11 czerwca 2022 roku

Zmiany na torze, świeże opony i dobre zarządzanie żółtymi flagami były kluczowe w dzisiejszych kwalifikacjach na torze miejskim w Baku o długości 6,003 km. W tych warunkach zawodnicy celowali w kilka okrążeń rzucanych przy każdej z prób. W Q1 Fernando i Esteban po raz pierwszy znaleźli się w pierwszej dziesiątce lub bardzo blisko, a następnie potwierdzili swój udział w Q2, zajmując odpowiednio dziesiąte i dwunaste miejsce, pomimo czerwonej flagi, która pozbawiła kilku kierowców nadziei na poprawę sytuacji przy fladze z szachownicą.*

 

W Q2 kierowcy wystartowali z kompletem zużytych miękkich opon. Fernando był ósmy, a Esteban dwunasty, zanim kilka żółtych flag zakłóciło ich drugi przejazd i ostatnią próbę pod koniec sesji z nowymi oponami. Esteban padł tego ofiarą podczas swojego najlepszego okrążenia i musiał zadowolić się trzynastą pozycją, podczas gdy Fernando po raz szesnasty w tym roku znalazł się w Q3 na dziewiątym miejscu.

 

W Q3 Fernando zajął dziewiąte miejsce w swojej pierwszej próbie na miękkich oponach. Chociaż w późniejszej części sesji, na nowym komplecie miękkich opon, Hiszpan obniżył swój czas do 1’43’’173, ukończył wyścig na dziesiątej pozycji i z tej pozycji rozpocznie jutrzejszy 51-okrążeniowy wyścig.

 

Esteban Ocon, 13 pozycja z czasem 1’43’’585

 

Jestem oczywiście rozczarowany, ponieważ już drugi raz z rzędu żółta flaga w kwalifikacjach uniemożliwiła nam przejechanie solidnego okrążenia, które pozwoliłoby nam znaleźć się w pierwszej dziesiątce. Tempo było dobre przez cały weekend, więc frustrujące jest to, że nie udało się go dziś połączyć. Wiemy jednak, że wyprzedzanie jest tu powszechne, a Baku to jeden z najbardziej nieprzewidywalnych torów w kalendarzu wyścigów. Będziemy musieli wykorzystać nadarzające się okazje i nie ma powodu, abyśmy nie mogli zakończyć weekendu z dużą ilością punktów dla zespołu.

 

Fernando Alonso, 10 pozycja z czasem 1’43’’173

 

Jestem zadowolony z tego dnia, nawet jeśli spodziewaliśmy się czegoś więcej po tym, jak wczoraj byliśmy dość konkurencyjni. Wydaje się, że dziś trochę tego zabrakło, więc musimy się temu wspólnie przyjrzeć. Wiele osób było sfrustrowanych pod koniec Q1 i rozumiem niektóre skargi, ale wiele samochodów popełniało błędy, które skutkowały żółtymi flagami, a hamulce i opony wielu kierowców były zimne, próbując uzyskać dobrą pozycję na torze. Widzieliśmy nawet, jak niektóre z nich dotykały ścian, a ja byłem tylko obserwatorem jadąc szeroko. To będzie trudny wyścig, ale w Baku wszystko może się zdarzyć. Punkty zostaną rozdane w niedzielę i nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, na co nas stać, zwłaszcza z naszą niską siłą docisku.

 

Otmar Szafnauer, Team Principal

 

Kwalifikacje były nieco rozczarowujące, ponieważ myśleliśmy, że oba nasze samochody znajdą się dziś w Q3. Mieliśmy samochód, którym mogliśmy to zrobić, ale niestety okoliczności były takie, że żółta flaga zaskoczyła nas już na torze. To uniemożliwiło Estebanowi przejechanie swojego najszybszego okrążenia. Miał wyraźną przewagę na intermediatach, więc mógł wejść do Q3. Teraz musimy skupić się na jutrzejszym dniu i przygotować się do wyścigu, w którym będziemy musieli maksymalnie wykorzystać każdą okazję.