13 maja 2022 r.

Jack Doohan, kierowca Alpine Academy, po raz pierwszy spróbuje swoich sił w Formule 1 już w najbliższy weekend, w niedzielę 15 maja w Doha, w Katarze. Z tej okazji poprowadzi model A521 z 2021 r.

 

Jack dołączy do rezerwowego kierowcy BWT Alpine F1 Team, Oscara Piastriego podczas trzydniowych testów na międzynarodowym torze w Losail. Oscar, który miał okazję zasiąść za kierownicą bolidu oglądanego podczas zawodów w 2021 roku w środę 11 i czwartek 12 maja w stolicy Kataru, odkrył model A521 w Austin (USA) w kwietniu.

 

19 letni Jack dołączył do Alpine Academy w styczniu i od tego czasu przeżywa wzloty i upadki swojego pierwszego sezonu w Mistrzostwach Formuły 2 FIA. W swoim debiucie w Bahrajnie wystartował z pole position, w Arabii Saudyjskiej ponownie znalazł się w pierwszym rzędzie, a w Imoli zajął trzecie miejsce na starcie. Jack chce teraz przełożyć swoje obiecujące tempo na punkty, gdy w przyszłym tygodniu w Barcelonie rozpocznie się kampania Formuły 2.

 

W ostatni weekend, w Miami, Oscar zakończył swoją misję jako kierowca rezerwowy, którą to rolę będzie pełnił ponownie w zespole F1 podczas nadchodzących zawodów w Barcelonie i Monako. Następnie, urodzony z Melbourne zawodnik, uda się do Spielbergu w Austrii na trzecią sesję intensywnego programu testowego.

 

Oscar Piastri:

 

Dwa dni testów w Katarze, podczas których kontynuowałem zapoznawanie się z Formułą 1 A521, były bardzo owocne. Było bardzo gorąco, ale to dobrze wpływa na przygotowanie fizyczne. Ponieważ tor nie był używany od dłuższego czasu, przyczepność była różna, a my musieliśmy radzić sobie z kurzem i wiatrem. Czasami było to wyzwanie, ale ważne było też dla mnie, aby nauczyć się prowadzić samochód w różnych warunkach. Z niecierpliwością czekam na ponowne dołączenie do zespołu F1 w Barcelonie i Monako przed moim kolejnym osobistym dniem testowym w czerwcu.

 

Jack Doohan:

 

Bardzo się cieszę, że po raz pierwszy zasiądę za kierownicą bolidu Formuły 1. To coś, na co pracowałem od początku mojej przygody z kartingiem i wiem, że to wyjątkowy moment, którym chcę się delektować. Jestem bardzo wdzięczny firmie Alpine za danie mi tej szansy i nie mogę się doczekać, aby dać z siebie wszystko podczas dnia testów. Miałem szczęście, że mogłem obserwować niektóre prywatne treningi z boku, a wiele przygotowań odbyłem w symulatorze na torze Enstone. Czuję się więc gotowy do podjęcia tego wyzwania. Na tym wszystkim będę bazował w dniu D, dobrze się bawiąc i mając nadzieję nauczyć się jak najwięcej od zespołu.

 

Julian Rouse, dyrektor Alpine Academy:

 

Mamy przyjemność zaoferować Jackowi jego pierwszą jazdę próbną bolidem Formuły 1. Odkąd dołączył do naszego programu na początku tego roku, widzimy, że Jack bardzo szybko się rozwija i dojrzewa. Spędził trochę czasu w Enstone, aby się przygotować i pokazał obiecujący potencjał. Był to drugi indywidualny test Oscara w tym roku, będący częścią jego intensywnego programu w bolidzie Formuły 1 w 2021 roku. Ważne jest, aby utrzymał formę i mógł kierować tego typu maszynę. Cieszymy się, że możemy nadal towarzyszyć mu w jego karierze. W ciągu roku czeka go jeszcze wiele pracy.