8 lipca 2022 roku

BWT Alpine F1 Team wystartuje jutro w drugim wyścigu sprinterski sezonu 2022 FIA Mistrzostw Świata Formuły 1 z szóstego miejsca dzięki Estebanowi Ocon i z dziewiątego dzięki Fernando Alonso, i to po znakomitej sesji kwalifikacyjnej w Austrii w piątek.

 

To piąty występ zespołu w Q3 z oboma samochodami w tym roku. Wszystkie oczy zwrócone są teraz na jutrzejszy 24-okrążeniowy wyścig sprinterski na krótkim, ale szybkim torze Spielberg.

 

Mając do dyspozycji tylko jedną sesję treningową, zespół zdecydował się na opony Pirelli Medium, oszczędzając Miękkie na kwalifikacje i pozostałą część weekendu.

 

Obaj kierowcy od początku Q1 prezentowali obiecujące tempo, Fernando był czwarty, a Esteban trzynasty, trzymając się z dala od strefy zagrożenia.

 

W Q2, Esteban ustanowił czas 1'06’’488 na pierwszym okrążeniu, a następnie poprawił go do 1'05’’993 na przedostatnim okrążeniu i wszedł do Q3 na ósmym miejscu. Fernando był nieco z tyłu, ale dołączył do niego, zapraszając się do Q3 po raz dziewiąty w tym sezonie.

 

Esteban poprawiał swój wynik w Q3, ostatecznie osiągając czas okrążenia 1’05’’779, który pozwolił mu znaleźć się w pierwszej szóstce. Podczas pierwszej próby Fernando pojechał szeroko na Zakręcie 1, lekko uszkadzając lewą stronę płyty podłogowej swojego A522.

 

Po pierwszej czerwonej fladze wywieszonej po wypadnięciu Lewisa Hamiltona, Fernando ustanowił czas 1'06’’103 i przesunął się na siódme miejsce za Estebanem. Druga czerwona flaga - po wypadnięciu George'a Russella - opóźniła program. Po wznowieniu Esteban poprawił swój czas o 0’’053 i zapewnił sobie szóste miejsce, a Fernando z okrążeniem 1’06’’103 zajął dziewiąte miejsce.

 

Jutrzejszy wyścig sprinterski rozpocznie się o 16:30 czasu lokalnego, a drugi trening wolny o 12:30.

 

Esteban Ocon – Pozycja 6 / 1’05’’726 : 

 

„ Jestem bardzo zadowolony z naszego dzisiejszego wyniku w tej sesji kwalifikacyjnej, którą zakończyliśmy na szóstym miejscu. Miałem wrażenie, że samochód był bardziej żywy w Q2 i Q3 po treningu wolnym i dość trudnym Q1. Jesteśmy w dobrej pozycji przed jutrzejszym wyścigiem sprinterskim i mamy nadzieję, że uda nam się najpierw umocnić naszą pozycję na starcie do głównego wyścigu, a następnie zdobyć kilka cennych punktów. Nadal mamy pole do popisu i musimy popracować nad samochodem, gdy poziom paliwa jest wysoki, co zrobimy jutro w drugim treningu wolnym. Jestem optymistą, że uda nam się rozegrać dwa dobre wyścigi. Na tym celu musimy się skupić. ”

 

Fernando Alonso – Pozycja 9 / 1’06’’103 : 

 

„ Samochód był dziś bardzo konkurencyjny, a ponowne wejście do Q3 dobrym osiągnięciem. Uszkodziłem jednak podłogę po szerokiej jeździe na pierwszym okrążeniu w Q3, co kosztowało nas utratę osiągów. Myślę, że bez tego uszkodzenia moglibyśmy celować w pierwszą piątkę lub pierwszą szóstkę, co byłoby świetne w Sprincie. Z dziewiątego miejsca naszym celem będzie nadrobienie jutro kilku miejsc i jestem przekonany, że możemy to zrobić. Ogólnie rzecz biorąc, mieliśmy dobry dzień i mam nadzieję, że będziemy się dobrze bawić w wyścigu sprinterskim i Grand Prix w niedzielne popołudnie i zdobędziemy dużo punktów. ”

 

Alan Permane, Dyrektor sportowy : 

 

„ Możemy być stosunkowo zadowoleni z naszych dzisiejszych kwalifikacji, w których Esteban zajął szóste miejsce, a Fernando dziewiąte. Patrząc na sesję, myślę, że szóste i siódme miejsce to prawdopodobnie najlepsze, na co mogliśmy liczyć, gdyby sprawy potoczyły się po naszej myśli, ale tak to już jest... Esteban spisywał się solidnie przez cały dzień, nabierając siły okrążenie po okrążeniu, sesja po sesji, co pozwoliło mu na zrealizowanie dobrego postępu aż do ostatniej próby w Q3. Fernando jest niezadowolony z uszkodzenia podłogi na pierwszym okrążeniu w Q3, co kosztowało go trochę wydajności. Oczywiście naprawimy to przed jutrzejszym Sprintem. Jesteśmy zadowoleni z tego, jak zachowywał się dziś samochód i jesteśmy w dobrej pozycji, aby zdobyć punkty oboma samochodami w jutrzejszym wyścigu sprinterskim, a następnie w niedzielę. ”