30 września 2022 roku

Formuła 1 powraca do Marina Bay po raz pierwszy od trzech lat. Podczas pierwszego dnia treningów wolnych Grand Prix Singapuru zespół BWT Alpine F1 Team zdobył szósty i ósmy czas, odpowiednio dzięki Estebanowi Oconowi i Fernandowi Alonsowi.

 

Po dwóch sesjach programu obaj kierowcy zakwalifikowali się do pierwszej dziesiątki. Esteban był siódmy w pierwszej sesji i szósty w drugiej, natomiast Fernando zajął najpierw dziesiąte, a później ósme miejsce.

 

Pierwsza sesja Fernanda zakończyła się przed czasem z powodu wycieku oleju na poziomie skrzyni biegów. Ze względów bezpieczeństwa musiał pozostać w garażu po zaledwie 11 okrążeniach.

 

Podczas drugiej sesji treningów wolnych obaj kierowcy skorzystali z nowej wersji podłogi A522, która pozostanie w obu samochodach przez resztę weekendu.

 

Trzecia sesja treningów wolnych jest przewidziana na godzinę 18 czasu lokalnego w sobotę, a kwalifikacje na godzinę 21.

 

 

Esteban Ocon: „Jazda w Singapurze to naprawdę niepowtarzalne doświadczenie. Wspaniale tu powrócić po tylu latach nieobecności. Obie dzisiejsze sesje treningowe potwierdziły, że gorąco i wilgotność zmieniają wydarzenie w prawdziwe fizyczne wyzwanie. Myślę, że większość kierowców cieszy się z kilku dodatkowych dni na przygotowania przed tym wyścigowym weekendem. Dobrze spędziliśmy ten dzień na torze, udało nam się przetestować nowe rozwiązania i jesteśmy stosunkowo zadowoleni z tego, jak dzisiaj zrealizowaliśmy program. Dobrze, że tor nie jest tak wyboisty, jak sądziliśmy, zwłaszcza przy tych bolidach. Nie możemy się doczekać jutrzejszego powrotu na tor i kolejnego udanego dnia, tak by w niedzielnym wyścigu wystartować z jak najkorzystniejszej pozycji”.

 

Fernando Alonso: „Nie był to dla nas idealny dzień, podczas pierwszej sesji treningowej przebieg był ograniczony z powodu problemu ze skrzynią biegów. Ogólnie rzecz biorąc, druga sesja treningowa była udana. Chociaż mieliśmy lekkie opóźnienie z realizacją programu z powodu ograniczonego czasu na torze, myślę, że zapewniliśmy sobie niezłą pozycję i żywię spore nadzieje w związku z jutrzejszym dniem. Zmiana wprowadzona w naszym samochodzie dotąd działa dobrze, ale będziemy dalej analizować wszystkie dane dziś wieczorem i jutro”.

 

Matt Harman, Dyrektor Techniczny: „Fantastycznie jest powrócić do Singapuru, nawet przy tych ekstremalnych upałach i wilgotności! Dzisiejsze treningi były obiecujące mimo problemu ze skrzynią biegów Fernanda, a mianowicie drobnego wycieku oleju. Z ostrożności postanowiliśmy nie wracać na tor podczas pierwszej sesji. W kolejnych dniach zajmiemy się przyczyną tej usterki, bo jest to coś niespotykanego. W samochodzie zamontowano nową skrzynię biegów, żeby Fernando mógł uczestniczyć w drugiej sesji. Podczas drugiej sesji treningowej w obu samochodach wykorzystano nową podłogę, która spełniła nasze oczekiwania. Wieczorem czeka nas sporo pracy. Nie mogę się doczekać, żeby zobaczyć, jak pójdzie jutro. Ogólnie rzecz biorąc, jesteśmy zadowoleni z naszych wyników i uważamy, że w ten weekend obydwa samochody będą konkurencyjne”.