1 października 2022 roku

Zespół BWT Alpine F1 Team zakończył kwalifikacje do Grand Prix Singapuru z jednym bolidem – Fernanda Alonsa – na piątym miejscu i drugim – Estebana Ocona – na osiemnastym. Przebieg sesji w blasku świateł Marina Bay skomplikował schnący tor.


Sensacyjny występ Fernanda w trzeciej turze kwalifikacji pozwolił mu rzutem na taśmę zdobyć miejsce startowe w pierwszej linii. Okrążenie z czasem 1’49’966 zapewniło mu ostatecznie piąte miejsce na starcie. Fernando dwukrotnie znalazł się w czołówce, idealnie dostosowując się do warunków na schnącym torze podczas ostatniej, trzeciej fazy tych ekscytujących kwalifikacji.


Po ulewnym deszczu, który spadł na miasto wcześniej tego dnia i skrócił o 30 minut trzecią sesję treningów wolnych, tor pozostał wilgotny przez resztę wieczoru. Nie zapowiadało się, by miał szybko wyschnąć.


Estebanowi się nie powiodło: ukończył pierwszą turę kwalifikacji na oponach pośrednich na osiemnastym miejscu. Fernando miał dziewiąty czas, po czym zakwalifikował się do trzeciej tury na piątym miejscu, nadal na oponach pośrednich.


W trzeciej turze, kiedy tor wreszcie obsechł, większość peletonu po raz pierwszy tego dnia wybrała opony miękkie. Fernandowi szło coraz lepiej z każdym okrążeniem i skrócił czas przejazdu z 1’52’520 do 1’49’966. Dzięki temu zakwalifikował się na piątej pozycji.

 


Esteban Ocon – Pozycja 18 / 1’56’’337: „Po mojej stronie garażu kwalifikacje sprawiały trudności. Jestem rozczarowany, że odpadłem już w pierwszej turze, zwłaszcza że od początku weekendu miałem dobre tempo. Wyczułem problem z hamulcami, co zakłóciło dzisiejszą sesję. Dobrą stroną sytuacji jest to, że samochód jest konkurencyjny. Cel to wykorzystać go, by jutro wywalczyć sobie punkty. Trudno tutaj wyprzedzać, ale jak zwykle zrobimy wszystko, żeby zdobyć dobry wynik końcowy”.


Fernando Alonso – Pozycja 5 / 1’49’’966: „Dzisiejsze zakwalifikowanie się do pierwszej piątki do znakomity wynik. Myślę, że udało nam się wykorzystać niełatwe warunki. Tor cały czas się zmienia, trzeba przewidywać poziom przyczepności na następnym zakręcie. Miałem zaufanie do samochodu, co jest konieczne na miejskim torze takim jak ten. Pomogło mi to zrozumieć warunki i wyczuć, kiedy trzeba było przejść na opony slick. Mam nadzieję, że jutrzejszy wyścig będzie łatwiejszy, ale zobaczymy, jaka trafi nam się pogoda. Dzielą nas tylko dwa miejsca od podium, więc jeśli zachowamy koncentrację i dobrze wystartujemy, będziemy mieć mocną pozycję”.


Alan Permane, Dyrektor Sportowy: „Po dzisiejszych kwalifikacjach, w których Fernando zajął piąte miejsce, a Esteban osiemnaste, mamy mieszane uczucia. Fernando zrealizował sesję w modelowy sposób i wykonał fantastyczną pracę we wszystkich obszarach, osiągając solidny wynik. Myślę, że mogło mu pójść jeszcze lepiej, ale dał z siebie wszystko i zapewnił sobie znakomitą pozycję do startu w jutrzejszym wyścigu. Esteban zgłosił nam problem z hamulcami podczas ostatniej próby, kiedy tor zaczynał obsychać. Zbadamy, co się wydarzyło. Tor, który jest mokry na początku kwalifikacji i obsycha w ich trakcie, to zawsze wielkie wyzwanie. Te pomyślne i dobrze zorganizowane kwalifikacje to zasługa całego zespołu. Jutro postaramy się zdobyć dużo punktów dzięki Fernandowi, a chociaż wiemy, że Esteban będzie miał problemy ze względu na trudności z wyprzedzaniem na tym torze, zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby też powalczył o jak najwyższą stawkę”.