22 lipca 2022 r.

BWT Alpine F1 TeamPod palącym słońcem południa Francji, dniem bezproblemowych treningów,

rozpoczął dziś swój domowy weekend Grand Prix na Torze Paul Ricard.

 

Fernando Alonso zakończył dzień na jedenastym miejscu, natomiast lokalny bohater Esteban Ocon - startujący w swoim trzecim Grand Prix Formuły 1 we Francji - zajął osiemnaste miejsce. Esteban, który na ten domowy wyścig ściga się w specjalnym kasku w barwach zaprojektowanych przez 12-letniego Brytyjczyka Williama.

 

Obaj kierowcy jeździli na oponach C4 (Miękkich) w pierwszym treningu wolnym, gdzie Esteban zajął trzynaste miejsce, a Fernando piętnaste, a w drugim treningu wolnym na oponach C3 (Średnich). Zespół przetestował również najnowsze rozwiązania w A522 - w tym nową podłogę - podczas dwóch sesji treningów wolnych w obu samochodach.

 

Zespół czeka teraz na jutrzejszy ostatni trening przed kwalifikacjami, który zaplanowano na godzinę 16:00 czasu lokalnego.

 

Esteban Ocon: „Na początku chciałbym podkreślić, jak wielką radość sprawia mi ponowna jazda we Francji, przed lokalną publicznością. Nie ma nic lepszego niż ściganie się w domu i to wspaniałe uczucie ścigać się na torze Paul Ricard jako Francuz i widzieć tak wielu fanów już w piątek. Jeśli chodzi o sesje dzienne, wypróbowaliśmy różne rzeczy na obu samochodach. Celem było zebranie jak największej ilości danych. Wypróbowaliśmy miękkie i średnie opony, jeździliśmy na wysokim i niskim poziomie paliwa, a teraz dobrze przeanalizowaliśmy dane, aby dokonać odpowiednich zmian w samochodzie na jutro. Z pewnością czeka nas jeszcze więcej...”

 

Fernando Alonso: „To był dla nas trudny piątek, tym bardziej, że we Francji panują obecnie wyjątkowo gorące warunki. Staraliśmy się jak najlepiej dostosować samochód do wysokich temperatur i skupiliśmy się na zarządzaniu oponami i chłodzeniu podczas dwóch sesji treningowych. Nie jesteśmy w pełni zadowoleni z dotychczasowej równowagi samochodu i z dnia na dzień musimy rozważyć potencjalne zmiany. Jestem przekonany, że możemy poprawić pewne rzeczy i być na dobrej pozycji w jutrzejszej sesji kwalifikacyjnej, przed naszą publicznością.”

 

Pat Fry, dyrektor ds. technologii: „To był dla naszego zespołu bezproblemowy dzień testów w pierwszym dniu domowego Grand Prix. Warunki były ekstremalne, z prawdopodobnie najgorętszym piątkiem sezonu pod względem temperatury otoczenia, co stanowiło dodatkowe wyzwanie. Ale będziemy musieli to przezwyciężyć, aby podnieść poziom naszych wyników. Wprowadziliśmy kilka ulepszeń na ten wyścig, które obaj nasi kierowcy wykorzystali podczas dwóch sesji dnia. Działały zgodnie z oczekiwaniami i jak zawsze przed resztą weekendu będziemy analizować zebrane dane. Mamy jutro do zainstalowania w samochodzie kolejną ewolucję, która powinna dać nam wzrost wydajności. Obaj kierowcy borykają się z tymi samymi problemami z równowagą i najwyraźniej nie jesteśmy tam, gdzie chcielibyśmy być w porównaniu z naszymi rywalami. Nasi kierowcy przekazali nam te same informacje, co daje nam jasny i wspólny kierunek poprawy w perspektywie sesji kwalifikacyjnych, których zestawienia czasów, jak ufam, lepiej odzwierciedlą nasz poziom.”