą różnicę. Dziś wydaje się, że możemy walczyć o pierwszą dziesiątkę, co w piątek jest zawsze pozytywne. Niemniej jednak, jest jeszcze wiele do zrobienia. Po dzisiejszych dwóch sesjach wiemy, na czym musimy skupić nasze wysiłki, aby dobrze wypaść w sobotę. Ogólnie rzecz biorąc, był to solidny dzień zbierania danych i teraz musimy podwoić nasze wysiłki, aby zapewnić sobie jak najlepsze wyniki w jutrzejszych kwalifikacjach.

 

Fernando Alonso:

 

To był udany piątek z naszej strony. Po testach zimowych w lutym musieliśmy przeprowadzić kilka testów, ponieważ w międzyczasie samochód bardzo się zmienił. Próbowaliśmy ocenić pewne rzeczy i przeprowadzić klasyczną analizę opon. Zebraliśmy kilka przydatnych danych, ale jasne jest, że do jutra musimy jeszcze poprawić bolid. Równowaga nie jest idealna, dlatego dziś wieczorem trzeba wykonać więcej pracy, aby być jak najlepiej przygotowanym do kwalifikacji. Cieszyłem się, że trybuny były wypełnione i mam nadzieję, że jutro też damy dobry koncert.

 

Pat Fry, dyrektor ds. technologii:

 

Piątkowe testy przebiegły bez większych problemów, a dziś zakończyliśmy program krótkich i długich odcinków. Wyglądamy dość dobrze biorąc pod uwagę okrążenie, tak jak ostatnio, ale koncentrujemy się na eksperymentowaniu z poprawą naszego tempa na długich odcinkach i mamy wiele danych do przeanalizowania dzisiejszego wieczoru. Jest to dla nas obecnie kluczowy obszar i próbujemy różnych rzeczy, aby osiągnąć dalszy postęp. Nasze zmiany na ten wyścig są stosunkowo niewielkie, ale wszystkie się liczą, działają dobrze i jak na razie jesteśmy z nich zadowoleni z tego weekendu.