DYREKTOR ALPINE MOTORSPORTS

Bruno Famin

Bruno Famin - WEC - Alpine

Biografia

Bruno Famin rozpoczął swoją karierę w sportach motorowych w Peugeot w 1989 roku.  Najpierw pracował nad silnikami i skrzyniami biegów w Peugeot Talbot Sport, a następnie osobiście zajmował się kilkoma projektami, takimi jak 905 Spider i Peugeot 106 Group A. 


 
W 2005 roku Bruno objął stanowisko dyrektora technicznego Peugeot Sport, a w 2012 roku stanął na czele dyrekcji jednostki. Odegrał kluczową rolę w projekcie „908” - zwycięzcy wyścigu 24h Le Mans oraz w rekordowym zwycięstwie Sébastiena Loeba w Pikes Peak w 2013 roku. Francuz przyczynił się również do trzech zwycięstw w Dakarze w latach 2016-2018 oraz tytułu mistrza świata w rallycrossie w 2015 roku.


 
W 2019 roku Bruno został dyrektorem operacyjnym działu sportowego Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA).  Jego najważniejszym zadaniem było zarządzanie integracją wszystkich stanowisk związanych ze sportem oraz wsparciem organów kierowniczych.
 


Bruno Famin dołączył do BWT Alpine F1® Team przed rozpoczęciem sezonu 2022 Mistrzostw Świata FIA Formuły 1. Jako dyrektor wykonawczy Alpine Racing, nadzorował rozwój silnika F1, ściśle współpracując z fabryką w Enstone w celu optymalizacji jego wydajności w podwoziu.


 
W lipcu 2023 roku Alpine ogłosiło jego nominację na stanowisko dyrektora Alpine Motorsports, a następnie tymczasowego Team Principal, podlegającego Philippe'owi Kriefowi, CEO Alpine. W tej roli Bruno kieruje działaniami Alpine we wszystkich dyscyplinach sportów motorowych, w tym powrotem Alpine do Długodystansowych Mistrzostw Świata i ponowną próbą zwycięstwa w Le Mans, obszarze, w którym odnosił sukcesy.

Aktualności WEC

Śledź najnowsze informacje

Poznaj również