24 lipca 2022 r.

BWT Alpine F1 Team awansuje na czwarte miejsce w Klasyfikacji Konstruktorów, po tym jak oba jego bolidy zdobyły punkty w swoim domowym wyścigu - Grand Prix Francji - na Torze Paul-Ricard. Fernando Alonso zajął znakomite szóste miejsce, a Esteban Ocon ósme.

 


Z czterema punktami w kieszeni, Esteban zdobył swoje pierwsze punkty w Formule 1 na własnym torze po trzecim występie. Startował z dziesiątej pozycji, a do mety podjechał na ósmym miejscu. Fernando również miał dobrą niedzielę, z siódmym z rzędu finiszem punktowym, w tym wczesnym wyprzedzeniem McLarena Lando Norrisa, które okazało się decydujące w jego dążeniu do szóstego miejsca. Hiszpan ustanowił dziś nowy rekord Formuły 1 w ilości pokonanych okrążeń: 18 672.

 

Esteban otrzymał pięć sekund kary po kolizji z Yuki Tsunodą na pierwszym okrążeniu. Ale po wykonaniu jej na jedynym pit stopie, Francuz wykazał się cierpliwością, aby nadrobić stracony czas i zdobyć punkty dzięki drugiemu wspaniałemu wyprzedzeniu, w którym znalazł się po zewnętrznej McLarena Daniela Ricciardo na zakręcie nr 10.

 

Nasi dwaj kierowcy dobrze wystartowali z siódmego i dziesiątego miejsca na starcie, a Fernando i Esteban wspięli się odpowiednio na szóste i ósme miejsce. Samochód bezpieczeństwa, który pojawił się na 18 okrążeniu po wypadku Charlesa Leclerca, pozwolił większości kierowców zjechać na pit stop. Fernando pojechał najpierw na twardych oponach, a tuż za nim Esteban, który po odbyciu kary na pit stopie wyjechał za Ricciardo, którego wyprzedził na siódmym okrążeniu dzięki świetnemu manewrowi w zakręcie nr 8.

 

Fernando ostatecznie przekroczył linię mety na szóstym miejscu, utrzymawszy Norrisa na dystans. Esteban, w międzyczasie, wykazał się chirurgiczną precyzją, aby ukraść ósme miejsce od Ricciardo na siedem okrążeń przed końcem, po ostrożnym manewrze po zewnętrznej stronie zakrętu nr 10.

 

Zespół ma teraz 93 punkty w Klasyfikacji Konstruktorów przed przyszłotygodniowym Grand Prix Węgier, ostatnim wyścigiem przed letnią przerwą.

 

Esteban Ocon - Start 10. pozycja / Meta 8. miejsce: „Celem na dziś było zdobycie punktów oboma bolidami i to właśnie zrobiliśmy! Jestem zadowolony z mojego wyścigu, a jazda przed lokalnymi kibicami - którzy byli niesamowici przez cały weekend - była świetnym doświadczeniem. Dziękujemy im za wsparcie. To były trudne zawody z powodu upału, ale podobał mi się wyścig na torze, z kilkoma wyrównanymi walkami. Jesteśmy teraz na czwartym miejscu w Klasyfikacji Konstruktorów i wyjeżdżamy stąd z bardzo pozytywnymi odczuciami i zmotywowani do utrzymania tej pozycji. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy się ścigać we Francji, bo nie ma to jak domowe Grand Prix. Dzięki wszystkim kibicom i Allez Alpine!”

 

Fernando Alonso - Start 7. pozycja / Meta 6. miejsce: „Jestem zadowolony z naszego dzisiejszego wyścigu. Wykonaliśmy zadanie, dobrze zarządzając tempem i oponami. W ten weekend musieliśmy popracować nad wieloma rzeczami, aby poprawić równowagę bolidu, ale ukończyliśmy wyścig tuż za pierwszą piątką, co świadczy o tym, że mieliśmy bardzo mocny wyścig i zwiększyliśmy liczbę punktów. Dobrze wystartowałem i awansowałem na piątą pozycję, ale potem spadliśmy na szóstą, co było chyba naszą uczciwą pozycją w dzisiejszym wyścigu. Udowodniliśmy, że kiedy mamy taki czysty weekend jak ten, możemy skończyć w pierwszej szóstce. Mam nadzieję, że uda nam się utrzymać ten poziom spójności w drugiej połowie sezonu i dalej budować nasz sukces.”Laurent Rossi, Prezes Alpine: „Jesteśmy bardzo zadowoleni z dobrego wyniku obu bolidów w naszym domowym wyścigu. Zwłaszcza, że oznacza to, że jesteśmy teraz na czwartym miejscu w Klasyfikacji Konstruktorów, które, trzeba przyznać, jest w pełni zasłużone. Wspaniale było ścigać się dziś na Torze Paul-Ricard przed tak zagorzałymi fanami. Dziękujemy im za fantastyczne wsparcie podczas całego weekendu. Na torze wiedzieliśmy, że mamy duże szanse na dobry wynik naszymi dwoma bolidami. Potrzebowaliśmy dobrego startu, który osiągnęliśmy, a następnie kilku dobrze zarządzanych wyścigów zarówno przez zespół, jak i naszych kierowców. Fernando wykonał świetną robotę i wyprzedził Lando [Norrisa] na starcie. Następnie świetnie poradził sobie z wyścigiem i zdobył osiem punktów za zajęcie szóstego miejsca. Esteban również miał dobry start, ale został ukarany za kolizję z Yuki [Tsunoda] na pierwszym okrążeniu. Musiał trzymać głowę nisko, aby odzyskać przewagę, którą zdobył na torze, a jego cierpliwość i umiejętność dokonywania właściwych wyborów były kluczowe w wyprzedzaniu drugiego McLarena, Daniela [Ricciardo], na ósmym miejscu. Teraz nasz cel jest jasny: Musimy zrobić wszystko, aby utrzymać się na czwartym miejscu w Kwalifikacji Konstruktorów. Nie będzie to łatwe, ale musimy nadal wprowadzać zmiany w samochodzie w tym samym tempie i mieć dobre weekendy wyścigowe - tak jak w ten weekend we Francji - przez resztę sezonu.”