20 maja 2022 roku

Kierowcy Esteban Ocon, Fernando Alonso oraz Team Principal Otmar Szafnauer, dzielą się odczuciami na temat Grand Prix Hiszpanii, szóstym wyścigu w sezonie 2022 Formuły 1.

Otmar Szafnauer:

Przede wszystkim naszym celem jest zdobycie punktów przez obydwa nasze bolidy, co nie udało nam się od pierwszego wyścigu sezonu. Jeśli chcemy osiągnąć nasze cele w tym roku, jest to niezbędne minimum na pozostałe Grands Prix. Stale pokazujemy, że mamy konkurencyjny samochód i teraz ważne jest, aby ten obiecujący rytm przełożyć na punkty w niedzielę. Naszą ambicją jest oczywiście powrót po Miami z dużo lepszym i czystszym weekendem wyścigowym. Możemy wpływać tylko na to, co jest przed nami, więc taki będzie cel w Barcelonie, a obaj nasi zawodnicy są gotowi dać z siebie wszystko.”

Esteban Ocon:

„Barcelona jest jednym z tych torów, które wszystkie zespoły i kierowcy znają bardzo dobrze. Trenujemy i ścigamy się tam już od jakiegoś czasu, ale nie oznacza to, że nie można spotkać na nim żadnych trudności, jak na każdym innym. Pierwsze dwa sektory są szybkie i mogą być trudne, a zarządzanie oponami jest kluczowym czynnikiem. W ostatnim, pokonywanym przy niskiej prędkości, zwykle pod koniec okrążenia odczuwa się utratę przyczepności, ponieważ opony się przegrzewają. Ogólnie rzecz biorąc, wyprzedzanie w Barcelonie jest dość trudne, chociaż długa prosta zjazdowa może dać więcej mocy DRS, co sprawia, że jest to kluczowy odcinek toru. Sprawia to, że kluczowe są kwalifikacje oraz strategia wyścigu, aby zdobyć odpowiednie pozycje na torze. W zeszłym roku zakwalifikowałem się na piątym miejscu. Jest to więc tor, który lubię i wiemy, że możemy rywalizować na nim o dobre miejsca.”

Fernando Alonso:

„Ścigam się w Barcelonie od wielu lat, więc dobrze znam ten tor i jego otoczenie. To tor, na którym można naprawdę zobaczyć, gdzie w hierarchii znajduje się nasz bolid, i na którym od kilku lat odbywają się zimowe testy. Nie jest łatwo wyprzedzać, dlatego bardzo ważne są kwalifikacje. Gdy nie ma samochodu bezpieczeństwa lub gdy wyścig przebiega w nietypowy sposób, trudno jest zdobywać pozycje. W tym roku dobrze się zakwalifikowaliśmy, więc mam nadzieję, że uda nam się wykorzystać impet poprzednich sobót i bezproblemowo wystartować w wyścigu.

Informacje o Grand Prix Hiszpanii

Tor:

Długość okrążenia: 4,675 km
Długość wyścigu: 308,424 km

Pierwszy wyścig odbył się w 1991 r.
Tor służył jako start i meta wyścigów kolarskich na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1992 r. Uważany za jeden z torów najbardziej przyjazny środowisku na świecie.
Na przestrzeni lat konfiguracja toru Barcelona-Catalunya był poddawany różnym modyfikacjom, z których najbardziej znaczącą jest wprowadzenie wolnego slalomu przed ostatnim zakrętem, co miało na celu zapewnienie dodatkowej możliwości wyprzedzania.

Kierowcy i zespół:

Samochody z silnikiem Renault zdobyły 10 pole position, 12 zwycięstw, 524 punkty i osiem najszybszych okrążeń podczas Grand Prix Hiszpanii.
Fernando Alonso odniósł pamiętne zwycięstwo w 2006 roku w barwach Renault F1 Team, na oczach entuzjastycznej publiczności. W 2013 r. powtórzył ten wyczyn.
Esteban Ocon poprawił się o 12 miejsc podczas Grand Prix Miami. Rekord w jego karierze. W 2017 roku, Esteban zajął piąte miejsce w Barcelonie, co było najlepszym wynikiem w jego debiucie w sezonie w Formule 1.

Alpine zdobyło dwa punkty podczas zeszłorocznego Grand Prix Hiszpanii, dzięki bojowemu występowi Estebana, który zajął dziewiąte miejsce po starcie z piątej pozycji.

Alpine Academy a kierowcy stowarzyszeni:

- Jack Doohan zajął trzecie miejsce w kwalifikacjach w Imola, mimo że nigdy wcześniej nie ścigał się na tym torze.  Jack zajął drugie miejsce w Barcelonie w swojej kampanii 2021 w mistrzostwach Formuły 3 FIA.

- Olli Caldwell na Imoli uzyskał najlepszy wynik w swoim dotychczasowym sezonie, zajmując 13. miejsce. Olli wygrał w Barcelonie w 2021 r., odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w Formule 3.

- Caio Collet trzykrotnie stawał na podium w Barcelonie, ostatni raz w wyścigu otwierającym mistrzostwa Formuły 3 w zeszłym sezonie.

- Victor Martins zdobył na Imoli dwa punkty, w tym drugie miejsce w wyścigu Sprint. Victor ma na koncie aż osiem miejsc na podium w Barcelonie w swojej karierze, w tym sześć zwycięstw i dwa z rzędu w ten sam weekend.

- Abbi Pulling zdobyła 20 punktów po pierwszej kolejce Serii W 2022. Nigdy wcześniej Abbi nie rozpoczęła tak dobrze sezonu w bolidzie.
Drugie miejsce Alice Powell w Miami jest kontynuacją serii, w której Alice Powell stawała na podium co najmniej raz w każdym ze swoich sezonów w Serii W.