18 listopada 2022 roku

BWT Alpine F1 Team zakończył ostatnie piątkowe wolne treningi w sezonie 2022 Mistrzostw Świata Formuły 1 FIA. Dzień przygotowań do finału, który odbędzie się w niedzielę na torze Yas Marina w Abu Zabi.

 

 

Jack Doohan, kierowca Alpine Academy zasiadł za kierownicą modelu A522 Fernando Alonso podczas pierwszego treningu wolnego, co było jego drugą oficjalną sesją w Formule 1 dla zespołu. Australijczyk, który w ten weekend bierze udział w ostatniej rundzie Mistrzostw FIA Formuły 2, zajął 19. miejsce, a Esteban Ocon był 12.

 

 

W drugiej sesji Fernando wrócił do kokpitu i zaliczył solidną sesję treningową. Esteban zakończył sesję na siódmym miejscu z czasem okrążenia 1’26’’038, tuż przed Fernando, który był wolniejszy od swojego kolegi z drużyny o mniej niż jedną dziesiątą.

 

 

Jutro trzeci trening wolny rozpocznie się o 14:30 czasu lokalnego, a kwalifikacje o 18:00.

 

 

Esteban Ocon: „Jazda w światłach Abu Zabi to zawsze ogromna przyjemność. Mieliśmy solidny piątek, nasz ostatni w tym roku. Ulepszyliśmy samochód pomiędzy pierwszym i drugim treningiem wolnym, a w szczególności dobrze wyczuliśmy okienka zmiany opon z miękkich na średnie. Ogólnie rzecz biorąc, był to pozytywny dzień, ale to tylko trening i jutro musimy dać z siebie wszystko, aby uzyskać dobry wynik w kwalifikacjach. Nie jest to najłatwiejszy do wyprzedzania tor w kalendarzu, więc będziemy ciężko pracować dziś wieczorem, aby mieć pewność, że jesteśmy na dobrej pozycji przed ostatnią sesją kwalifikacyjną w tym roku.”

 

 

Fernando Alonso: „To ostatni piątek roku i oczywiście miałem dziś trochę mniej jazdy niż zwykle, bo Jack [Doohan] przejął stery w pierwszym treningu wolnym. Mniej więcej wpadłem w swój rytm i dostosowałem się do samochodu podczas wieczornej sesji, podczas której bez problemu zrealizowaliśmy zaplanowany program. Musimy jednak jeszcze dopracować balans samochodu, aby mieć komfortowy bolid na jutrzejszą sesję kwalifikacyjną. Każdy dzień jest jak ostatni, więc staram się cieszyć każdą chwilą z drużyną.”

 

 

Matt Harman, Dyrektor techniczny: „Ogólnie rzecz biorąc, był to dla nas stosunkowo spokojny dzień na torze w ostatni piątek treningów wolnych w tym roku. Świetnie było widzieć ponownie Jacka w bolidzie podczas pierwszej sesji. Wykonał dobrą robotę na dwóch kompletach miękkich opon i czekamy na jego powrót za kierownicę we wtorek. Podczas 2. treningu wolnego przeprowadziliśmy dość klasyczną sesję, aby dopracować nasze przygotowania do reszty weekendu. Mamy jeszcze wiele do zrobienia, ale chciałbym podziękować wszystkim zespołom projektowym w Viry i Enstone za ich ciężką pracę w tym sezonie nad zupełnie nowym samochodem. Byłem dumny z wysiłków wszystkich i z niecierpliwością czekam na to, co uda nam się osiągnąć w 2023 roku!”