21 lutego 2022 roku

Zespół BWT Alpine F1 Team oficjalnie zaprezentował dzisiaj w Paryżu nowy bolid A522, otwierając w ten sposób nową erę doskonałości i sportowych osiągnięć Alpine przed długo wyczekiwanym startem sezonu 2022 w Mistrzostwach Świata FIA Formuły 1. W A522 zachowano uderzający błękit Alpine, teraz połączony z charakterystycznym różem BWT, od niedawna partnerem tytularnym zespołu na 2022 rok. BWT Alpine F1 Team przygotował również niespodziankę i zaprezentował „odwróconą” wersję, w której kolorem dominującym jest róż. Te niezwykłe barwy zostaną wykorzystane podczas dwóch pierwszych wyścigów w sezonie, aby zwrócić uwagę na współpracę z partnerem tytularnym BWT.

 

Prezentacji drugiego bolidu F1 w historii BWT Alpine F1 Team dokonali Laurent Rossi, Prezes Alpine, Luca de Meo, Prezes Renault Group, oraz Otmar Szafnauer, nowy dyrektor stajni. Podczas wyczekiwanej premiery A522 byli również obecni kierowcy Esteban Ocon i Fernando Alonso. Po ubiegłorocznej pierwszej solidnej kampanii Alpine w Formule 1 zespół w nowym stylu zamierza osiągnąć jeszcze więcej w 2022 roku.

 

Na czele działów technicznych Enstone stanie teraz doświadczony duet złożony z Pata Fry’a, dyrektora ds. technologii podwozi, i Matta Harmana, dyrektora technicznego. Po drugiej stronie kanału La Manche Alpine powołał ostatnio Bruna Famina na stanowisko dyrektora wykonawczego Alpine Racing w Viry-Châtillon, aby zoptymalizować integrację między podwoziem i silnikiem, a także zagwarantować transfer innowacji z toru na drogi.

 

Pracownicy obu zakładów pracowali bez wytchnienia przez ostatnie półtora roku, projektując bolid A522 w kontekście radykalnych zmian w przepisach, które weszły w życie w 2022 roku. Współpraca obu zakładów była kluczowa dla stworzenia A522. Oprócz całkowicie zmodyfikowanego i wyjątkowego podwozia stajnia z dumą prezentuje układ napędowy RE22, który rozpoczyna nowy rozdział w bogatej historii francuskiego konstruktora samochodowego F1. Specyfikacje i wymiary bloku silnika dały większą swobodę w designie karoserii, pozwalając jak najlepiej wykorzystać możliwości oferowane przez nowe przepisy techniczne, a jednocześnie zostały dostosowane do nowego paliwa E10, które stanowi kolejny etap na drodze do zrównoważonych paliw w Formule 1.

 

BWT Alpine F1 Team będzie działać z tą samą parą kierowców. Po zwycięstwie w Grand Prix Esteban rozpocznie trzeci rok wyścigów z rzędu z silnikiem Renault, podczas gdy Fernanda czeka dwudziesta, historyczna i być może rekordowa, kampania w Formule 1.

Australijczyk Oscar Piastri z Alpine Academy będzie w 2022 roku oficjalnym kierowcą rezerwowym zespołu po ubiegłorocznym zdobyciu tytułu w Mistrzostwach FIA Formuły 2.

 

Esteban i Fernando usiądą za kierownicą A522 podczas jutrzejszego shakedownu na torze Circuit de Barcelona-Catalunya, zanim w drugiej części tygodnia zaczną testy przedsezonowe.

 

Laurent Rossi, Prezes Alpine:

 

„Z ogromną przyjemnością prezentujemy dzisiaj nasz bolid A522, który jest początkiem nowego rozdziału przygód Alpine w Formule 1. Jako dumni zawodnicy stworzyliśmy bolid nowej generacji, korzystając z całej istoty, dziedzictwa i pasji Alpine. Nasza firma ma jasny plan i wizję, a ponadto może liczyć na najlepszych ludzi w branży, którzy pomogą jej się rozwijać i spełniać swoje ambicje. Nasz zespół jest teraz stabilny i mamy nadzieję, że przetrwa próbę czasu. Nasz duet kierowców to idealna recepta na osiągnięcie na torze wyników, na których nam zależy. W 2022 roku chcemy nieustannie dokonywać postępów dzięki kompleksowemu rozwojowi we wszystkich zakładach, aby w przyszłości zagwarantować nam pozycję pretendenta do tytułu. Idziemy w dobrym kierunku i chcemy kontynuować drogę na sam szczyt”.

 

Esteban Ocon, kierowca BWT Alpine F1 Team:

 

„Prezentacja A522 budzi we mnie oczywiście wielki entuzjazm, tym bardziej, że w tym tygodniu mam po raz pierwszy prowadzić ten samochód. To zawsze wielki zaszczyt usiąść za kierownicą nowego bolidu F1, ponieważ wie się, ile pracy włożyli w jego stworzenie wszyscy utalentowani ludzie w poszczególnych działach w Enstone i Viry-Châtillon. To uczucie i odpowiedzialność są czymś naprawdę wyjątkowym i szczególnym. Jestem gotowy, czuję się przygotowany fizycznie, zapraszam więc na tor, żeby zobaczyć, co możemy osiągnąć w tym roku!”

 

Fernando Alonso, kierowca BWT Alpine F1 Team:

 

„Przyjemnie jest wrócić. Ciężko pracowałem, żeby się przygotować na ten sezon. Wiele się spodziewano po rewolucji w przepisach, opóźnionej z powodu pandemii. Samochód wygląda fantastycznie z tą nową regulacją, podobają mi się nowe barwy. Widzieliśmy nowy silnik i jesteśmy przekonani, że w nowej generacji dokonano znakomitych postępów. Nie poznamy hierarchii przed Bahrajnem, ale nie możemy się doczekać pierwszych jazd A522 podczas tygodnia testowego. Mam nadzieję, że nowe przepisy osiągną cel i wyścigi w tym roku będą jeszcze bardziej emocjonujące i pasjonujące”.