29 października 2022 roku

BWT Alpine F1 Team dokonał niezwykłego powrotu w Q3 z udziałem obu bolidów. Na torze Autodromo Hermanos Rodriguez, Fernando Alonso i Esteban Ocon zakwalifikowali się odpowiednio na dziewiątym i dziesiątym miejscu do Grand Prix Meksyku, który odbędzie się jutro.

 


W Mexico City, Esteban dotarł do Q3, dołączając do Fernando w Top 10. Po raz dziewiąty w tym sezonie oba bolidy dotarły do Q3.

 


Obaj kierowcy jechali bardzo równo w trakcie kwalifikacji, awansując do Q2, a następnie do Q3 oddzieleni odpowiednio o 0’’054 i 0’’191.

 


Esteban jechał na używanych miękkich oponach podczas swojej pierwszej próby w Q3, podczas gdy Fernando wybrał nowe miękkie opony. Okrążenie - 1’18’’939 - pozwoliło mu uzyskać dziewiąty czas.

 

 

Potem Esteban pokonał okrążenie w czasie 1’19’’010, co pozwoli mu na start z dziesiątego miejsca.

 


Grand Prix, w którym kierowcy będą mieć do pokonania 71 okrążeń, rozpocznie się o 14:00 czasu lokalnego.

 


Esteban Ocon – Pozycja 10 / 1’19’’010: „Fernando i ja w pierwszej 10, co zawsze jest naszym minimalnym celem, można określić jako dobry ogólny wynik dla zespołu w tych kwalifikacjach. Udało nam się dziś maksymalnie wykorzystać potencjał samochodu, choć uważam, że po mocnych Q1 i Q2, w Q3 można było osiągnąć nieco więcej. Mimo to, wszyscy jesteśmy blisko siebie i będziemy walczyć o punkty. Wiemy, że jutro będzie ciężka walka. Będziemy musieli być w najlepszej formie jako zespół, aby wywieźć dużo punktów. Ale wiem, że jesteśmy przygotowani na wszystkie ewentualności.”

 

 

Fernando Alonso – Pozycja 9 / 1’18’’939: „Dzisiejszy dzień był nieco trudniejszy niż się spodziewaliśmy, ale jesteśmy całkiem zadowoleni, że startujemy z dziewiątej pozycji na starcie jutrzejszego wyścigu. Miło jest być po czystej stronie siatki, tuż za Lando [Norrisem]. Ogólnie rzecz biorąc, nie czułem się zbyt szybki i cierpiałem z powodu balansu samochodu. Po ustanowieniu dziesiątego najszybszego czasu w Q2, myślę, że dziewiąte miejsce było prawdopodobnie najlepszym, na co mogliśmy dziś liczyć. Ze względu na temperatury i wysokość, których nie znajdziemy nigdzie indziej, nie możemy tutaj brać niczego za pewnik. Każdy będzie mieć te same warunki, więc zrobimy wszystko, aby zdobyć jak najwięcej punktów przy fladze z szachownicą.”

 

 

Alan Permane, Dyrektor sportowy: „Na początku myśleliśmy, że możemy zrobić nieco więcej niż dziewiąta i dziesiąta pozycja w kwalifikacjach. Należy jednak patrzeć pozytywnie, ponieważ oba bolidy weszły do Q3, a co ważniejsze, jesteśmy dobrze przygotowani do walki o mistrzostwo. Esteban poczynił duże postępy względem 3. treningu wolnego, który odbył się tego samego dnia, dostał się do Q3 i pokazał, że odzyskał siły po rozczarowaniu z zeszłego weekendu. Zdecydowaliśmy się wypuścić Fernando w środku sesji Q3 na czystym torze i myślę, że wyszło mu to na dobre. Jutrzejszy wyścig będzie dużym wyzwaniem - jak zawsze na tym torze - ponieważ jest wymagający dla hamulców, układu napędowego i systemów chłodzenia. Przede wszystkim musimy zobaczyć flagę w szachownicę, potem będziemy liczyć na dobre tempo wyścigowe naszych dwóch kierowców, aby umocnić naszą pozycję w mistrzostwach.”