7 maja 2022 r.

W kwalifikacjach Fernando starał się utrzymać wysokie tempo, jakie prezentował do tej pory w ten weekend, o czym świadczy jego czwarte miejsce w EL3. Hiszpan bez problemu przebrnął przez Q1 i miał tempo pozwalające na awans do Q3. Jednak po raz kolejny nie udało mu się odnieść sukcesu, ponieważ jego obiecujące okrążenie w Q2 zostało zniweczone przez korek. Ostatecznie zabrakło mu 0’’032 do Q3, co oznacza, że jutrzejszy wyścig rozpocznie z jedenastej pozycji na starcie. Podczas szybkiego okrążenia w EL3 Esteban stracił panowanie nad A522 na 14. zakręcie i uderzył w zewnętrzną barierę. Uszkodzenie bolidu spowodowało pęknięcie podwozia i do jutrzejszego wyścigu Grand Prix, który będzie liczył 57 okrążeń, trzeba będzie użyć innego modelu.

 

Esteban Ocon – niezawalifikowany :

 

„ Mogę tylko przeprosić cały zespół za dzisiejszy dzień. Nigdy nie jest miło, gdy przytrafia się wypadek. Cały zespół ciężko pracował, aby ustawić samochód na dobrej pozycji na starcie, więc rozczarowujące jest to, że nie możemy poznać jego potencjału. To był wielki szok, byłem trochę roztrzęsiony, ale na szczęście nic mi nie jest. Będziemy musieli sprawdzić, co można zrobić, zwłaszcza w celu zwiększenia bezpieczeństwa barierek, ponieważ wczoraj Carlos również został poważnie poturbowany w niemal identycznym wypadku. Jak zawsze, priorytetem musi być bezpieczeństwo. Na razie skupimy się na naprawie bolidu i na odprawie przed jutrzejszym wyjazdem na tor, nie mając nic do stracenia, a wszystko do wygrania. ”

 

Fernando Alonso - P11 / 1’30’’160

 

 Bolid dobrze się dziś prowadził, więc rozczarowujące jest to, że rozpoczynamy jutrzejszy wyścig na jedenastej pozycji. W Q2, na ostatnim okrążeniu natknąłem się na korek z Carlosem [Sainzem] na 11. zakręcie, ale także na 16. zakręcie, więc straciłem 5 dziesiątych. Wynik okrążenia runął. Na pierwsze okrążenie w Q2 założyliśmy komplet używanych opon, a na drugą próbę wybraliśmy nowe. Jednak ta strata czasu uniemożliwiła przejście do Q3, co znów jest dla nas niefortunne. Mogliśmy być dziś na piątym lub szóstym miejscu, ale tak się nie stało. Przekonamy się jutro, bo właśnie wtedy zacznie się walka o punkty. 

 

Otmar Szafnauer, Team Principal : 

 

„ Dzisiejsza sesja kwalifikacyjna była rozczarowująca, zwłaszcza że samochód ma duże tempo, którego nie byliśmy w stanie pokazać. Wynik nie odzwierciedla dokładnie naszego poziomu, ponieważ Fernando powinien być przynajmniej w pierwszej dziesiątce, a jego okrążenie Q2 zostało ostatecznie zniweczone przez korek. Nie wiem, co robił Carlos [Sainz], ale Fernando przejechał szybkie okrążenie, podczas gdy on poruszał się w wolnym tempie po torze, co ostatecznie kosztowało Fernando utratę czasu. Szkoda, że Esteban wypadł z toru podczas treningów, zwłaszcza w miejscu, gdzie jest solidna bariera. To był ciężki cios. Podwozie nie nadawało się do naprawy i nie było czasu na jego wymianę między sesjami. Dziś czujemy się sfrustrowani, ale jutro wstaje nowy dzień i ponownie staniemy do walki.”