4 marca 2023 r.

BWT Alpine F1 Team zajął dziewiąte miejsce wraz z Estebanem Oconem i dwudzieste z Pierrem Gasly w pierwszej sesji kwalifikacyjnej sezonu 2023 Mistrzostw Świata Formuły 1 FIA na międzynarodowym torze wyścigowym w Bahrajnie.

 


Esteban doszedł do Q3 dzięki dobrze kontrolowanej sesji kwalifikacyjnej. Dwunasty w Q1, dziewiąty w Q2, a następnie osiągnął czas 1'30"984, wystarczający do pozostania na dziewiątej pozycji wśród pretendentów do zdobycia punktów w 57-cio okrążeniowym Grand Prix Bahrajnu.

 

 

Nabierając doświadczenia za kierownicą A523, Pierre'owi zabrakło szczęścia i zakończył próby na Q1. Jego druga próba została anulowana za przekroczenie granic toru, gdy po pierwszym lotnym okrążeniu był na siedemnastym miejscu.

 


Wyścig inaugurujący sezon 2023 odbędzie się w najbliższą niedzielę o godzinie 18:00 czasu lokalnego.

 

 

Esteban Ocon, 9. pozycja z czasem 1’30’’984: „Dobrze było w końcu znaleźć się na torze i naprawdę maksymalnie docisnąć samochód, aby zobaczyć, co potrafi i na czym stoimy. Osiągnięcie Q3 to dobra pozycja na rozpoczęcie naszego sezonu. Jesteśmy zadowoleni z postępów, jakie poczyniliśmy od czasu testów przedsezonowych, a bolid był najlepszy, jaki w tym roku prowadziłem. Nasi rywale z przodu są szybcy i mamy wiele do zrobienia, ale mamy samochód, który może zdobywać punkty i to będzie cel na ten pierwszy wyścig sezonu.”

 

 

Pierre Gasly, 20. pozycja z czasem 1’32’’181: „Zakończenie kwalifikacji na Q1, to oczywiście nie jest to, czego oczekiwaliśmy na początek sezonu. Oznacza to, że w jutrzejszym wyścigu mamy wszystko do zyskania i jestem przekonany, że nadal możemy zdobyć punkty w ten weekend. Niestety, nie czułem się w pełni zestrojony z samochodem i byliśmy znacznie poniżej naszego prawdziwego poziomu. Będziemy musieli kontynuować pracę nad zrozumieniem samochodu i jestem przekonany, że w następnej sesji kwalifikacyjnej wrócimy silniejsi. Koncentruję się na jutrzejszym wyścigu i nie mogę się doczekać, aby dać z siebie wszystko.”

 

 

Alan Permane, dyrektor sportowy: „Ogólnie rzecz biorąc, po pierwszych kwalifikacjach mamy mieszane uczucia z Estebanem na dziewiątej pozycji i Pierrem na dwudziestej. Prawdę mówiąc, nie jest to zgodne z naszymi celami i oczywiście musimy dokonać poprawy, aby zakwalifikować się znacznie wyżej w kolejnych wyścigach. Pierre jest wyraźnie rozczarowany, że musiał zakończyć kwalifikacje na Q1. Mamy wiele do przeanalizowania, aby zrozumieć, co się stało po jego stronie, ponieważ bolid wyraźnie miał większe tempo. Esteban wykonał bardzo dobrą pracę, pokonując gładko trzy sesje, chociaż patrząc na tabelę czasową, prawdopodobnie zasłużyliśmy dziś na dziewiątą pozycję. Jesteśmy zdecydowanie gotowi na jutro, ponieważ nasze przejazdy z dużą ilością paliwa na pokładzie poszły dobrze zarówno podczas testów przedsezonowych, jak i wczorajszego Wolnego Treningu 2. Pierre będzie mógł ruszyć do przodu z tyłu stawki, ponieważ ten wyścig pozwala na dużo wyprzedzania. Esteban jest natomiast w czele stawki i nie ma powodu, dla którego nie moglibyśmy wyjechać stąd z dużym dorobkiem punktowym.”