25 marca 2022 roku

BWT Alpine F1 Team ustanawia nowe standardy dzięki niezwykłemu pokazowi w Rijadzie. Saudyjska stolica zadrżała od niezwykłego brzmienia silnika V8 w E20 F1, prowadzonym przez Saudyjkę Aseel Al Hamad i Brytyjkę Abbi Pulling. Obie zapisały się w ten sposób w historii jako pierwsze kierowczynie Formuły 1 w Arabii Saudyjskiej.

 

Aseel Al Hamad, członkini zarządu saudyjskiej federacji samochodowej i motocyklowej, reprezentuje Arabię Saudyjską w komisji Women in Motorsport FIA. W związku z tym nadzoruje prace nad strategiami i standardami na rzecz edukacji i szkolenia kobiet w zakresie sportu samochodowego w Arabii Saudyjskiej. Należy również do rodziny Alpine, odkąd w ramach Grand Prix Francji w 2018 roku na torze Circuit Paul Ricard usiadła za kierownicą należącego do zespołu E20.

 

Abbi Pulling, członkini programu Alpine Affiliate, który ma być wylęgarnią talentów Alpine Academy, w tym roku powalczy w W Series. Korzysta z zasobów programu Affiliate, które pozwalają rozwijać najbardziej obiecujące talenty aż do poziomu F1, w szczególności dzięki doradztwu związanemu z karierą, dietą, zdrowiem psychicznym czy szkoleniami medialnymi. Podczas tego pokazu, zorganizowanego w przeddzień jej urodzin, dziewiętnastoletnia Abbi mogła po raz pierwszy posmakować jazdy F1.

 

W ramach akcji, którą umożliwił saudyjski urząd turystyczny, Aseel i Abbi poprowadziły E20 do kilku z najważniejszych miejsc w królestwie. Obie kierowczynie pojechały do Wadi Hanifah, nad którym ciągnie się At-Turaif, miejsce wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO jako historyczna siedziba królewskiego rodu Al Saud, centralny punkt królestwa i kolebka pierwszego saudyjskiego państwa, a następnie skierowały się ku światłom dzielnicy finansowej King Abdullah Financial District (KAFD).

 

W ten sposób Aseel i Abbi mogły wspólnie zademonstrować możliwości tworzone dla kobiet i przez kobiety, zarówno w sporcie samochodowym, jak i w sercu królestwa, aby zapewnić świetlaną przyszłość kolejnym pokoleniom.

 

W ten weekend podczas Grand Prix Arabii Saudyjskiej na bolidach Alpine A522 pojawi się logo Visit Saudi. 

 

Aseel Al Hamad:

 

„Cudownie było znowu jechać z BWT Alpine F1 Team, i to w mojej ojczyźnie, Arabii Saudyjskiej, i w moim rodzinnym mieście, Rijadzie. Mam nadzieję, że zainspiruje to kolejne pokolenia, by pokochały Formułę 1, i że więcej kobiet rozważy karierę w sporcie samochodowym. Ogromnie miło było mi poznać Abbi, która jest czarującą osobą, ambitną i obdarzoną pasją do wyścigów. Dowodzi, że przy wystarczającej motywacji kobiety mogą zostać zawodowymi kierowczyniami. To ważne, by dawać przykład najmłodszym pokoleniom, aby w przyszłości mogły iść w jej ślady: każdy musi się wykazać, bez względu na płeć. Będę je zachęcać i starać się otwierać im drzwi, z nadzieją, że w niedalekiej przyszłości zobaczę je na podium”.

 

Abbi Pulling:

 

„W zeszły weekend po raz pierwszy usiadłam za kierownicą F1 i całkowicie spełniło to moje oczekiwania, a nawet je przewyższyło. Rozpoczęłam karierę w wieku niespełna osiemnastu lat i od zawsze dążę do startu w Formule 1. Jestem bardzo zadowolona, że udało mi się choć trochę zbliżyć do tego celu. Trzeba koniecznie, żeby nasza branża zachęcała utalentowane młode kobiety i pomagała im realizować ich ambicje. Takie programy jak Alpine Academy, połączone z pokazami z udziałem kobiet, zwracają uwagę na istniejące możliwości i na struktury, które pozwalają je wykorzystać. Bardzo miło było poznać Aseel i usłyszeć o wszystkich jej inicjatywach na rzecz młodzieży. To bardzo budujące, zarówno dla mnie, jak i dla kolejnego pokolenia”.

 

Laurent Rossi, Prezes Alpine:

 

„Przejazd dwóch kobiet za kierownicą F1 w stolicy Arabii Saudyjskiej, przed zabytkowymi budowlami i w samym sercu miasta, dowodzi, że przy wystarczającej motywacji każdy może zrealizować swoje marzenia związane ze sportem samochodowym. Aseel pokazuje, że mają do niego wstęp kobiety z całego świata, a Abbi podkreśla, że sport samochodowy może się dla nich stać prawdziwą karierą. Mamy nadzieję, że ta akcja zainspiruje wszystkie dziewczynki z młodszego pokolenia, pokazując im, że wszystko jest możliwe”.

 

Fahd Hamidaddin, przewodniczący saudyjskiego urzędu turystycznego:

 

„Arabia Saudyjska jest miejscem gościnnym dla wszystkich. Turystyka i sport są ze sobą ściśle powiązane i dają kobietom możliwość budowania rozwijającej i satysfakcjonującej kariery zawodowej. Jako ojciec dwóch córek bardzo się cieszę, że mogę współpracować z Alpine przy tej historycznej inicjatywie, inspirować kobiety na całym świecie, by spełniały swoje marzenia, oraz, co najważniejsze, pomagać im w ich realizacji”.