10 lipca 2022 roku

BWT Alpine F1 Team zakończył Grand Prix Austrii, gdzie punkty zdobyli obaj kierowcy. Esteban Ocon świętował swój setny start w Formule 1 w dobrym stylu, zajmując piąte miejsce, podczas gdy Fernando Alonso dokonał wspaniałego powrotu z tylnego rzędu stawki.

 

Zespół zachowuje piąte miejsce w Klasyfikacji Konstruktorów z 81 punktami, zdobywając jednocześnie taką samą liczbę punktów jak McLaren.

 

Komfortowe piąte miejsce Estebana zostało osiągnięte po perfekcyjnej realizacji strategii dwóch pit stopów. Jest to jego najlepszy wynik w sezonie 2022 FIA Mistrzostw Świata Formuły 1, po wystartowaniu z szóstej pozycji.

 

Po zmianie wielu części w jego samochodzie po wczorajszym problemie, którego doznał na starcie, Fernando przejechał pod flagą z szachownicą na dziesiątej pozycji. To już drugi raz w tym sezonie - po Hiszpanii - kiedy udało mu się zdobyć punkty po starcie z tylnego rzędu.

 

Wyścig Estebana odbył się bez incydentu, a on sam wykorzystał wycofanie się Sergio Pereza i Carlosa Sainza i awansował z szóstego na piąte miejsce. Esteban wystartował na średnich oponach, a następnie zjechał na 16. i 44. okrążeniu zmieniając opony na twarde, na których dojechał do mety.

 

Po starcie na twardych oponach, Fernando zatrzymał się na 27. okrążeniu zmieniając opony na twarde, a na 57. okrążeniu na średnie, gdy pojawił się wirtualny samochód bezpieczeństwa, po czym zapobiegawczo wrócił do boksu okrążenie później ze względu na odczuwane wibracje.

 

W następnym wyścigu, za dwa tygodnie, zespół weźmie udział w swoim domowym wyścigu - Grand Prix Francji - na torze Paul-Ricard.

 

Esteban Ocon – Start 6. pozycja / Meta 5. miejsce 

 

„ Co za dzień, co za week-end ! Myślę, że naprawdę zmaksymalizowaliśmy nasze tempo dzisiaj, kiedy było to naprawdę ważne. To wspaniały sposób na zakończenie mojego 100. Grand Prix w Formule 1. Mieliśmy dziś kilka zaciętych walk na torze, ale w końcu George [Russell] był za szybki i piąte miejsce to najlepszy wynik jaki mogliśmy uzyskać. Wracamy do domu z bardzo dobrym dorobkiem punktowym, awansując na ósmą pozycję w klasyfikacji kierowców i doganiając McLarena w klasyfikacji konstruktorów. Jako zespół idziemy w dobrym kierunku i mamy dobre tempo przed Paul-Ricard, jednym z domowych wyścigów zespołu, a także oczywiście moim. To powinien być niesamowity weekend i nie mogę się doczekać, by za dwa tygodnie stanąć przed naszymi kibicami.”

 

Fernando Alonso – Start 19. pozycja / Meta 10. miejsce : 

 

„ Jeden punkt jest lepszy niż nic, tym bardziej, gdy weźmiemy pod uwagę, że dziś startowaliśmy z ostatniego rzędu. Myślę, że był to jeden z moich najlepszych wyścigów w tym sezonie, nie licząc Silverstone w ostatni weekend. Walczyliśmy o szóstą lub siódmą pozycję, ale poczułem dziwne wibracje na oponach, które dopiero co założyliśmy po naszym drugim pit-stopie, gdy pojawił się wirtualny samochód bezpieczeństwa. Ponieważ samochód nadal był na torze, postanowiliśmy zjechać ponownie i założyć nowy komplet opon. Niestety straciliśmy kilka pozycji przez ten dodatkowy pit-stop i musieliśmy walczyć do ostatnich okrążeń. Na koniec udało nam się ukończyć na dziesiątej pozycji. Trochę szkoda, że zdobyłem tylko jeden punkt w tym wyścigu, ale możemy być bardzo zadowoleni z naszego ogólnego tempa i wydajności jako zespołu. ”  

 

Otmar Szafnauer, Team Principal :

 

„ Przede wszystkim gratulacje dla Estebana za ukończenie swojego 100. startu w Grand Prix zdobywając dziesięć punktów i zajmując piątą pozycję. Zasłużył na to, jadąc dziś tak dobrze i realizując bardzo dobrą strategię dwóch pit-stopów. Ten wynik, w połączeniu z wczorajszym rezultatem w wyścigu sprinterskim, pozwala zespołowi wykorzystać dobre ulepszenia, które wprowadzili do samochodu w ostatnich spotkaniach. Fernando również pojechał wyjątkowo dobrze, aby zostawić za sobą wczorajsze rozczarowanie i przesunąć się z tyłu pola startowego na pozycję punktową. Napotkaliśmy problemy z niezawodnością, które powodują, że nie wyjeżdżamy z Austrii w pełni zadowoleni. Musimy zająć się i rozwiązać te kwestie, jeśli nie chcemy mieć problemów w drugiej połowie sezonu. Widać, że mamy szybki samochód, ale musimy też upewnić się, że wszystkie aspekty operacyjne zespołu pracują na wysokim poziomie, abyśmy mogli nadal zdobywać dużo punktów naszymi dwoma samochodami. ”