10 września 2022 roku

BWT Alpine F1 Team zakończył kwalifikacje do jutrzejszego Grand Prix Włoch na dziesiątym miejscu w przypadku Fernando Alonso i jedenastym w przypadku Estebana Ocona. Ze względu na liczne kary za zmianę silnika, jutrzejsza lista startowa będzie się różniła od tej z dzisiejszej sesji kwalifikacyjnej.

 

 

 

We Włoszech Fernando po raz kolejny udało się dostać do Q3, kończąc sesję kwalifikacyjną na dziesiątym miejscu. Jego jedyny czas w Q3 został anulowany za nieprzestrzeganie ograniczeń toru. Esteban, któremu grozi kara pięciu miejsc za zmianę silnika wewnętrznego spalania, nie był w stanie dołączyć do Fernando w Q3, tracąc do niego 68/1000 sekundy.

 

 

Esteban Ocon – Pozycja11 / 1'22''166: „Nie była to dla nas idealna sesja kwalifikacyjna. W końcu niewiele nam zabrakło do Q3 z powodu trochę słabszej Q2. Kilka razy straciliśmy tył samochodu, a na Monzy każdy mały błąd kosztuje czas. Różne kary za silniki spowodowały, że jutrzejsza stawka jest naprawdę wymieszana, więc zobaczymy co się stanie. Po mojej karze wystartuję trzynasty, co nie jest takie złe, biorąc pod uwagę, gdzie byliśmy dzisiaj. Mamy potencjał, aby być w pierwszej dziesiątce i spodziewamy się jutro ekscytującego wyścigu. Będziemy mocno naciskać, aby dobrze zakończyć weekend i zdobyć punkty.”

 

 

Fernando Alonso – Pozycja 10 / 1'22''089: „Dziesiąta pozycja w Q3 dzisiaj jest trochę rozczarowująca. Mój ostatni czas - usunięty za nieprzestrzeganie ograniczeń toru - byłby wystarczający do zajęcia ósmej pozycji, jak mi powiedziano, i to jeszcze przed nałożeniem kar na innych. Ogólnie wydaje się, że w kwalifikacjach zabrakło nam trochę wydajności w porównaniu z resztą weekendu. Samochód zachowuje się dobrze i wydaje się mieć dobre tempo wyścigowe. Będziemy jednak musieli uważać na kilka szybkich samochodów, które wystartują za nami. Zdobywaliśmy punkty w dziesięciu kolejnych wyścigach, więc upewnijmy się, że jutro przedłużymy tę passę do jedenastu.”

 

 

Otmar Szafnauer, Team Principal: „Nie wykorzystaliśmy dobrej okazji w dzisiejszych kwalifikacjach, więc jesteśmy trochę rozczarowani naszym występem. Zamontowaliśmy nowy silnik spalania wewnętrznego w samochodzie Estebana. Jeśli więc dostanie karę pięciu miejsc na polach startowych, to patrząc całościowo i biorąc pod uwagę kary dla innych, nie będzie źle, bo zacznie wyścig z dobrej pozycji. Fernando był na fali przez cały weekend, ale był sfrustrowany, że nie udało mu się przełożyć tego tempa na kwalifikacje i wystartować z wyższej pozycji. Stało się, zacznie w pierwszej dziesiątce i będzie miał duże szanse na zdobycie punktów. Jutro jest dzień Grand Prix, a w ostatnich dwóch rundach pokazaliśmy, że nasz samochód jest konkurencyjny w wyścigu, więc celem będzie zdobycie punktów obydwoma samochodami.”