22 kwietnia 2022 roku

Chociaż przez większą część poranka w Imoli padał deszcz, sesja Q1 o dziwo rozpoczęła się na suchym torze. Fernando wybrał miękkie opony i miał dziewiąty najlepszy czas, dzięki czemu przeszedł do Q2. Esteban natomiast musiał zrezygnować z powodu problemu ze skrzynią biegów, który uniemożliwił mu zdobycie dobrego czasu, przez co kierowca skończył na dziewiętnastej pozycji.

 

Podczas Q2, nadal na suchym torze, Fernando wspiął się na szóste miejsce, zanim program przerwała czerwona flaga. Wtedy właśnie na tor lunął deszcz, tak że po wznowieniu sesji nikt już nie zdołał wykonać poprawić swojego wyniku. Zagwarantowało to Fernandowi miejsce w Q3, dzięki czemu został jednym z nielicznych, którzy przeszli do tej rundy podczas wszystkich Grand Prix w tym sezonie!

 

Z powodu nieustającego deszczu w Q3 potrzebne były opony pośrednie, a Fernando od razu zajął piątą pozycję, przejechawszy okrążenie w ciągu 1’29’’202. Ponieważ sesję przerwały dwie czerwone flagi, rywale nie mogli wykonać drugiego okrążenia z pomiarem czasu. W jutrzejszym pierwszym sprincie kwalifikacyjnym tego sezonu Fernando wystartuje więc jako piąty – i po czystej stronie toru.

 

Esteban Ocon / miejsce 19 – 1’22’’338:

 

„Nasze kwalifikacje szybko się skończyły, był to więc dla nas trudny dzień. Padliśmy ofiarą problemu, który wygląda na usterkę skrzyni biegów, przez co nie mogłem wykonać okrążenia w Q1 i od razu wróciliśmy do boksu. Przyjrzymy się dokładnie, co się stało. Do tej pory samochód sprawiał się dobrze, wszystko więc będzie zależało od tego, czy zdołamy zdobyć lepszy wynik w sprincie, a potem w niedzielnym Grand Prix. Koniec końców pozostały jeszcze dwa wyścigi, być może w deszczu, musimy więc być w stanie ocalić ten weekend. Zobaczymy, co uda się zrobić...

 

Fernando Alonso / miejsce 5. – 1’29’’202:

 

„Dobrze jest być w pierwszej piątce po kwalifikacjach przerywanych z powodu zmiennych warunków i czerwonych flag. Ustający i powracający deszcz bezustannie zmieniał przyczepność, więc wszystko mogło się zdarzyć. W sumie jestem zadowolony, że jutro ruszę w pierwszej piątce. Podczas dwóch pierwszych etapów kwalifikacji samochód był szybki. Czuję się tutaj pewnie za kierownicą. Zobaczymy, co uda nam się zrobić jutro, bo są punkty do zdobycia w sprincie i oczywiście jeszcze więcej w niedzielnym wyścigu”.

 

Alan Permane, Dyrektor Sportowy:

 

„Po tych kwalifikacjach mamy mieszane uczucia ze względu na różny los naszych kierowców. Musieliśmy się poddać już w Q1 przez awarię skrzyni biegów w samochodzie Estebana i zajmiemy się teraz wykryciem jej przyczyny. Z tego, co widzieliśmy u Fernanda, samochód miał dzisiaj dobre tempo, jesteśmy więc rozczarowani, że Esteban nie był w stanie pokazać w pełni swojego potencjału, zwłaszcza w warunkach, w których w przeszłości sprawiał się doskonale. Jeśli chodzi o Fernanda, przebieg sesji był dosyć jasny. Samochód sprawiał się dobrze na suchym i mokrym podłożu, a Fernando był zadowolony z równowagi niezależnie od warunków. Jutro wystartuje więc z piątej pozycji, po czystej stronie toru, co jest bardzo dobrym miejscem na rozpoczęcie sprintu. Esteban w szybkim samochodzie na pewno będzie miał szansę przeskoczyć kilka miejsc wyżej, więc dla niego weekend też jeszcze się nie skończył. Podczas jutrzejszego sprintu zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby podejść jak najlepiej do niedzielnego wyścigu”.