20 marca 2022 roku

W Grand Prix w Bahrajnie zespół BWT Alpine F1 Team zdobył punkty za obydwa samochody. W ekscytującym wyścigu otwarcia w Sakhir Esteban Ocon zajął siódme miejsce, a Fernando Alonso jedenaste.

 

Cierpliwość, precyzyjna jazda i niezawodność – oto, co pozwoliło osiągnąć dzisiejszy rezultat. Podczas długiego i wymagającego wyścigu złożonego z 57 okrążeń obaj kierowcy zastosowali strategię trzech postojów.

 

Esteban na nowych miękkich oponach odnotował dobry start z jedenastego miejsca i już w pierwszym okrążeniu dostał się do pierwszej dziesiątki mimo kontaktu z Mickiem Schumacherem na szóstym zakręcie, za który nałożono na niego pięciosekundową karę. Esteban odbył ją podczas pierwszego postoju w boksie, na czternastym okrążeniu. Następnie Francuz szybko utorował sobie drogę przez peleton. Ponownie zatrzymał się na trzydziestym okrążeniu, aby zmienić opony na twarde, i na czterdziestym trzecim, podczas obecności samochodu bezpieczeństwa, aby założyć miękkie opony.

 

Wyścig Fernanda był bardziej problematyczny, a okrążenia sprawiały trudności niezależnie od rodzaju założonych opon. Pozycja Hiszpana przez cały czas oscylowała w okolicy dziesiątej pozycji. Podobnie jak Esteban, Fernando zdobył punktowane miejsce dzięki trzem rezygnacjom na ostatnich okrążeniach.

 

Dzisiaj zespół zarobił osiem punktów, a w następny weekend uda się do Arabii Saudyjskiej z piątym miejscem w Mistrzostwach Konstruktorów.

 

Esteban Ocon / Start: 11. pozycja – Meta: 7. miejsce

„Jestem bardzo zadowolony z tego dnia. Punkty za oba samochody to dla zespołu znakomity początek sezonu. Mieliśmy dobre tempo, z powodzeniem wyprzedzaliśmy, a stajnia podejmowała słuszne decyzje strategiczne. Chciałbym gorąco podziękować zespołowi odpowiedzialnemu za postoje w boksie, bo podczas licznych dzisiejszych interwencji sprawował się bezbłędnie. Jeśli nie liczyć incydentu z Mickiem, za który ponoszę winę i przepraszam, jestem dosyć zadowolony z wyścigu. Zrobimy debriefing z zespołem, ale możemy wyciągnąć pozytywne wnioski z dzisiejszego sukcesu, zanim skupimy się na przyszłym tygodniu. Idziemy do przodu i mierzymy coraz wyżej”.

 

Fernando Alonso / Start: 8. pozycja – Meta: 9. miejsce

 

„Jestem zadowolony z dwóch punktów zdobytych po pierwszym wyścigu w sezonie. Nie było to łatwe z powodu znaczącej degradacji opon, której wszyscy się spodziewaliśmy. Bardzo obciążająca była dla nich defensywna jazda podczas pierwszej zmiany. Może nie było idealnie. Musimy jeszcze lepiej poznać te nowe opony, które pewnie przez cały sezon pozostaną jednym z najważniejszych tematów dyskusji. Ogólnie rzecz biorąc, myślę, że łatwiej jest wyprzedzać, ponieważ opony są na różnym poziomie degradacji, i łatwiej jest jechać za samochodami przed nami. Wrócimy do akcji w przyszły weekend w Arabii Saudyjskiej, gdzie z pewnością czekają nas inne wyzwania”.

 

Laurent Rossi, Prezes Alpine:

 

„Co za fascynujący początek sezonu dla zespołu – dzięki Estebanowi i Fernandowi, którzy obaj zdobyli dzisiaj zasłużone punkty. To niewątpliwie wspaniały rezultat, który zawdzięczamy trzem filarom naszego zespołu: Enstone, Viry i zespołowi operacyjnemu. To owoc zimowych prac nad konfiguracją A522-RE22, która pozwala nam teraz walczyć o punkty. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i poświęcenie podczas tych dwóch ostatnich miesięcy. Mamy teraz wszystko, czego potrzebujemy, żeby nasz bolid podczas kolejnych wyścigów stał się jeszcze bardziej konkurencyjny. Dzisiejsze przejazdy Estebana i Fernanda wypadły rewelacyjnie. Dużo było wyprzedzania, które jest niezbędnym składnikiem widowiska Formuły 1. Był to długi i bardzo trudny wyścig, podczas którego kluczową rolę odgrywała strategia. Zespół odpowiedzialny za postoje w boksie podczas wszystkich sześciu z nich sprawił się bezbłędnie. Dziękuję mu za zachowanie koncentracji i precyzji w ważnych chwilach. Mieliśmy dzisiaj przedsmak możliwości, jakie szykuje ten ekscytujący sezon. Czekamy teraz z niecierpliwością na przyszły weekend w Arabii Saudyjskiej, gdzie – nie mam co do tego wątpliwości – wyścig będzie równie pasjonujący. Naszym celem jest dalsza ciężka praca i zdobycie jeszcze większej liczby punktów dzięki obu samochodom”.