18 marca 2022 roku

Zespół BWT Alpine F1 Team ma za sobą pierwsze oficjalne testy w sezonie 2022 Mistrzostw Świata FIA Formuły 1, a bolid A522 – swoją oficjalną wyścigową premierę po wielu miesiącach przygotowań. Fernando Alonso zakończył dzień z piątą pozycją, a Esteban Ocon z dwunastą. Czeka ich teraz długo wyczekiwana sesja kwalifikacji. Jutro powinna zacząć się zarysowywać hierarchia.

 

Dziś rano Esteban i Fernando jeździli na oponach C3, aby jeszcze lepiej poznać bolid A522, w którym od zakończenia testów przedsezonowych w zeszłym tygodniu wprowadzono kilka zmian. Poranną sesję Estebana zakłóciło oderwanie części jednej z chłodnic już podczas pierwszego okrążenia z mierzeniem czasu. Francuz mógł wrócić na tor kilka chwil później, po dokonaniu napraw. Później zdołał przejechać jeszcze wiele kilometrów i zakończyć pierwszą sesję treningów wolnych na dwunastym miejscu. Fernando nie napotkał żadnych problemów i dostał się do pierwszej dziesiątki, kończąc na ósmej pozycji.

 

Podczas drugiej sesji treningów wolnych było znacznie chłodniej. Oba samochody na miększych oponach natychmiast złapały tempo. Podczas gdy wszyscy rywale kontynuowali przygotowania do jutrzejszych pierwszych kwalifikacji w roku, Fernando osiągnął piąty najlepszy czas – 1’32’’877, siedem miejsc przed Estebanem, który najszybciej wykonał okrążenie w ciągu 1’33’360.

 

Esteban Ocon:

 

„Ostatecznie udało nam się zakończyć pierwszy piątek roku ze wszystkimi samochodami na torze. Z tego, co dzisiaj widzieliśmy, pośrodku peletonu będzie bardzo ciasno. Dla nas był to kolejny dzień nauki i pracy, podczas którego zdołaliśmy zrealizować nasz program. Mieliśmy lekkie opóźnienie z powodu problemu z chłodnicą na początku pierwszej sesji, ale szybko został on rozwiązany. Poza tym wyjątkiem był to dla zespołu dobry dzień na torze. Mogliśmy jeszcze bardziej pogłębić naszą wiedzę o samochodzie. Jutro zobaczymy, jakie naprawdę każdy ma tempo. Nie mogę się doczekać, by dać z siebie wszystko podczas kwalifikacji”.

 

Fernando Alonso:

 

„Był to dla nas dobry dzień. Mogliśmy dokonać skutecznego przeglądu naszego programu. Jest znacznie chłodniej niż w zeszłym tygodniu, więc dostosowaliśmy się do innych warunków, ucząc się w szczególności tego, jak w tych temperaturach zachowują się opony. Oczywiście potrzebnych jest jeszcze kilka poprawek w regulacjach. Dziś wieczorem wszystko to zbadamy i przeanalizujemy wszystkie zgromadzone informacje. Jest jeszcze wiele pytań, na które jutro musimy odpowiedzieć, ale myślę, że w ogólnym rozrachunku był to dobry dzień”.

 

Alan Permane, dyrektor sportowy:

 

„Odbyliśmy w Bahrajnie pracowity, klasyczny dzień treningowy. Dobrze jest tu wrócić w weekend Grand Prix, przygotować się do wyścigu i przypomnieć sobie wszystkie odruchy. Warunki są nieco inne niż podczas treningów w zeszłym tygodniu. Jest chłodniej i opony chyba lepiej się zachowują. Dzisiaj korzystaliśmy z miękkich i średnich. Podczas pierwszej sesji pracowaliśmy nad równowagą i różnymi opcjami regulacji, zanim podczas drugiej skupiliśmy się na oponach. Esteban miał problem z chłodnicą, który został zidentyfikowany i naprawiony, tak by więcej się nie powtórzył. Poza tym nie napotkaliśmy żadnych szczególnych trudności. Mamy jeszcze oczywiście dużo pracy, w szczególności jeśli chodzi o przyczepność i równowagę przy niskiej prędkości, ale obaj kierowcy są ogólnie zadowoleni i gotowi walczyć przez resztę weekendu”.