„Otwarcie drzwi i obrona różnorodności poprzez pokazanie kobietom na całym świecie, że mogą konkurować z mężczyznami w przestrzeni, która jest również naszą i stanięcie na podium wśród wielkich nazwisk, by odebrać nagrody to zaszczyt”. – Aseel Al-Hamad.

 

 

Aseel Al-Hamad ma długą i bogatą historię promowania różnorodności i integracji w branży sportów samochodowych, zarówno na arenie międzynarodowej, jak i w Arabii Saudyjskiej. W 2017 roku jako pierwsza kobieta została powołana do zarządu Saudyjskiej Federacji Samochodowej. Obecna również w Międzynarodowej Federacji Samochodowej FIA, reprezentuje Arabię Saudyjską w Komisji Kobiet w FIA Women in Motorsport Commission. W towarzystwie swojego fotografa Thamera Fuad Ossra, zaprosiliśmy ją, aby pokazała nam Grand Prix Arabii Saudyjskiej w 2023 roku swoimi oczami i omówiła znaczenie sportu samochodowego w jej kraju.

 

 

„Sporty samochodowe to jeden z najszybciej rozwijających się sportów w Arabii Saudyjskiej”, mówi Aseel. „Wcześniej każdy miał na ustach tylko piłkę nożną, ale wiele osób nie wiedziało o Formule 1. Mając F1, Dakar, Formułę E i wszystkie lokalne mistrzostwa w kraju, wyedukowaliśmy nasze społeczeństwo na temat sportów samochodowych. Młodzi ludzie czerpią teraz z tego inspirację. Wcześniej nowe pokolenia marzyły tylko o piłce nożnej, dziś widzą w kartingu przyszłość jako kierowca”.

 

 

W ciągu zaledwie pięciu lat sporty samochodowe w Arabii Saudyjskiej rozwinęły się wykładniczo. W 2023 roku trzecia edycja Grand Prix Arabii Saudyjskiej odbywająca się w Królestwie przywitała ponad 150 000 osób, z czego 30% stanowiły kobiety.

 

 

Wzrost ten nastąpił w ciągu pięciu lat po zniesieniu zakazu prowadzenia pojazdów i wydawania praw jazdy kobietom. W 2018 roku Aseel świętowała decyzję rządu, prowadząc Lotusa Renault E20, otwierając kurtynę przed Grand Prix Francji na torze Le Castellet. Zrobiła to ponownie podczas Grand Prix Arabii Saudyjskiej w 2022 roku z żeńskim kierowcą Alpine Academy Abbi Pulling, stając się pierwszą kobietą prowadzącą bolid F1 w tym kraju.

 

 

W tym roku Aseel wzięła udział w ceremoniach przy podium w obu wyścigach Mistrzostw Formuły 2 FIA, przyznając nagrodę za drugie miejsce w niedzielnym długim wyścigu Jackowi Doohanowi, kierowcy Alpine Academy oraz kierowcy rezerwowemu BWT Alpine F1 Team.

 

 

Obecność kobiet jest dość niska w sporcie samochodowym jako całości”, wyjaśnia Aseel. „Jest to kwestia międzynarodowa. Odsetek kobiet z licencją wynosi zaledwie 2,5% na całym świecie. Kiedy widzimy kobietę w naszej branży, wszyscy jesteśmy z niego dumni, tym bardziej w Arabii Saudyjskiej, ponieważ jest to dla nas nowy świat. Kobiety prowadzą samochód dopiero od kilku lat. Nie są jeszcze do tego przyzwyczajone. Jest to więc prawdziwe potwierdzenie, że kobieta, która prowadziła bolid Formuły 1 dzięki Renault i Alpine, a jednocześnie kierowała zmianami transformacyjnymi, stoi przy podium i wręcza nagrodę.”

 

 

W ciągu weekendu Aseel rozmawiała z liderami saudyjskiej branży sportów samochodowych, z których wiele to kobiety. Wciąż wykorzystuje swoją platformę i pozycję, by mówić o większej różnorodności w naszej społeczności, zarówno na arenie międzynarodowej, jak i w Arabii Saudyjskiej.

 

 

„Jestem przekonana, że w najbliższych latach możemy wiele osiągnąć”, dodaje. „To dopiero początek”.

 

 

Odwiedź galerię poniżej i spójrz na Grand Prix Arabii Saudyjskiej 2023 oczami Aseel Al-Hamad.