19 listopada 2022 roku

W Grand Prix Abu Zabi, finale sezonu 2022 Mistrzostw Świata Formuły 1 FIA, zobaczymy dwa bolidy BWT Alpine F1 Team, które wystartują z ósmej - Esteban Ocon i dziesiątej - Fernando Alonso pozycji.

 

 

W światłach ulicznych toru Yas Marina sesje kwalifikacyjne były bardzo zacięte, a każdy przejazd do następnego etapu był sceną zaciętych walk. Fernando Alonso zdołał przebrnąć przez Q2 o 0''052, ale do Q3 zabrakło mu zaledwie 0''028. Początkowo zakwalifikował się jako jedenasty, ale po karze dla Daniela Ricciardo wystartuje z dziesiątej pozycji.

 

 

Natomiast Esteban po raz jedenasty w tym sezonie znalazł się w Q3, a jego celem było wyprzedzenie dwóch McLarenów i Sebastiana Vettela. Po pierwszej próbie na miękkich używanych oponach przejechał okrążenie w czasie 1'24’’830 i zakwalifikował się na ósmym miejscu, zaledwie 0’’051 za siódmym Lando Norrisem.

 

 

58-okrążeniowy wyścig - ostatni dla Fernando w zespole - rozpocznie się jutro o 17:00 czasu lokalnego.

 

 

Esteban Ocon – 8. pozycja / 1’24’’830: „Jestem bardzo zadowolony z dzisiejszych kwalifikacji. Wielkie gratulacje dla zespołu za tę sesję, która z pewnością jest jedną z naszych najlepszych w tym sezonie. Starając się maksymalnie wykorzystać potencjał bolidu, czuliśmy, że z każdym przejazdem robimy krok do przodu. Nasi główni konkurenci są w ten weekend szybcy, może nawet szybsi niż myśleliśmy, więc będziemy musieli się jutro skupić, aby dobrze wypaść i zdobyć punkty. Pozostał już tylko jeden, więc niech będzie najlepszy.”

 

 

Fernando Alonso – 11. pozycja / 1’25’’096: „Dziś, w kwalifikacjach, nie znaleźliśmy idealnego rytmu. Ale finalnie możemy być zadowoleni ze startu z dziesiątego miejsca. W Q1 było blisko, a w Q2 kilka samochodów znalazło się w odległości jednej dziesiątej od siebie. Wiemy, że jutro będzie trudno wyprzedzać, ale zrobimy wszystko, żeby dobrze się bawić i przesunąć się kilka miejsc w pierwszej dziesiątce. To ostatni raz, kiedy usiądę za kierownicą Alpine. Skupię się więc na tym, by jutro wycisnąć z wyścigu jak najwięcej i mam nadzieję, że wraz z zespołem uda mi się zająć dobre miejsce.”

 

 

Alan Permane, Dyrektor sportowy: „Jutro zaczynamy ostatni wyścig w tym roku z Estebanem na ósmym miejscu i Fernando na dziesiątym. Ogólnie rzecz biorąc, jesteśmy całkiem zadowoleni z tych pozycji na starcie. Fernando nie mógł dziś wydobyć z samochodu tego, co najlepsze - zabrakło mu jednej lub dwóch dziesiątych - ale już skupia się na jutrzejszym dniu wyścigu, w którym, jak wiemy, pokażemy naszą moc. Ten tor zawsze był trudny do opanowania w kwalifikacjach, ponieważ temperatura toru spada, a samochody ustawiają się w kolejce w ostatnim sektorze i jest tak duży ruch, że trudno jest zmienić opony we właściwym okienku. Esteban z zespołem wykonali świetną pracę, aby zakwalifikować się na ósmym miejscu. Zbliżył się nawet do siódmego miejsca, gdyż zabrakło mu zaledwie pół dziesiątej sekundy. Z niecierpliwością czekamy na jutrzejszy wyścig, w którym będziemy chcieli wykorzystać nasze dobre tempo wyścigowe, aby ukończyć go z obydwoma bolidami na punktowanych miejscach i zakończyć sezon na wysokim poziomie.”