21 maja 2022 r.

W sobotę obaj kierowcy chcieli wykorzystać dobre wyniki uzyskane we wczorajszym treningu wolnym. Dziś rano Fernando uzyskał trzynasty najszybszy czas w trzecim treningu wolnym, a Esteban dziesiąty.

 

Temperatura w Barcelonie była nadal wysoka - ponad 35°C w powietrzu i prawie 50°C na torze - a niektóre bolidy wykazywały oznaki przegrzania przez cały dzień. W kwalifikacjach Fernando niestety nie był w stanie wyjść poza Q1. Hiszpan, który po raz 19. w swojej karierze w Formule 1, brał udział w Grand Prix swojego kraju, zajął siedemnaste miejsce z czasem 1’21’’043. Esteban zdołał awansować do Q2 o 0’074, awansując na szesnastym miejscu. W Q2 Esteban próbował wszystkiego, aby zbliżyć się do pierwszej dziesiątki. Ostatecznie był dwunasty - zabrakło mu dwóch dziesiątych, aby przejść dalej.

 

Esteban Ocon: P12 – 1’20’’638

 

To nie był dla nas idealny dzień. To naprawdę frustrujące, ponieważ wiemy, że samochód mógł uzyskać lepsze osiągi. Nasze opony przegrzewały się przez całe kwalifikacje, podczas gdy na okrążeniach wyjazdowych jechaliśmy z minimalną wymaganą prędkością, co znacznie utrudniło nam start w Q3. Jutro mamy do wyboru różne strategie, co sprawi, że wyścig będzie interesujący. Możemy się ścigać z prawie każdą możliwą kombinacją opon i wiemy, że musimy polegać na strategii, aby mieć pewność, że jutro wszystko pójdzie dobrze. Będę startował z lepszej pozycji niż w Miami, więc zobaczymy, co da się zrobić, aby zdobyć punkty.

 

Fernando Alonso: P17 – 1’21’’043

 

To była dla mnie trudna sesja kwalifikacyjna, zwłaszcza z powodu małego nieporozumienia na ostatnim okrążeniu w Q1. Myślałem, że mamy jedną lub dwie sekundy zapasu do przekroczenia linii mety, ale tak naprawdę mieliśmy dwadzieścia. To wysoka cena, ponieważ, jak wiemy, na tym torze bardzo trudno jest wyprzedzać. Zobaczymy jutro, ponieważ w ostatnich kilku wyścigach niektórzy kierowcy, którzy startowali z tyłu, skorzystali z tego, że samochód bezpieczeństwa pojawił się w odpowiednim momencie i znaleźli się w pierwszej dziesiątce. Miejmy nadzieję, że tak się stanie. Może będziemy mieć szczęście i zdobędziemy jakieś punkty. Dzisiaj samochód nie był tak szybki jak wczoraj i musimy zrozumieć dlaczego.

 

Otmar Szafnauer, Team Principal

 

Jesteśmy sfrustrowani wynikiem kwalifikacji, które nie spełniły naszych oczekiwań. Nie odzwierciedla to prawdziwego potencjału naszego samochodu, który mogliśmy zobaczyć podczas obiecujących testów w piątek. Niestety, żaden z naszych samochodów nie znalazł się w pierwszej dziesiątce, z różnych powodów. Fernando miał po prostu problem z czasem, do tego stopnia, że na swoim okrążeniu wyjazdowym znalazł się w korku, co uniemożliwiło mu podjęcie próby. Esteban zdołał poczynić postępy w Q1 i wykonał dobrą robotę w Q2, zwłaszcza przestrzegając minimalnej prędkości wymaganej na okrążeniach wyjazdowych, w przeciwieństwie do znacznej liczby rywali. Mimo to nie udało mu się dostać do pierwszej dziesiątki i będziemy musieli przeanalizować przyczyny, ponieważ byliśmy przekonani, że mamy odpowiednie tempo, aby znaleźć się w Q3. Ale jutro jest kolejny dzień. Byliśmy rozczarowani po kwalifikacjach w Miami, ale nie przeszkodziło nam to w niedzielnym wyścigu, więc to jeszcze nie koniec. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, jeśli chodzi o strategię i jestem pewien, że Fernando i Esteban również będą chcieli się jutro odegrać w wyścigu.