28 października 2022 roku

Jack Doohan, członek BWT Alpine F1 Team zaliczył swój pierwszy występ podczas tego weekendu Grand Prix. W piątek w Mexico City Australijczyk zasiadł za kierownicą podczas pierwszego treningu wolnego zamiast Estebana Ocona.

 

 

Podczas godzinnej sesji Jack pokonał trasę Autodromo Hermanos Rodriguez o długości 4,304 km trzynaście razy na twardych oponach, uzyskując najlepszy czas 1’24’’615.

 

 

Sesja kierowcy Alpine Academy została przerwana, gdy zespół wykrył problem z jednostką napędową, co zmusiło go, w ramach ostrożności, do zatrzymania się w garażu.

 

 

Zespół wymienił jednostkę napędową na drugi trening, a za kierownicą zasiadł Esteban. Na miękkich oponach Esteban zakończył sesję na trzecim miejscu z czasem 1’21’’177. Przez resztę sesji Esteban, podobnie jak Fernando, korzystał z prototypowych opon 2023 dostarczonych przez Pirelli.

 

 

Trzeci trening wolny rozpocznie się o 12:00 czasu lokalnego, a kwalifikacje o 15:00.

 


Esteban Ocon: Dobrze było sprawdzić się na tym trudnym torze, który ma dość słabą przyczepność, z długimi prostymi i złożonymi zakrętami. W pierwszej sesji nie jeździłem, ponieważ Jack prowadził mój bolid. Ja też kiedyś byłem w jego sytuacji, więc należą mu się brawa za pierwszą sesję. Podczas drugiego treningu wolnego pokonaliśmy dużą liczbę okrążeń i mogliśmy zebrać wiele informacji. Sesja została na krótko przerwana, ale mamy dziś wiele danych do analizy i nie mogę się doczekać, by zobaczyć, co uda nam się zrobić w ciągu kolejnych dwóch dni.”

 


Fernando Alonso: „Powiedziałbym, że zrobiliśmy dziś kilka solidnych testów. Miło jest być z powrotem w Meksyku. Tor w Mexico City nadal oferuje różną przyczepność, a duża wysokość nad poziomem morza zwiększa presję zarówno na BOLID, jak i na kierowcę. Musimy dokonać niezbędnych korekt i dostosować się do trudnych warunków, z którymi prawdopodobnie będziemy musieli się zmierzyć w weekend. Ogólnie rzecz biorąc, zrewidowaliśmy nasz program na piątek i czekamy na jutro z przekonaniem, że możemy osiągnąć dobry wynik.”

 

 

Jack Doohan: „Jazda w pierwszym wolnym treningu była fantastycznym doświadczeniem i dziękuję Alpine za danie mi tej możliwości. Dużo przygotowywałem się do tego momentu, pracując z inżynierami w Enstone i na torze, a także spędzając czas na symulatorze. Planowaliśmy więcej jazdy, ale niestety musieliśmy wcześniej zjechać z powodu małego problemu z bolidem. Takie rzeczy zdarzają się w sporcie motorowym, ale pokonanie 13 okrążeń w weekend Grand Prix było niesamowitym doświadczeniem, którego nigdy nie zapomnę. Nie mogę się doczekać, aby kontynuować naukę z zespołem w ten weekend i mam nadzieję, że Esteban i Fernando zdobędą punkty.”

 


Alan Permane, Dyrektor sportowy: „Jack wykonał dziś świetną robotę w swojej pierwszej oficjalnej sesji w Formule 1. Tor w Mexico City nie jest łatwy, zwłaszcza na początku, a on poradził sobie bardzo dobrze. Niestety, jego sesja zakończyła się nieco wcześniej z powodu problemu z jednostką napędową. Ale podczas jazdy, utrzymywał dobry rytm i z każdym okrążeniem zwiększał tempo, dając nam dobre informacje zwrotne. Fernando miał bezproblemowy dzień, a samochód dobrze radził sobie w obu sesjach. Esteban nie był w stanie wykonać pełnego programu na oponach wyścigowych z powodu czerwonej flagi na półmetku i testowania prototypowych opon Pirelli, ale mamy wystarczająco dużo danych do analizy w ramach przygotowań do reszty weekendu, gdzie celem będzie, jak zwykle, ukończenie wyścigu z oboma naszymi kierowcami w pierwszej dziesiątce.”