Zespół BWT Alpine F1 Team ma przyjemność ogłosić, że Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) przyznała mu trzy gwiazdki w ramach programu akredytacji środowiskowej za zakłady w Enstone i Viry Châtillon.

 

 

Celem programu akredytacji środowiskowej jest pomóc podmiotom w świecie sportu samochodowego i mobilności na całym świecie w zmierzeniu i poprawieniu swoich wyników w zakresie dbałości o środowisko.

 

 

Wyniki środowiskowe zespołu zostały poddane ocenie podczas oficjalnego audytu przeprowadzonego w grudniu ubiegłego roku w zakładzie w Enstone. Zakład w Viry-Châtillon, który uzyskał już certyfikację ISO 14001, przeszedł audyt zdalny. FIA przyjrzała się dobrym praktykom zespołu w takich obszarach jak zużycie energii, bioróżnorodność i całkowita emisja dwutlenku węgla.

 

 

Przyznanie najwyższego poziomu akredytacji środowiskowej to wyraz uznania dla różnych inicjatyw podjętych przez BWT Alpine F1 Team. Jest to również świadectwo postępów zrobionych w niektórych dziedzinach, takich jak wprowadzenie skutecznego systemu zarządzania środowiskowego albo środki operacyjne, w które jest zaangażowany zespół. Wśród tych ostatnich można wymienić w szczególności utworzenie stref bezbutelkowych, zarówno na torach, jak i w Enstone, dzięki wsparciu partnera tytularnego BWT. Oznaczenie zwraca również uwagę również zaopatrzenie zakładu w Enstone w energię z odnawialnych źródeł, wykorzystywaną w codziennej działalności fabryki (od 2004 roku). Zakład w Viry-Châtillon, który od 2011 roku posiada certyfikację ISO 14001, również codziennie pracuje nad ograniczeniem swojego wpływu na środowisko przy pomocy takich działań jak wprowadzenie segregacji bioodpadów, rezygnacja z plastikowych kubków jednorazowych i zmniejszenie o 95% ilości rozpuszczalnika stosowanego do czyszczenia części. Oprócz realizowanych działań akredytacja odzwierciedla również współpracę pracowników w obu naszych zakładach, obejmującą wymianę doświadczeń i dobrych praktyk oraz wspólną refleksję nad inicjatywami, które można wprowadzić w obu zakładach zespołu.

 

 

 

Otmar Szafnauer, Team Principal BWT Alpine F1 Team: „Mam wielką przyjemność poinformować o trzygwiazdkowej akredytacji środowiskowej FIA. To wielki krok naprzód w naszym planie środowiskowym. Obecnie pracujemy nad uzyskaniem certyfikacji ISO 14001 dla zakładu w Enstone, co wpisuje się w naszą strategię zrównoważonego rozwoju Alpine. Realizujemy już proces dekarbonizacji i nie możemy się doczekać, aż w niedalekiej przyszłości ogłosimy kolejne postępy”.

 

 

Bruno Famin, dyrektor wykonawczy BWT Alpine F1 Team w Viry-Châtillon: „Jesteśmy dumni z nieustannych starań na rzecz środowiska w Viry-Châtillon. Trzygwiazdkowa akredytacja środowiskowa FIA to potwierdzenie naszych wysiłków w czasie, gdy wprowadzamy kolejne środki mające na celu ograniczenie naszego wpływu na środowisko i realizację strategii zrównoważonego rozwoju Alpine. Jest to też efekt współpracy z zespołami z Enstone z korzyścią dla BWT Alpine F1 Team i dla całej marki Alpine”.

 

 

Felipe Calderón, przewodniczący Komisji ds. Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju FIA: „Pragnę pogratulować Alpine F1 Team uzyskania najwyższego poziomu akredytacji środowiskowej FIA, oznaczonego trzema gwiazdkami. Uzyskanie takiego statusu wymaga zaangażowania od wszystkich: kierowców, inżynierów, mechaników, współpracowników, dyrektorów, inwestorów, jednym słowem wszystkich członków zespołu. Zespół wykazał, że wprowadził w swojej działalności najlepsze praktyki, a także opracował rzetelne projekty, które pozwolą kontynuować te starania w przyszłości.
Osoby zaangażowane w zespoły Formuły 1 i w cały świat sportu samochodowego włączyły się w sposób godny podziwu w ten niezwykle istotny program, który naszym zdaniem stanowi znakomitą podstawę do rozwoju systemów zarządzania środowiskowego. Kwestie te stają się z upływem czasu coraz ważniejsze, musimy więc w dalszym ciągu korzystać z platformy, którą dysponujemy, aby odgrywać rolę liderów i pionierów w codziennych działaniach i wykorzystywanych na co dzień technologiach”.