29 maja 2022 roku

Kierowca BWT Alpine F1 Team , Fernando Alonso zajął siódme miejsce w deszczowym Grand Prix Monako z dwiema czerwonymi flagami. Z kolei Esteban Ocon przejechał pod flagą w szachownicę na dziewiątej pozycji. Francuzowi postawiono jednak zarzut spowodowania kolizji i otrzymał on karę pięciu sekund, przez co spadł na 12. miejsce i stracił punkty.

 

Ulewny deszcz, który spadł w tym regionie na kilka minut przed rozpoczęciem wyścigu, około godziny 15:00, dwukrotnie opóźnił start, a pierwsze okrążenia za samochodem bezpieczeństwa zostały przerwane przez pierwszą z dwóch czerwonych flag. Po rozpoczęciu wyścigu nasi dwaj kierowcy odbyli skomplikowaną pierwszą zmianę na oponach deszczowych, podczas gdy inne zespoły zjechały na pit stop wcześniej, aby założyć opony pośrednie. Obaj kierowcy jechali na oponach deszczowych, a na 21. okrążeniu zrobili podwójny pit stop i zmienili opony na twarde, aby dowieźć je do końca 78-okrążeniowego wyścigu.

 

Jednak druga czerwona flaga została wywieszona po tym, jak Mick Schumacher wypadł z toru na slalomie przy basenie na 30. okrążeniu, co jeszcze bardziej zakłóciło popołudniowy program. Fernando i Esteban zmienili wtedy opony na pośrednie, aby utrzymać je do końca wyścigu, który został przekształcony w jazdę na czas. Fernando doskonale poradził sobie z oponami i tempem, dzięki czemu przekroczył linię mety na wygodnym siódmym miejscu, dwa miejsca przed Estebanem. Niestety, kara pięciu sekund po przekroczeniu linii mety za incydent z Lewisem Hamiltonem sprawiła, że Esteban spadł na dwunastą, niepunktowaną pozycję.

 

Esteban Ocon – Start: 10. pozycja / Meta: 12. miejsce

 

Dzisiejszy wynik jest trudny do przełknięcia i jestem sfrustrowany, że wyjeżdżam z Monako bez punktów. Nie sądzę, że zasłużyłem na karę za incydent z Lewisem [Hamiltonem]. Z fotela miałem wrażenie, że był to incydent wyścigowy, zwłaszcza na torze takim jak Monako, gdzie każda próba wyprzedzania może zakończyć się lekkim kontaktem. Zespół ciężko pracował przez cały weekend, zwłaszcza między piątkiem a sobotą, aby znaleźć sposoby na poprawę, ale wyjeżdżamy bez zasłużonego podwójnego punktu. Musimy iść naprzód i mam nadzieję, że uda nam się to naprawić w Baku, gdzie odbędzie się kolejne Grand Prix.

 

Fernando Alonso – Start: 7. pozycja / Meta: 7. miejsce

 

Dzisiejszy wyścig był bardzo trudny ze względu na panujące warunki. Możemy więc być zadowoleni z siódmego miejsca i punktów, które się z nim wiążą. Jeśli chodzi o zarządzanie, wyścig był trudny, z kilkoma trudnymi wyborami strategicznymi w niektórych momentach, ale zrobiliśmy wszystko jako zespół i wszystko było dobrze przeprowadzone. Nie było łatwo za kierownicą i musiałem się upewnić, że nie popełnię żadnego błędu, aby mieć pewność, że samochód wróci do punktacji. Podczas odcinków na suchym torze, zgodnie z wnioskami wyciągniętymi w piątek, byliśmy ostrożni z oponami, zwłaszcza - jeśli chodzi o mnie - po drugiej czerwonej fladze. Utrzymaliśmy się na siódmym miejscu, więc jestem zadowolony z naszej dzisiejszej pracy.

 

Laurent Rossi, Prezes Alpine:

 

Dzisiejsze Grand Prix Monako było bardzo emocjonujące i zawsze dobrze jest, gdy kończymy wyścig z dobrymi punktami w kieszeni. Jako zespół spodziewaliśmy się trudnego weekendu na tym torze, na którym jest tak wiele zakrętów o niskiej prędkości, co nie odpowiada naszemu samochodowi. Musieliśmy pracować przez cały weekend, aby osiągnąć postęp, zwłaszcza między piątkiem a sobotą. Nie tylko pomogło nam to w ten weekend, ale także dobrze wróży na przyszłość, ponieważ będziemy mogli wykorzystać to, czego nauczyliśmy się tutaj, aby dostosować nasz samochód do wszystkich rodzajów torów. Obaj zawodnicy dobrze się ścigali i dojechali do mety odpowiednio na siódmym i dziewiątym miejscu, co jest prawdopodobnie wynikiem, na który zasłużyliśmy. Kara dla Estebana jest surowa. Prawdopodobnie jest to 50-50, więc nie będziemy się nad tym zbytnio rozwodzić, spuścimy głowy i będziemy patrzeć w przyszłość, na następny wyścig. Chciałbym podziękować całemu zespołowi za ciężką pracę w ciągu ostatnich dwóch tygodni w Hiszpanii i Monako. W tym tygodniu zrobimy sobie trochę wolnego, zanim skierujemy naszą uwagę na Azerbejdżan i Kanadę, gdzie ponownie będziemy dążyć do zdobycia punktów naszymi dwoma samochodami.