19 czerwca 2022 roku

BWT Alpine F1 Team zdobył najwięcej w sezonie dziesięć punktów podczas dzisiejszego Grand Prix Kanady na torze Gilles Villeneuve w Montrealu. Esteban Ocon przejechał pod flagą z szachownicą na szóstym miejscu, tuż przed Fernando Alonso. Jednak kara pięciu sekund po wyścigu cofnęła Hiszpana o dwa miejsca.

 

Drugi na starcie - jego najlepsze kwalifikacje od dziesięciu lat - Fernando zdobył dwa punkty mimo rzekomego wycieku powietrza. Esteban wykorzystał grę zespołową do maksimum, pomagając koledze z zespołu przekroczyć linię mety i wyrównując deficyt prędkości maksymalnej na prostej, dzięki czemu Hiszpan mógł skorzystać z DRS na ostatnich okrążeniach.

 

Dzięki dziesięciu zdobytym dziś punktom zespół utrzymuje piątą pozycję w Klasyfikacji Konstruktorów, osiem punktów za McLarenem.

 

Fernando dobrze wystartował, utrzymując się na drugim miejscu przez kilka pierwszych okrążeń. Esteban zdołał awansować o jedno miejsce i zajął szóste miejsce. Fernando pozostał na torze po pierwszej z dwóch interwencji wirtualnego samochodu bezpieczeństwa (VSC) na dziewiątym okrążeniu. Niestety, druga pozycja została utracona 19. okrążeniu, ponieważ Fernando minął wjazd do pit lane, tracąc okazję do zmiany opon. Esteban z kolei skorzystał z okazji, by założyć twarde opony.

 

Fernando ostatecznie zmienił opony na 28. okrążeniu i awansował na siódme miejsce, a wjazd samochodu bezpieczeństwa na 49. okrążeniu pozwolił zespołowi na wycofanie obu samochodów, aby założyć średnie opony na ostatni 18-sto okrążeniowy sprint do mety.

 

Z powodu tego, co wydawało się być wyciekiem powietrza, Fernando cierpiał z powodu braku tempa. Esteban pozwolił mu korzystać z DRS aż do mety. Podczas gdy Ferrari Charlesa Leclerca objęło prowadzenie, Esteban i Fernando zdołali odeprzeć ataki Valtteriego Bottasa i po 70 okrążeniach zajęli szóste i siódme miejsce. Stało się to zanim Hiszpan otrzymał na mecie karę pięciu sekund.

 

Esteban Ocon – Start: 7. pozycja / Meta: 6. miejsce

 

Jestem bardzo zadowolony z dzisiejszego wyniku, który daje mi osiem punktów. Zespół wykonał świetną robotę z samochodem i strategią i ogólnie rzecz biorąc, wszystko było dobrze zrealizowane. Opuszczamy Kanadę z dobrą liczbą punktów dla zespołu i z dużym krokiem naprzód w Klasyfikacji Konstruktorów. Cieszę się, że mogłem pod koniec pomóc Fernando, korzystając z DRS, aby utrzymać Valtteriego [Bottasa] z tyłu. Nadal jest wiele rzeczy, które musimy przedyskutować i wyciągnąć wnioski z przebiegu weekendu, ale najważniejsze jest utrzymanie tempa i osiąganie dobrych wyników w kolejnych wyścigach.

 

Fernando Alonso – Start 2. pozycja / Meta: 9. miejsce

 

Myślę, że w ten weekend zasłużyliśmy na coś więcej niż dziewiąte miejsce. Ale zawsze dobrze jest mieć oba samochody w pierwszej dziesiątce. W końcu przepadła nam dobra okazja do walki o potencjalne podium. Czułem, że mój rytm był odpowiedni, aby to osiągnąć. Niestety, byliśmy ofiarami VSC, które spadło w nieodpowiednim momencie, tuż przed naszym pierwszym pit-stopem. Byłem na głównej prostej, gdy zasygnalizowano awarię i nie mogłem skorzystać z okazji, by przejechać przez pit-stop przed wznowieniem wyścigu. Od 20. okrążenia mieliśmy problem z silnikiem, z którym próbowaliśmy sobie poradzić. Nie poddaliśmy się i skorzystaliśmy z DRS, aby się obronić, ponieważ traciliśmy dużo czasu na prostych. To rozczarowujące, zwłaszcza po naszym wczorajszym występie, ale teraz udamy się na Silverstone, próbując rozwiązać nasze problemy z niezawodnością, aby zdobyć tam więcej punktów.

 

Otmar Szafnauer, Team Principal:

 

Zespół wyjeżdża z Kanady z poczuciem dumy po zdobyciu dobrej liczby punktów - Esteban zajął szóste miejsce, a Fernando dziewiąte po karze nałożonej po wyścigu. Nawet po bardzo udanej sobocie, do dzisiejszego wyścigu podchodziliśmy realistycznie, wiedząc, że głównym celem jest zdobycie punktów oboma samochodami, aby utrzymać tempo w mistrzostwach. Fernando miał pecha w momencie dwóch pojawień się wirtualnego samochodu bezpieczeństwa na początku wyścigu, a następnie padł ofiarą drobnego problemu, który uniemożliwił mu dalsze postępy w stawce. Esteban wykorzystał dobry początek wyścigu i zrealizował swój plan, awansując na szóste miejsce, jadąc inteligentnie i wykazując się dobrym duchem zespołu, aby umożliwić Fernando skorzystanie z DRS, co pozwoliło nam na zajęcie dobrych końcowych pozycji. W ten weekend pokazaliśmy nasz potencjał i czekamy na kolejny zestaw zmian w samochodzie na następną rundę, z zamiarem walki o wyższą pozycję w tabeli.