Historia A110 San Remo 73

A110 San Remo 73 - Alpine

A110 San Remo 73

DRIVE A LEGEND

Pierwszy Rajd San Remo odbył się w 1928 roku i pozostawał w kalendarzu Mistrzostw Świata od 1973 do 2003 roku. To wydarzenie miało wyjątkowy charakter: urok włoskiego nadmorskiego miasteczka prowadzący do wyczerpujących etapów wysokogórskich, jak również mieszanka asfaltu i szutru, która nie pozwalała kierowcom na chwilę nieuwagi.


Etapy wydawały się jednak stworzone dla zwinności tylnonapędowej A110 berlinetty, a w inauguracyjnym sezonie Rajdowych Mistrzostw Świata w 1973 roku Alpine A110 odniosło słynne zwycięstwo.
Dwa miejsca na podium (w tym zwycięstwo samochodu nr 1 Jean-Luca Thériera i Jacquesa Jauberta) przypieczętowały tytuł mistrza świata dla Alpine, stawiając tę młodą markę na podium ponad jej uznanymi rywalami.

Historia - A110 San Remo 73 - Alpine

DROGA DO ZWYCIĘSTWA

Jest rok 1973, rok powstania Rajdowych Mistrzostw Świata. Trzy berlinetty A110 przyjechały do miasta San Remo, gotowe do rywalizacji na wymagających trasach, które wiją się wokół miasta.

 
Dwie z nich staną na podium. Jean-Luc Thérier i jego kierowca Jacques Jaubert zdobyli trofeum z sześciominutową przewagą nad kolejnym rywalem. Piąte zwycięstwo Alpine w sezonie sprawia, że tytuł mistrza świata wraca do Dieppe, gdzie pozostały jeszcze trzy rajdy. 

Historia - A110 San Remo 73 - Alpine

CZTEREJ MUSZKIETEROWIE

Samochód to tylko połowa historii słynnego tytułu Alpine w Rajdowych Mistrzostwach Świata w 1973 r. Wspaniała maszyna potrzebuje wspaniałych kierowców, którzy dadzą z siebie wszystko.


 
Jean-Luc Thérier zdobywa najwięcej punktów z trzema zwycięstwami w pierwszym roku mistrzostw, ale indywidualne trofea dla kierowców nie są jeszcze przyznawane.


 
Jego koledzy, Bernard Darniche, Jean-Pierre Nicolas i Jean-Claude Andruet (wspólnie, jako „czterej muszkieterowie”) również odnieśli kluczowe zwycięstwa, sprowadzając trofeum do Dieppe.

Alt Image C29

Duch rywalizacji połączony z doskonałym zmysłem technicznym w postaci nowego A110 trwa również 50 lat później. San Remo 73 to limitowana do 200 200 egzemplarzy edycja, która przypomina o tym słynnym zwycięstwie.


A110 San Remo 73 to współczesne nawiązanie do zwycięstwa dzięki wykorzystaniu historycznych barw, charakterystycznego oklejenia i czerwonego dachu z włókna węglowego.