17 lutego 2022 roku

BWT Alpine F1 Team ma przyjemność oficjalnie poinformować o powołaniu Otmara Szafnauera na stanowisko dyrektora zespołu i Bruna Famina na stanowisko dyrektora wykonawczego Alpine Racing w Viry-Châtillon. Obaj będą podlegać Laurentowi Rossiemu, Prezesowi Alpine. Jak zapowiadano w listopadzie 2021 roku, taka organizacja ma na celu zoptymalizować wyniki stajni w momencie, gdy w życie wchodzą nowe przepisy techniczne. Zatrudnienie tych dwóch doświadczonych i uznanych w świecie sportu samochodowego profesjonalistów podkreśla ambicję BWT Alpine F1 Team, sformułowaną przez Lucę de Meo, Prezesa Renault Group, i Laurenta Rossiego, aby zawalczyć o tytuł w ciągu stu pierwszych wyścigów.

 

Jako dyrektor zespołu Otmar Szafnauer będzie kierował BWT Alpine F1 Team w Enstone i na kolejnych etapach harmonogramu. Otmar jest jednym z najbardziej utalentowanych i cenionych menedżerów Formuły 1. Może ofiarować Alpine trzydzieści trzy lata doświadczenia w sporcie samochodowym. Jego celem będzie zarządzanie zespołem, tak by Alpine regularnie osiągał wysokie wyniki we wszystkich obszarach swojej działalności, w tym w inżynierii i zarządzaniu wyścigami. Otmar pomoże również stajni w pełni wykorzystać talent Estebana Ocona i Fernanda Alonsa.

 

Karierę rozpoczął jako inżynier w Ford Motor Company. W 1998 roku przeszedł do F1 i został dyrektorem operacyjnym British American Racing, a następnie wiceprezesem programu F1 Hondy. Na każdym stanowisku zawsze wykazywał się zdolnością do wydobywania całego potencjału zespołu. Dzięki niemu Force India przeszła z ostatniej pozycji na miejsce czwarte w klasyfikacji generalnej mimo najskromniejszego budżetu i najmniej licznego składu. Już w drugim sezonie poprowadził również Racing Point do pierwszego zwycięstwa i do czwartej pozycji na Mistrzostwach Konstruktorów, a Aston Martin dzięki niemu po raz pierwszy w historii zajął miejsce na podium w F1.

 

Również Bruno Famin ma do zaoferowania Alpine wyjątkowe doświadczenie. Jego misja to kontynuacja rozwoju silnika Alpine w Formule 1 i maksymalizacja transferów technologii z F1 do modeli seryjnych. Bruno i zespół techniczny Viry-Châtillon wprowadzą środki i struktury konieczne, by w warunkach nowych przepisów zespół ds. podwozia w Enstone dysponował konkurencyjnym układem napędowym.

 

Ostatnio Bruno zajmował stanowisko dyrektora operacyjnego działu sportowego FIA, a odznaczył się podczas piętnastoletniej pracy w Peugeot, gdzie kierował działem technicznym programu Endurance, zapewniając wygraną w 24-godzinnym wyścigu w Le Mans w 2009 roku oraz dwadzieścia cztery zwycięstwa na trzydzieści dwa wyścigi Peugeot 908. W 2012 roku został dyrektorem Peugeot Sport i wskrzesił sportowy program marki, jednocześnie rozwijając technologie, które zapewniły sukcesy jego samochodom: rekord Pikes Peak w 2013 roku, zespołowe Mistrzostwo Świata Rallycross 2015 i trzy kolejne wygrane w Rajdzie Dakar w latach 2016–2018. Nadzorował również opracowywanie samochodów sportowych Peugeot, wykorzystując w modelach seryjnych skuteczne technologie pierwotnie opracowane z myślą o wyścigach.

 

Davide Brivio, który dołączył do stajni w 2021 roku, nadal będzie służył niezrównaną wiedzą specjalistyczną w dziedzinie identyfikacji i rozwoju potencjału na nowym stanowisku dyrektora ds. wyścigów samochodowych, nadzorując wszystkie dyscypliny, w tym również te, w które zaangażowana jest Alpine Academy. We wszystkich konkurencjach będzie wspierał ducha działania zespołowego, którym wykazują się Fernando Alonso i Esteban Ocon, a który był decydujący dla wyników Alpine w 2021 roku. W ramach swojej misji Davide będzie miał również za zadanie identyfikować, rozwijać i animować projekty związane z nowymi szansami Alpine w świecie sportu samochodowego oraz odkrywać niezbadane obszary, które mogą sprzyjać rozwojowi Alpine w środowisku sportowym.

 

Laurent Rossi, Prezes Alpine:

 

„W 2022 roku dokonaliśmy przełomu dzięki zatrudnieniu Otmara i Bruna. Otmar wnosi swoje wyjątkowe doświadczenie w sporcie samochodowym i nieustającą żądzę zwycięstwa, natomiast Bruno ma za sobą długą historię opracowywania technologii, które okazują się decydujące dla wyniku wyścigów, i ich transferu do modeli seryjnych, co stanowi kluczowy element naszego projektu, zarówno jako zespołu sportowego, jak i marki. Przez cały ubiegły rok mogłem również obserwować talent Davide’a do odkrywania w każdym tego, co najlepsze, i sprawiania, by każdy osiągał najwięcej, jak to możliwe. Ogromnie się cieszę, że mogę korzystać z tego wyjątkowego talentu we wszystkich aktywnościach Alpine, ale także w nowych działaniach, w których dopiero zaczynamy się orientować. Nasz zespół „wyścigowców” jest już skompletowany i gotowy, by poprowadzić stajnię do realizacji ambitnych celów na 2022 rok”.

 

Otmar Szafnauer, dyrektor zespołu BWT Alpine F1 Team:

 

„Ogromnie się cieszę, że mogę dołączyć do BWT Alpine F1 Team i jestem gotowy współpracować ze wszystkimi, aby stawić czoła wyzwaniu: poprowadzić stajnię do walki o tytuły w ciągu stu kolejnych wyścigów. Moja uwaga koncentruje się na przygotowaniach na początek sezonu w Bahrajnie. Jako jeden z trzech konstruktorów samochodów zaangażowanych w Formułę 1, Alpine jest znakomicie wyposażony do realizacji swoich ambicji. Nie mogę się doczekać rozpoczęcia tej przygody!”

 

Bruno Famin, dyrektor wykonawczy Alpine Racing:

 

„To niezwykłe powrócić do wyścigów, a tym bardziej dołączyć do Alpine, który ma takie ambicje i niezwykły talent inżynieryjny. Viry-Châtillon należy do największych zakładów, o jakich można pomyśleć. Nie mogę się doczekać, by dołączyć do jego utalentowanych pracowników i blisko współpracować z zespołami w Enstone, Dieppe, Les Ulis i Boulogne-Billancourt”.

 

Davide Brivio, dyrektor ds. wyścigów samochodowych:

 

„Zespół „wyścigowców” Alpine do element kluczowy dla jego długoterminowych wyników. Ogromnie się cieszę, że mogę mieć swój udział w tym pasjonującym zadaniu, tworząc w świecie wyścigów nową kulturę odpowiedzialności i integracji. Na pierwszym miejscu jest Formuła 1, ale musimy również rozwijać nasze ambicje na dotąd niezbadanych terenach. Jestem gotowy, aby wspierać Laurenta Rossiego w dążeniu do tego celu”.