8 kwietnia 2022 roku

Zespół BWT Alpine F1 Team wyjechał dzisiaj po raz pierwszy na tor w Melbourne. Na odnowionym i znacznie szybszym niż kiedyś torze Albert Park podczas obu sesji Fernando Alonso i Esteban Ocon znaleźli się w pierwszej dziesiątce.


Formuła 1 gości w Melbourne po raz pierwszy od 756 dni. Z tej okazji, po dwóch etapach w różowych barwach BWT, Alpine wraca błękitu jako dominującego koloru.

Podczas pierwszej sesji wolnych treningów obaj kierowcy byli zadowoleni z jazdy po przebudowanym torze o długości 5,278 km . Esteban skończył szósty z czasem 1’21’’004, a Fernando dziewiąty ze stratą dwóch dziesiątych sekundy.


Podczas drugiej sesji wolnych treningów Fernando na miękkich oponach wykonał swoje najszybsze okrążenie w 1’19’’537, co dało mu czwarte miejsce w klasyfikacji z najlepszym czasem wśród zawodników. Esteban natomiast zakończył dzień kilka dziesiątych sekundy po koledze z zespołu, na szóstym miejscu. Zespół koncentruje się teraz na ostatniej sesji wolnych treningów i na kwalifikacjach, zaplanowanych na jutro.


Esteban Ocon:


„Przede wszystkim wspaniale jest powrócić na Albert Park i wyraźnie zobaczyć wszystkie wprowadzone na torze zmiany. Ogólnie rzecz biorąc był to bardzo pozytywny dzień dla zespołu, bo obydwa samochody skończyły dwie sesje wolnych treningów w pierwszej dziesiątce. Mamy jednak pełną świadomość, że wszystko rozstrzygnie się jutro i w niedzielę, i już teraz widzimy, że konkurencja będzie bardzo zacięta, podobnie jak w Bahrajnie i w Dżeddzie, przede wszystkim w środkowej części peletonu. Będziemy więc ciężko pracować, żeby wszystko grało przed kwalifikacjami. Na pewno będą pasjonujące i mam nadzieję, że jutro zespół ponownie wykona solidną pracę, żeby zapewnić sobie dobry start w wyścigu”.


Fernando Alonso:

 

„Podczas pierwszej sesji wolnych treningów opóźniło nas nieco różnych drobnostek, ale mimo to udało nam się zrealizować dosyć klasyczny dzień. Podczas obu sesji przejechaliśmy sporo kilometrów i zgromadziliśmy dużo informacji. Pozostaje kilka problemów z równowagą, które trzeba rozwiązać, zwłaszcza przy dużej ilości paliwa. Wczoraj zobaczyłem tor i myślę, że wprowadzone zmiany są korzystne i dzięki nim jest on przede wszystkim szybszy. Nie jestem jednak pewien, czy w niedzielę będzie dużo wyprzedzania, ale zobaczymy. Naprawdę wspaniale jest wrócić do Melbourne”.


Alan Permane, Dyrektor Sportowy:

 

„Wszyscy wydają się bardzo zadowoleni z powrotu do Melbourne, które jest niewątpliwie jednym z najważniejszym miejsc sezonu Formuły 1. Niedawna zmiana nawierzchni i modyfikacje wprowadzone na torze sprawiły, że Albert Park – dotąd jeden z najbardziej wyboistych torów – stał się gładki i umożliwia płynną jazdę. Jeśli chodzi o wyniki, możemy być dosyć zadowoleni z osiągów naszych samochodów podczas obu sesji wolnych treningów, ale jest jeszcze trochę do zrobienia, przede wszystkim po to, by wykorzystać miękkie opony podczas pierwszego okrążenia z pomiarem czasu w trakcie kwalifikacji. Przetestowaliśmy opony średnie i twarde przy dużej ilości paliwa, żeby zobaczyć, jak się będą zachowywać, i efekty wydają się zgodne z naszymi symulacjami. Wyprzedzanie w niedzielę będzie trudne, ważne więc, żeby jak najlepiej wykorzystać wszystkie elementy podczas kwalifikacji”.