8 października 2022 roku

BWT Alpine F1 Team będzie w korzystnej pozycji na starcie do jutrzejszego Grand Prix Japonii. W gorącej sesji kwalifikacyjnej na torze Suzuka, Esteban Ocon zakwalifikował się na doskonałym piątym miejscu, dwa miejsca przed Fernando Alonso.

 

 

Piąte miejsce to najlepszy wynik kwalifikacyjny Estebana w tym sezonie, dorównujący jego występom w Arabii Saudyjskiej i na Węgrzech.

 

 

To stawia zespół w dobrej pozycji przed jutrzejszym wyścigiem, który rozpocznie się o 14:00 czasu lokalnego. Warunki pogodowe mogą być różne, z dużą szansą na deszcz.

 

 

Obaj kierowcy z łatwością znaleźli się w pierwszej szóstce we wszystkich trzech rundach kwalifikacyjnych. Zajęli czwarte i szóste miejsce w Q1, a następnie drugie i czwarte w Q2.

 

 

W Q3 Fernando w pierwszej próbie przejechał na nowych miękkich oponach, ustanawiając czas 1’30’’322. Pierwsze okrążenie Estebana na zużytych miękkich oponach pozwoliło mu awansować na dziesiątą pozycję, po czym rewelacyjny ostatni wysiłek na świeżych oponach pozwolił mu obniżyć wynik o prawie sekundę, do 1’30’’165. Wystarczający, by zapewnić sobie piątą pozycję. Fernando nie był w stanie poprawić się na drugim komplecie nowych opon i zakwalifikował się na siódmej pozycji.

 

 

Esteban Ocon - Pozycja 5 / 1’30’’165: „Jestem zachwycony tym dniem i tym jak przebiega weekend. To piąte miejsce, tuż za Red Bullami i Ferrari, to dla nas doskonały wynik. Po rozczarowaniu w ostatni weekend, to bardzo satysfakcjonujące odbić się w taki sposób i pokazać nasz potencjał. Zmiany zadziałały bardzo dobrze, a nasz bolid jest odpowiednio przygotowany na ten tor. Możemy więc mówić o dobrze wykonanej pracy przez wszystkich, zarówno na torze, jak i w naszych dwóch fabrykach. Jesteśmy w mocnej pozycji, by zdobyć jutro punkty naszymi dwoma bolidami. Teraz wszyscy skupiamy się na tym, aby zakończyć weekend Grand Prix Japonii w dobrym stylu.”

 

 

Fernando Alonso – Pozycja 7 / 1’30’’322: „Jestem zadowolony, że jutro wystartuję z siódmej pozycji. Myślę, że moglibyśmy być jeszcze bardziej konkurencyjni, gdyby warunki były mokre, więc mam nadzieję, że jutro pogoda będzie nieco mieszana. Jeśli będzie to chaotyczny wyścig, to mamy dużo mniej do stracenia niż bolidy przed nami, które walczą o mistrzostwo. Samochód spisywał się dobrze przez cały weekend i jestem zaskoczony tym, jak blisko siebie są wszystkie zespoły - między niektórymi z nich jest tylko kilka dziesiątych sekundy. Jestem optymistą przed jutrzejszym wyścigiem. Jeśli będzie padać, będziemy musieli pozostać skoncentrowani i wtedy będzie możliwość znalezienia się w pierwszej piątce pod flagą z szachownicą.”

 

 

Alan Permane, Dyrektor Sportowy: „Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszego dzisiejszego występu w kwalifikacjach. Widać, że nasz bolid dobrze pracuje na tym pięknym torze, na który z przyjemnością wracamy. Mieliśmy dziś trzy bardzo solidne sesje kwalifikacyjne, w których wszystko dobrze ze sobą współgrało i myślę, że znalazło to odzwierciedlenie na liście czasów. Esteban wykonał świetną pracę, poprawiając się przez cały dzień i kwalifikując się na piątym miejscu. Oczywiście punkty przyznawane są dopiero w niedzielę i jeśli uda nam się utrzymać nasze dwa obecne miejsca, to będziemy w dobrej sytuacji. Będziemy jednak realistami, jesteśmy ostrożni wobec naszych bezpośrednich konkurentów, ale myślę, że możemy mieć jutro dobry wyścig, niezależnie od warunków. Jest duża szansa na deszcz, ale w piątek na mokrej nawierzchni nie mieliśmy żadnych problemów, więc czekamy na to, co nas czeka.”