9 lipca 2022 roku

Esteban Ocon i BWT Alpine F1 Team zajęli szóste miejsce w wyścigu sprinterskim w Austrii. Fernando Alonso nie był jednak w stanie rozpocząć wyścigu z powodu problemu z elektryką.

 

Szóste miejsce Estebana daje mu kolejne trzy punkty i pozwala na rozpoczęcie jutrzejszego Grand Prix Austrii z tej samej pozycji. Zespół przyjrzy się również problemowi z samochodem Fernando.

 

Piąty na starcie, Esteban dobrze wystartował i utrzymał swoją pozycję przez pierwszą część wyścigu. Po odparciu ataku Haasa Kevina Magnussena, Esteban nie był w stanie powstrzymać Red Bulla Sergio Pereza, który wyprzedził go na 11 okrążeniu.

 

Esteban naciskał aż do mety, aby zająć szóste miejsce, zanim zatrzymał się w ramach ostrożności na swoim powrotnym okrążeniu, z powodu alarmu, który zespół zbada.

 

Esteban Ocon – Start : 5. pozycja / Meta : 6. miejsce

 

„ Jestem oczywiście bardzo zadowolony z mojego szóstego miejsca w dzisiejszym wyścigu sprinterskim. Mieliśmy dobry start i udało nam się wyprzedzić Kevina [Magnussena] na pierwszych dwóch okrążeniach, a następnie zbudować wygodną przewagę nad dwoma Haasami. Mercedes George'a [Russella] był dla nas za szybki. W końcu myślę, że zmaksymalizowaliśmy nasze dzisiejsze szanse, zapewniając sobie dobrą pozycję na jutrzejsze Grand Prix, zdobywając przy okazji kilka punktów. Jednak jedno okrążenie więcej i historia mogłaby być inna, ponieważ podczas okrążenia powrotnego zmuszony byłem zatrzymać samochód na zakręcie nr 1. Zespół egzaminuje to, co się stało i jestem pewien, że będziemy gotowi na jutro. ”

 

Fernando Alonso : DNS

 

„ To było bardzo frustrujące, że nie mogliśmy dziś wystartować w wyścigu sprinterskim. Nie mogliśmy ustawić samochodu na polu startowym, więc zjechaliśmy do pit stopu i wypróbowaliśmy zewnętrzny akumulator, ale to nic nie dało, więc musieliśmy się wycofać. Problem wydaje się być natury elektrycznej i nadal go badamy. Niestety, mimo konkurencyjnego poziomu jazdy w tym roku, byłem też ofiarą pecha, który kosztował nas punkty. Mam nadzieję, że jutro moje szczęście się odwróci. Zobaczmy, co będziemy w stanie zrobić w wyścigu. ”

 

Otmar Szafnauer, Team Principal  : 

 

„ Niestety dzisiejszy wyścig sprinterski nie spełnił naszych oczekiwań i nie byliśmy w stanie wykorzystać naszego dobrego wyniku z wczorajszych kwalifikacji. Podczas gdy start na szóstym miejscu w jutrzejszym wyścigu to doskonały wynik dla Estebana, jesteśmy rozczarowani, że nie byliśmy w stanie zaoferować Fernando możliwości startu w dzisiejszym wyścigu sprinterskim. Wydaje się, że jest to problem elektryczny, dlatego jego A522 nie wystartował na starcie, w pit stop ani w garażu. Przyjrzymy się temu problemowi i opcjom, jakie mamy w jego samochodzie przed jutrzejszym wyścigiem. Esteban miał dziś dobre tempo i mogliśmy wyciągnąć kilka dobrych wniosków na temat zachowania opon, które wykorzystamy, aby zmaksymalizować naszą jutrzejszą strategię. Na pewno wszystko nie jest stracone. Esteban ma duże szanse na zdobycie jutro punktów, a z Fernando nigdy nie należy mówić nigdy. Jestem pewien, że zrobi wszystko, aby zakończyć w pierwszej 10. ”