23 lipca 2022 r.

BWT Alpine F1 Team rozpocznie swój domowy wyścig - Grand Prix Francji - z siódmego miejsca dzięki Fernando Alonso i z dziesiątego dzięki Estebanowi Oconowi, po ciężkich kwalifikacjach w prażącym słońcu na Torze Paul-Ricard.

 

Fernando zaliczył swój piąty z rzędu występ w Q3 i dziewiąty w tym sezonie po kolejnym mocnym występie w sobotę. Esteban zakwalifikował się na dwunastym miejscu, tracąc do Q3 0’’212, ale jutro wystartuje o dwa miejsca wyżej z powodu kar nałożonych na Carlosa Sainza i Kevina Magnussena.

 

Nasi dwaj kierowcy dostali się do Q1 pomimo trudnych warunków, ponieważ wiatr zmienił kierunek pomiędzy ich dwoma próbami. Fernando awansował na siódme miejsce z czasem okrążenia 1’32’’819, a Esteban był dwunasty z czasem 1’33’’346.

 

W Q2 obaj kierowcy startowali na nowych, miękkich oponach, a Fernando już w pierwszym przejeździe znalazł się w pierwszej dziesiątce, tuż za nim Esteban. Ten ostatni znacznie poprawił się w swoim drugim przejeździe - o prawie 0’’7 wchodząc do wyścigu w Q3. Ale inni w międzyczasie zrobili postępy.

 

Esteban stracił pierwszą dziesiątkę o dwie dziesiąte sekundy.
W Q3 Fernando użył dwóch zestawów miękkich opon i jego drugi najszybszy czas 1’32’’552 wystarczył, aby zapewnić sobie miejsce w czwartym rzędzie na starcie.

 

Esteban Ocon – Pozycja 12 / 1’33’’048: „Nie był to dla nas dobry dzień. Nie znaleźliśmy tej małej rzeczy, która pozwoliłaby zrobić różnicę w bolidzie. Jest kilka rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę przed jutrzejszym wyścigiem i będziemy się im uważnie przyglądać dziś wieczorem. Z powodu kilku kar wystartujemy z dziesiątej pozycji i będę walczył o dalszy awans w punktach. Wykorzystam lokalny doping jako dodatkowa motywacja! To zawsze wyjątkowe ścigać się w domu, więc zamierzam pojechać i dać z siebie wszystko, jak zawsze.”

 

Fernando Alonso – Pozycja 7 / 1’32’’552: „Do tej pory był to ciężki weekend, ale siódme miejsce to dla nas dobra pozycja startowa na jutro. Nie byliśmy w pełni zadowoleni z równowagi samochodu podczas testów, więc ciężko pracowaliśmy przez cały weekend, aby go poprawić. Wczoraj nasze długie biegi wyglądały całkiem solidnie, więc zobaczymy, czy jutro uda nam się to wykorzystać. Zarządzanie oponami będzie ważnym czynnikiem, ponieważ ulegają one przegrzaniu i degradacji. Zarządzanie nimi w tym upale będzie sporym wyzwaniem. Ponieważ pit stop jest jednym z najbardziej czasochłonnych w sezonie, strategia jednego zatrzymania wydaje się idealna. Czy jest to możliwe, dopiero się okaże. Zobaczymy... Atmosfera jest jak na razie wspaniała i naprawdę czujemy wsparcie od miejscowych fanów.”

 

Otmar Szafnauer, Team Principal : „Dzisiejszy wynik kwalifikacji stawia nas w dobrej pozycji, aby uzyskać dobry wynik z naszymi dwoma samochodami na koniec jutrzejszego wyścigu na swoim terenie. Fernando wykonał świetną pracę w ten weekend w trudnych warunkach i jutro wystartuje z siódmego miejsca, mając na celu wywarcie presji na Lando [Norrisa] i George'a [Russella] startujących przed nim. Esteban, który nie jest do końca zadowolony z równowagi swojego bolidu, wydawał się być w stanie wejść do Q3, ale niestety zabrakło mu kilku dziesiątych. Wszystko jednak pozostaje do zrobienia jutro, czyli w dniu, na koniec którego zostaną rozdane punkty. Podczas piątkowego treningu wolnego nasze tempo wyścigowe wyglądało obiecująco, więc wraz z naszymi dwoma kierowcami jesteśmy w dobrej pozycji do zdobycia punktów. To będzie nasz jutrzejszy cel i jestem pewien, że przy dobrym starcie i dobrej strategii wyścigu z naszymi dwoma samochodami, będzie to osiągalne.”