Druga edycja również zapowiada się obiecująco

Konkurs Doskonałości Mechanicznej Alpine jest krajowym konkursem dla studentów uczących się na kierunkach obsługi technicznej samochodów i obsługi posprzedażnej samochodów na poziomie BAC i BAC+1. Rejestracja odbędzie się między 3 stycznia a 24 stycznia 2023 roku bezpośrednio na stronie internetowej: www.concours-excellence-mecanique-alpine.fr.

 

WARTOŚCI KONKURSU INTEGRACYJNEGO

 

Pierwsza edycja Konkursu Doskonałości Mechanicznej Alpine pokazała umiejętności i wiedzę młodych studentów i stażystów, którzy wzięli w nim udział. Achille Thurotte i Robin Chaillard, zwycięzcy pierwszej edycji konkursu w 2022 roku, odbyli staż w warsztacie montażu mechanicznego w zespole BWT Alpine F1 Team w Viry-Châtillon.

 

Pierwsza edycja Konkursu Doskonałości Mechanicznej Alpine pozwoliła studentom uczącym się na kierunkach obsługi technicznej samochodów i obsługi posprzedażnej samochodów na poziomie BAC i BAC+1 wejść do świata Formuły 1, uznanego za niedostępny. 1111 studentów spróbowało swoich sił w trzyrundowym konkursie, z którego wyłoniono 18 finalistów w 9 parach. Przystępując do zadań praktycznych w parach, wybrane(i) kandydatki i kandydaci będą mogli doświadczyć warunków, w jakich pracują mechanicy silników w zespole F1. Ocenie będzie podlegała zarówno doskonała znajomość tematu, jak i umiejętności interpersonalne, a zwłaszcza zdolność do pracy w zespole. Oprócz doświadczenia zdobytego podczas wykonywania zadań i możliwości pracy w wyjątkowych sytuacjach i na wyjątkowych częściach mechanicznych, chwile rozmowy z kierowcami zespołu podczas testów regionalnych lub finału pozwoliły kandydatom otworzyć ich osobiste i zawodowe perspektywy.

 

Podobnie jak pierwsza edycja, druga edycja Konkursu Doskonałości Mechanicznej Alpine będzie obejmować trzy zadania:

 

  • Cyfrowy test teoretyczny oceniający ogólną wiedzę z zakresu mechaniki samochodowej w celu wyłonienia 128 kandydatów do półfinałów (2 lutego 2023 r.)
  • Test praktyczny w 8 ośrodkach szkoleniowych Renault Group na terenie Francji w celu wyłonienia 16 finalistów (między 10 a 31 marca 2023 r.)
  • Finał, praktyczny test i moment wymiany & poglądów, w zakładzie BWT Alpine F1 Team w Viry-Châtillon (w dniach 12 i 13 maja 2023 r.)

 

Para, która wygra finał, otrzyma 3-miesięczny staż w warsztacie montażu mechanicznego Alpine F1 Team, z możliwością odbycia praktyki. Para będzie miała szansę pracować nad silnikiem w sezonie 2023 Formuły 1 i być integralną częścią zespołu startującego w Mistrzostwach Świata Formuły 1 w 2023 roku.

 

Esteban Ocon, kierowca Alpine F1 Team: „ Patronat nad Konkursem Doskonałości Mechanicznej Alpine w 2. edycji jest przyjemnością i zaszczytem. Zaszczytem, ponieważ możliwość wspierania młodych ludzi z kierunków mechanicznych, aby mieli odwagę realizować swoje marzenia, przekraczać swoje możliwości i słuchać siebie, nie dając się nikomu zniechęcić, pozwala mi przekazać lekcje z mojej życiowej podróży. Przyjemność, ponieważ oglądanie ich przy pracy, przepełnionych entuzjazmem, z oczami pełnymi zachwytu i nieukrywanej radości, a jednocześnie skupionymi na współpracy w parach jest czymś, co przynosi radość.”

 

Rejestracja odbędzie się między 3 stycznia a 24 stycznia 2023 roku bezpośrednio na stronie : www.concours-excellence-mecanique-alpine.fr.

 

Edycja 2022, w liczbach:

 

  • 1111 zarejestrowanych uczestników i uczestniczek
  • 128 wybranych kandydatów i kandydatek do regionalnych testów praktycznych
  • 8 ośrodków szkoleniowych Renault Group udostępnionych w regionie
  • 70 osobowe jury złożone z profesorów w liceum zawodowym lub Ośrodku Szkolenia Stażystów oceniające test regionalny i finał
  • 9 par finalistów
  • 2 staże po 3 miesiące w BWT Alpine F1 Team dla pary laureatów
  • 1 umowa na staż (Achille Thurotte)

 

Patrick TOULMET, Delegat międzyresortowy ds. praktyk zawodowych dla młodzieży w dzielnicach priorytetowych miast, Ministerstwo Pracy, Zatrudnienia i Integracji: „Młodzi mechanicy, cieszę się, że mogę wam towarzyszyć w tej nowej edycji Konkursu Doskonałości Mechanicznej Alpine 2023. Niezależnie od tego, jaka jest wasza wioska, miasto, departament, czy region, sięgnijcie po swoje marzenia, aby wejść do tego bardzo zamkniętego świata, jakim jest Formuła 1. Wasz talent mechaniczny może sprawić, że będziecie doskonałymi technikami. Powodzenia!”

 

Arnaud SAUTIER, Dyrektor ds. Szkoleń we Francji, Renault Group:  „Pierwszy sezon został uwieńczony sukcesem dzięki trzem głównym osiągnięciom: równym szansom i zwycięstwu opartemu na zasługach, „wierze w siebie” w celu osiągnięcia doskonałości i oczywiście „wspólnej pracy”, zarówno par kandydujących, jak i Renault Group, Alpine i zespołów partnerskich, takich jak Ministerstwo Pracy, Ministerstwo Edukacji Narodowej, OPCO Mobilités i ANFA. Z radością wznawiamy drugą edycję Konkursu Doskonałości Mechanicznej Alpine, której motywem przewodnim są wartości takie jak przyjemność, doskonałość i przekaz. Naszym celem jest dalsze inspirowanie młodych ludzi, tworzenie zawodów związanych z mechaniką, a przede wszystkim towarzyszenie naszej sieci dystrybucji w procesie transformacji energetycznej poprzez nową generację.”

 

Cédric CARET, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju Alpine: „Utrwalenie Konkursu Doskonałości Mechanicznej Alpine i rozpoczęcie jego drugiej edycji odzwierciedlają zaangażowanie firmy Alpine, BWT Alpine F1 Team oraz naszych partnerów wobec młodych praktykantów i studentów z kierunków mechaniki samochodowej. To dowód na to, że chcemy przyczynić się do rozwoju sektora, aby stał się atrakcyjny, integracyjny, zwłaszcza dla kobiet oraz zrównoważony, z myślą o przyszłości mobilności. Chcemy, aby konkurs stał się „przedmiotem wspólnego zainteresowania” skierowanym dla młodych ludzi, w którym liczy się merytokracja i przekazywanie.”