Alpine - Początki marki

Początki marki

Jean Rédélé, założyciel Alpine

JEAN RÉDÉLÉ, ZAŁOŻYCIEL.

Jean Rédélé urodził się 17 maja 1922 r. w rodzinie pasjonującej się sportami samochodowymi. Po ukończeniu studiów z wyróżnieniem, w wieku 24 lat przejął stery w salonie Renault w Dieppe, swoim rodzinnym mieście. Doskonalił swoje umiejętności jako inżynier i kierowca w świecie wyścigów, doskonale zdając sobie sprawę, że sporty samochodowe pozwalają mu zademonstrować możliwości swoich pojazdów - podejście, które utoruje drogę dla bardzo wyjątkowych samochodów sportowych.

Jean Rédélé Alpine A108

SKROMNE POCZĄTKI

Renault 4CV jest często uważany za powojenny doskonały samochód rodzinny, ale Jean Rédélé wyczuł, że ma on większy potencjał i przesunął granice układu napędowego dzięki swojej pięciobiegowej skrzyni biegów. Ścigał się w Alpach i na trudnym terenie Mille Miglia w 4CV, odnosząc liczne zwycięstwa. Kolejne modele będą nosić nazwę miejsca, w którym czerpał największą przyjemność z doskonalenia swojej sztuki: krętych dróg Alp.

Wyścigi samochodowe Alpine

Filozofia Alpine

„To fascynujące poczucie kontroli, które chciałem, aby klienci czuli za kierownicą samochodu, który planowałem zbudować” - mówi Jean Rédélé. Stworzył swój własny samochód sportowy, dodając lekkie aluminiowe nadwozie do podwozia 4CV: O 60 kg lżejszy od oryginalnej wersji. To dążenie do lekkości pozostanie główną cechą wszystkich następnych modeli.

Marka Alpine oficjalnie ujrzała światło dzienne w czerwcu 1955 roku w rodzinnym mieście Jeana Rédélé, Dieppe, gdzie do dziś powstają nowe samochody.

„Pokazaliśmy, że lekkość i siła mogą iść w parze”. - Jean Rédélé

NARODZINY GWIAZDY

Stworzony w 1962 roku A110 był ewolucją dwóch wcześniejszych modeli, A106 i A108. Nawet dziś jego styl jest natychmiast rozpoznawalny. W ciągu swojego niesamowitego życia, A110 potroiło swoją moc, a jego osiągi wzrosły, podczas gdy niezwykły sukces w wyścigach rajdowych został przeniesiony na ulice w formie cywilnego samochodu.

koncepcja Alpine A110
Alpine A110

SPORTOWY RODOWÓD

Samochody Alpine są zdefiniowane przez trzy wartości: lekkość, zwinność i duch rywalizacji. Zapisane w DNA marki zainspirowały zwycięstwa w wielu dyscyplinach sportów samochodowych. W latach 60-tych Alpine z wieloma sukcesami mierzyło się z konkurencją podczas 24-godzinnego wyścigu Le Mans, a następnie odniosło zwycięstwo w 1978 roku. Zaangażowanie Renault umożliwiło również A110 zdobycie pierwszego trofeum Rajdowych Mistrzostw Świata w 1973 roku.
 

Alpine A110 1962 i Alpine A110 2017
Alpine A110
Alpine A110

POWRÓT IKONY

Alpine A110 powrócił z rozmachem w 2017 roku; pionierski duch Jeana Rédélé został ponownie wcielony w samochód, który łączy profesjonalnie dostrojony układ napędowy ze smukłym, lekkim nadwoziem, aby wstrząsnąć hierarchią samochodów sportowych. Zdobywca wielu nagród jest doceniany zarówno przez krytyków motoryzacyjnych, jak i wieloletnich i nowych fanów Alpine. Jeszcze bardziej ekscytujący w prowadzeniu niż jego imiennik, A110 wypełnia lukę między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością Alpine.
 

Poznaj również