26 marca 2022 roku

Piąte miejsce startowe to najlepszy wynik Estebana w kwalifikacjach od ostatniego Grand Prix Hiszpanii. Dzięki okrążeniu wykonanemu w 1’29’’068 kierowca dostał się do grupy pięciu samochodów, w której pierwszy od ostatniego dzielą zaledwie dwie dziesiąte sekundy.

 

Fernando z czasem 1’29’’147 ustępuje francuskiemu koledze tylko o 0’’079, co pozwoli mu jutro wystartować z siódmego miejsca w wyścigu złożonym z 50 okrążeń.

 

Większość zespołów zdecydowała się podczas Q1 na inne strategie, wykonując wiele okrążeń w szybkim i umiarkowanym tempie na miękkich oponach, aby uzyskać optymalny poziom przyczepności i osiągów. Esteban i Fernando obaj przeszli Q1 po trzech okrążeniach.

 

Podczas Q2 pierwszą próbę Estebana zakłócił jadący powoli McLaren. Pierwsze okrążenie Fernanda pozwoliło mu natomiast osiągnąć piąty najlepszy czas. Niestety wypadek Micka Schumachera na dziesiątym zakręcie spowodował pokazanie czerwonej flagi i opóźnił sesję o godzinę. Po powrocie na tor Fernando poprawił swoje najlepsze okrążenie i drugi raz w sezonie przeszedł do Q3. Esteban dołączył do niego po ostatniej, perfekcyjnej próbie. Po raz pierwszy od Grand Prix Kataru w 2021 roku do Q3 przeszły oba bolidy Alpine.

 

W Q3 na zużytych oponach Esteban od razu zdobył szansę na miejsce w pierwszej piątce. Po przerwaniu drugiego okrążenia na nowych miękkich oponach nie był już w stanie poprawić wyniku. Po swojej ostatniej próbie Fernando był o pół dziesiątych sekundy szybszy, co wystarczyło, by przeskoczyć z miejsca dziewiątego na siódme.

 

Esteban Ocon – miejsce 5. / 1’29’’068:

 

„Najważniejsze, żeby Mick wyszedł z tego cało. To było mocne zderzenie i cieszę się, że wszystko wydaje się w porządku. Jeśli chodzi o nas, samochód sprawował się bez zarzutu. Dobrze wiedzieć, że jesteśmy szybcy na tym torze. To bardzo szybka trasa, bardzo techniczna, i trzeba na niej podejmować ryzyko. Podczas Q3 mało nie wjechałem samochodem na ścianę, ale udało mi się go naprostować. To dopiero drugi wyścig nowym samochodem, więc zakwalifikowanie się na piątym i siódmym miejscu to naprawdę dobry wynik. Zrobiliśmy duże postępy podczas weekendu i cieszę się, że podczas każdej sesji samochód jest coraz lepszy. Jutro będziemy walczyć o jak najlepszy wynik”.

 

Fernando Alonso – miejsce 7. / 1’29’’147:

 

„Dobrze było się dostać do Q3 w Bahrajnie. Tutaj, na zupełnie innym torze, udało nam się przejść do Q3 z obydwoma samochodami, co dla zespołu jest bardzo pozytywną wiadomością. Samochód był bardzo konkurencyjny przez cały weekend. Przy każdym wyjeździe z garażu bolidami na 2022 rok uczymy się czegoś nowego. Sądzę, że dalej kryje się w nich potencjał do odblokowania. Pozostaje mała niewiadoma związana z degradacją opon, ale to, że nie trzeba już używać tych samych opon co w Q2, daje większą elastyczność w wyborze strategii. Zobaczymy, co uda nam się osiągnąć podczas wyścigu, i mam nadzieję, że znowu zdobędziemy maksymalną liczbę punktów”.

 

Otmar Szafnauer, Team Principal:

 

„Ogromnie nas cieszy wynik dzisiejszych kwalifikacji. Dzięki znakomitym okrążeniom Esteban i Fernando zdobyli dla nas miejsca startowe w pierwszej dziesiątce. Od początku weekendu widzimy, że mamy dobre tempo, i cieszy mnie, że praca wszystkich członków zespołu przynosi owoce. To jednak dopiero połowa drogi i dopiero w niedzielę możemy zdobyć punkty. Zdobyliśmy dobrą pozycję wyjściową do solidnego występu podczas wyścigu. Nie możemy się doczekać, by dziś wieczorem ustalić strategię, która zapewni punkty naszym samochodom. Życzymy też wszystkiego dobrego Mickowi [Schumacherowi] po straszliwym wypadku, którego padł ofiarą podczas sesji. Mamy nadzieję, że szybko powróci do zdrowia i niedługo znowu będzie mógł się ścigać”.