26 sierpnia 2022 roku

Po letniej przerwie w Formule 1, BWT Alpine F1 Team powrócił do rywalizacji na torze Spa-Francorchamps, gdzie panowały mieszane warunki w weekend Grand Prix Belgii.

 


Fernando Alonso zajął siódme miejsce, a Esteban Ocon szesnaste w dniu naznaczonym przez przejściowe opady deszczu na torze o długości 7,004 km w lesie ardeńskim.

 


Obaj kierowcy mogli cieszyć się małymi zmianami w A522, w tym aktualizacją tylnych osłon hamulców i końcówek podłogi.

 

Pierwsza sesja treningów wolnych Estebana została przerwana przez problem z wałem napędowym, który musiał zostać zmieniony na potrzeby drugiego treningu wolnego.

 

Obaj kierowcy mieli owocną drugą sesję, pomimo deszczu, który uniemożliwił im ustanowienie dobrego czasu w ostatnich 10 minutach. Fernando zakończył dzień na siódmym miejscu z czasem 1’46’’975, a Esteban na szesnastym z czasem okrążenia 1’47’’944.

 

Esteban Ocon: „Świetnie jest wrócić do bolidu po letniej przerwie, a jazda na tym legendarnym torze to zawsze wspaniałe uczucie. Jeśli chodzi o piątek, to nie był to prosty dzień. Mieliśmy problem z wałem napędowym na początku pierwszego treningu wolnego, więc opuściliśmy większość sesji. Drugi trening został zakłócony przez pogodę, więc nie mogliśmy w pełni zrealizować naszego programu. Ogólnie rzecz biorąc, mamy jeszcze wiele do zrobienia, ale zebraliśmy wystarczającą ilość danych do analizy w dniu dzisiejszym. Mamy nad czym pracować.”

 

Fernando Alonso: „Po pierwsze, dobrze jest być z powrotem! Jazda bolidem Formuły 1 na torze Spa-Francorchamps zawsze daje ci zastrzyk adrenaliny, więc to był bardzo przyjemny piątek. Zmiany wprowadzone na torze nie zmieniają tak naprawdę sytuacji, głównie poprzez oferowanie bezpieczniejszych prześwitów. Nie mieliśmy stabilnych warunków pogodowych, aby przetestować opony, więc wciąż mamy kilka rzeczy do sprawdzenia jutro podczas trzeciego treningu wolnego. Samochód jest tu bardzo przyjemny w prowadzeniu, więc mamy nadzieję, że w ten weekend znów będziemy konkurencyjni.”

 

Pat Fry, dyrektor techniczny: „Obie dzisiejsze sesje zostały przerwane przez pogodę, co skomplikowało nasz cały zaplanowany program. W świetle tych warunków możemy powiedzieć, że nasze zmiany działają zgodnie z planem, a nasze czasy wyglądają obiecująco. Dziś rano Esteban miał problem, który zbadaliśmy i zrozumieliśmy. To nie powinno mieć wpływu na naszą jazdę przez resztę weekendu. Zdecydowaliśmy się również na całkowitą zmianę jednostki napędowej w bolidzie Estebana, tak jak zrobiło to kilka innych zespołów: długość toru i jego konfiguracja minimalizuje jego wpływ. Z mniejszymi szansami na deszcz przez resztę weekendu, czekamy na bardziej tradycyjną sobotę i niedzielę.”