30 lipca 2022 roku

BWT Alpine F1 Team wystartuje jutro z miejsca piątego (Esteban Ocon) i szóstego (Fernando Alonso). W emocjonujących kwalifikacjach na torze Hungaroring, gdzie odbywa się Grand Prix Węgier, obaj kierowcy osiągnęli wyniki różniące się o zaledwie 0’’060

 

Już po raz szósty w sezonie 2022 oba samochody zespołu przeszły do trzeciej rundy kwalifikacji, przy czym dla Fernanda jest to szósty występ w Q3 z rzędu i dziesiąty w tym roku.

 

Pogoda w Budapeszcie była dzisiaj zmienna i trzecia sesja treningów wolnych odbyła się na wilgotnym torze. Fernando ukończył ją na szóstej pozycji, a Esteban na trzynastej na oponach pośrednich. Pogoda poprawiła się jednak na kwalifikacje, a tor – długi na 4,381 km – był całkowicie suchy.

 

Obaj piloci bez problemu zaliczyli Q1, Fernando na szóstym miejscu, a Esteban na dziewiątym. Podczas Q2 Fernando zyskał znakomity czas – 1’17’’904 – dzięki czemu zajął drugie miejsce i utrzymał dobrą pozycję przez pozostałą część rundy, zachowując komplet miękkich opon na Q3. Esteban poprawił swój wynik podczas drugiej próby (1’18’’216), co wystarczyło, by wspiąć się na dziewiąte miejsce i zakwalifikować się do Q3 po raz szósty w tym sezonie.

 

Po pierwszym okrążeniu w Q3 na zużytych miękkich oponach Esteban zajął ósme miejsce. Natomiast Fernando podczas pierwszej próby na miękkich oponach zajął piątą pozycję. Esteban poprawił swój wynik do 1’18’’018 i przeszedł na piąte miejsce, tuż przed Fernandem, który również odrobinę zyskał nieco lepszy czas.

 

Wyścig złożony z 70 okrążeń rozpocznie się jutro o godzinie 15 czasu lokalnego.

 

Esteban Ocon – Pozycja 5. / 1’18’’018: „Jestem ogromnie zadowolony z dzisiejszych kwalifikacji. To bardzo solidny wynik, dlatego dziękuję zespołowi za ciężką pracę i znakomite poprawki dokonane w trakcie weekendu. Dzisiejszy wynik dorównuje najlepszemu, jaki osiągnęliśmy w kwalifikacjach w tym roku, więc jesteśmy naprawdę zadowoleni. Raz jeszcze wyprzedził nas Lando [Norris], który wydawał się dzisiaj odrobinę od nasz szybszy. Zobaczymy, jak wypadniemy jutro w starciu z zawodnikami McLarena. Wszystko rozstrzygnie się podczas wyścigu, pod koniec dnia, kiedy przyznawane są punkty, tym bardziej, że tutaj wszystko może się zdarzyć, tak jak to widzieliśmy w zeszłym roku! Na tym torze trudno jest wyprzedzać, więc jeśli uda nam się zadbać o opony i poprawnie zrealizować strategię, powinniśmy być w dobrej sytuacji przed letnią przerwą i zapewnić sobie kolejne zasłużone punkty”.

 

Fernando Alonso – Pozycja 6. / 1:18.078: „Musimy się zadowolić miejscami w pierwszej szóstce w kwalifikacjach. Byłem konkurencyjny na mokrym i suchym torze i czułem, że jestem w dobrej formie w Q1 i Q2. Dlatego myślałem, że uda mi się zakwalifikować na jeszcze wyższej pozycji, ale kilku z naszych przeciwników wyprzedziło nas po ostatnich okrążeniach w Q3. Wiemy, że trudno jest tutaj wyprzedzać i że na starcie będziemy po brudnej stronie toru, co nie ułatwia sprawy, ale zobaczymy, co stanie się jutro! Zakwalifikowanie obu samochodów do pierwszej szóstki to całościowo dobry wynik dla zespołu. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby zdobyć jak najwięcej punktów”.

 

Alan Permane, Dyrektor Sportowy: „Jesteśmy zadowoleni z naszego występu podczas dzisiejszych kwalifikacji. Obydwa samochody w pierwszej szóstce to znakomity punkt wyjścia do rywalizacji w jutrzejszym wyścigu. Bardzo sumiennie zajmowaliśmy się przez ten weekend konstrukcją i tam, gdzie to było potrzebne, dokonaliśmy korzystnych poprawek, co ma odzwierciedlenie w dzisiejszym wyniku. Celem podczas wyścigu będzie wypaść lepiej niż nasi rywale i zdobyć punkty za oba samochody. Będziemy oczywiście rozważać różne opcje strategiczne, aby maksymalnie wykorzystać nasz potencjał podczas wyścigu i zapewnić sobie dużą liczbę punktów”.