18 czerwca 2022 roku

Ostatnia próba Fernando w Q3 - 1'21’’944 - dała mu pierwszy od dziesięciu lat rząd na starcie. Ostatnio miało to miejsce podczas Grand Prix Niemiec w 2012 r. Fernando był w dobrej formie w sobotę, po tym jak zdobył pierwsze miejsce w trzecim treningu wolnym przed kwalifikacjami.

 

Esteban ustawi się jutro w czwartym rzędzie, a okrążenie z czasem 1'23''529 wystarczyło do zajęcia siódmego miejsca.

 

Fernando i Esteban użyli mokrych opon w Q1 i z łatwością przeszli do Q2, zajmując odpowiednio drugie miejsce z czasem 1’32’’277 i szóste z czasem 1’33’’012.

 

Gdy tor wysechł, obaj kierowcy założyli opony pośrednie na początku Q2, po czym wywieszono czerwoną flagę, aby usunąć z toru Red Bulla Sergio Pereza, który rozbił się na zakręcie 3. Po raz kolejny Fernando przeszedł do następnego etapu, uzyskując drugi najszybszy czas, a Esteban zajął ósme miejsce.

 

W Q3 na torze pojawiła się sucha linia, co doprowadziło do różnych dyskusji na temat tego, czy lepiej zmienić oponę na Slick, czy pozostać przy pośredniej. Fernando - na zielonych oponach pośrednich - kontynuował walkę w pierwszej trójce, ostatecznie zajmując drugie miejsce, ale nie udało mu się złamać bariery 1’22. Z kolei Esteban zakończył sesję pięć miejsc dalej.

 

70-cio okrążeniowe Grand Prix rozpocznie się jutro o 14:00 czasu lokalnego.

 

Esteban Ocon / Pozycja 7 – 1’23’’529:

 

Przede wszystkim cieszę się z dzisiejszego sukcesu drużyny i Fernando. Do tej pory miał bardzo solidny weekend i zasługuje na miejsce w pierwszym rzędzie. Jestem nieco rozczarowany, ponieważ biorąc pod uwagę warunki, można było dzisiaj zrobić coś więcej. Nie byliśmy w stanie uzyskać takiej wydajności, jaką mieliśmy do dyspozycji i czuję, że w ten weekend byłem trochę poza tempem. Jak zawsze, będziemy nadal ciężko pracować z inżynierami, aby znaleźć każdy drobiazg, który można poprawić. Mimo to nasze dwa bolidy zajmą jutro dobre pozycje na starcie. To powinno pozwolić nam zdobyć dużo punktów dla zespołu, a to jest najważniejsze.

 

Fernando Alonso / Pozycja 2 – 1’21’’944:

 

Zajęcie drugiego miejsca to dla nas niesamowity wynik. Jestem bardzo szczęśliwy. W tych warunkach nie można było znać poziomu przyczepności na każdym okrążeniu, co jeszcze bardziej utrudniało zadanie. W końcu, nawet jeśli ta pierwsza linia jest nieco nieoczekiwana, jutro będzie bardzo przyjemnie w niej być. Zobaczymy, czy będziemy w stanie powalczyć z Maxem [Verstappenem] na pierwszym zakręcie. Jednak naszym głównym celem będzie zdobycie dużej liczby punktów. Zespół zasługuje na najwyższe uznanie. Ciężko pracowali nad poprawą, a ten wynik jest tego dowodem. To będzie długi wyścig, toczony w zupełnie różnych warunkach, ale jestem spokojny o swój start. Zobaczmy, co uda nam się osiągnąć w tym dniu.

 

Otmar Szafnauer, Team Principal:

 

Możemy być bardzo zadowoleni z dzisiejszych wysiłków, ponieważ oba nasze samochody będą w stanie osiągnąć dobre wyniki w wyścigu. Gratulacje dla Fernando za zajęcie drugiego miejsca w kwalifikacjach. Przez cały weekend jeździł znakomicie, a teraz jest całkowicie skoncentrowany na tym, aby dobrze wypaść w wyścigu i zdobyć jak najwięcej punktów dla zespołu. W Formule 1 za każdym razem, gdy pada deszcz, jest miejsce na dramat, ale także na wielkie możliwości. Zespół i nasi dwaj kierowcy wykonali świetną pracę, realizując do perfekcji plan na wszystkie trzy fazy kwalifikacji, upewniając się, że samochody znalazły się na torze w odpowiednim czasie i na odpowiednich oponach, aby walczyć o najlepsze pozycje na starcie. Dzisiaj udało nam się to osiągnąć z Fernando w pierwszym rzędzie i Estebanem na siódmej pozycji. Jutro musimy skupić się na wyścigu, wdrożyć rozsądną strategię i znaleźć się w sytuacji, w której będziemy mogli ukończyć wyścig z obydwoma samochodami na dobrej pozycji w punktacji.