23 lutego 2022 roku

Oficjalny debiut bolidu A522 to ukoronowanie tysięcy godzin ciężkiej pracy w zakładach w Enstone i Viry-Châtillon, ale także przygotowanie do sprostania wyzwaniu związanemu z rewolucją w przepisach sportowych.

 

Bolid A522 przeszedł oficjalny chrzest, gdy za kierownicą po 69-dniowej przerwie od Formuły 1 usiadł Fernando Alonso, który z nowym układem napędowym RE22 wykonał 129 okrążeń na torze w swojej ojczyźnie. Podniecenie było namacalne, ale stajnia ma jeszcze dużo pracy, zanim wszystko będzie gotowe na początek sezonu za niecały miesiąc w Bahrajnie.

 

Esteban Ocon zasiądzie za kierownicą bolidu jutro. Dla niego będzie to początek sezonu, a dla zespołu – kontynuacja zimowych przygotowań w Barcelonie.

 

Fernando Alonso:

 

„Dobrze jest wrócić na tor pod tak długim oczekiwaniu. W obu zakładach i w garażu poświęciliśmy wiele godzin, żeby przygotować się na tę chwilę. Samochody bardzo się różnią od zeszłorocznych, więc musimy się przyzwyczaić do nowych parametrów. Mamy jeszcze dużo pracy, ale po to właśnie są treningi. Przejechaliśmy wiele kilometrów i tego pierwszego dnia wszystko działało niezawodnie. Przebieg i niezawodność mają podczas testów większe znaczenie niż wyniki, więc w sumie jesteśmy dosyć zadowoleni z tego pierwszego dnia z nowym samochodem”.

 

Matt Harman, dyrektor techniczny:

 

„Dzisiejszy dzień to zwieńczenie ogromnej pracy wykonanej w ciągu ostatnich dwóch i pół roku przez wszystkich pracowników stajni w Enstone i Viry. Gratulujemy im wysiłków, dzięki którym mogliśmy dotrzeć do tego ważnego etapu. Jesteśmy bardzo zadowoleni z pierwszego dnia, po którym na liczniku mamy 129 okrążenia. Trzeba było rozwiązać jeden czy dwa problemy, ale udało się je szybko naprawić, a to przekłada się na wysoki przebieg. Powrót Fernanda wypadł dobrze. Kierowca zwrócił uwagę na ogólną równowagę i dobrze reagował na różne opcje regulacji i opon. Już wcześniej z wyprzedzeniem wykonaliśmy wiele weryfikacji, ale chcieliśmy sprawdzić jeszcze więcej, bo temu właśnie służą te dni. To ważny dzień dla zespołu, istotny etap w karierze A522. Nie możemy się doczekać, aż w czwartek za kierownicą usiądzie Esteban”.