18 marca 2023 r.

BWT Alpine F1 Team rozpocznie jutrzejsze Grand Prix Arabii Saudyjskiej z dwoma bolidami w pierwszej dziesiątce. Esteban Ocon i Pierre Gasly zakwalifikowali się odpowiednio na siódmym i dziesiątym miejscu w burzliwej sesji na szybkim i porywającym torze Jeddah Corniche.

 


Obaj kierowcy awansują o jedno miejsce na polach startowych z powodu kary Charlesa Leclerca. Esteban wystartuje więc z szóstego, a Pierre z dziewiątego pola.

 

 

W sobotę Esteban po raz drugi w sezonie zakwalifikował się do Q3, w sezonie trwającym dwa wyścigi. Jego czas 1’29’’078 w Q3 był siódmym najszybszym po dobrym jedenastym w Q1 i siódmym w Q2.

 

 

Pierre także stopniowo nabierał rozpędu w wieczornej sesji. Po wejściu do Q2 o 49/1000 sekundy przesunął się do pierwszej dziesiątki, i wszedł do Q3 osiągając czas 1’29’’411 z marginesem 40/1000. Następnie poprawił się w Q3, uzyskując osobisty najlepszy wynik 1’29’’357 i zajmując dziesiątą pozycję.

 

 

Obaj zawodnicy skupiają się teraz na zdobyciu podwójnych punktów na koniec 50-cio okrążeniowego Grand Prix Arabii Saudyjskiej, który rozpocznie się w niedzielę o 20:00 czasu lokalnego.

 

 

Esteban Ocon, 7. pozycja z czasem, 1’29’’078: „To były intensywne kwalifikacje z solidnym występem na każdym poziomie. Cały zespół wykonał dobrą pracę i jestem zadowolony z mojego siódmej pozycji w klasyfikacji. Wystartujemy z szóstego pola ze względu na karę Charlesa [Leclerc] i wszystko może się jutro zdarzyć z trzeciego rzędu. Samochód nigdy nie był tak mocny jak w kwalifikacjach w ten weekend i dobrze jest widzieć, że z każdym dniem, sesja po sesji, stajemy się lepsi. Dziękuję za to całemu zespołowi. Będziemy dążyć do czystego wyścigu, aby zdobyć punkty na mecie w obu bolidach. To będzie długi wyścig z dużym naciskiem na strategię, ale wszyscy jesteśmy skupieni na uzyskaniu dobrego wyniku.”

 

 

Pierre Gasly, 10. pozycja z czasem 1’29’’357: „Mam mieszane uczucia po dzisiejszej sesji kwalifikacyjnej. Chociaż jestem zadowolony ze startu w Q3, czuję, że byliśmy trochę poniżej naszych możliwości i musimy popracować nad kilkoma szczegółami, aby mieć pewność, że optymalnie wykorzystamy nasze samochody. Dobrze jest mieć nasze dwa bolidy w pierwszej dziesiątce i gratuluję Estebanowi za jego dobrą robotę. Jesteśmy w dobrej pozycji do wyścigu, gdzie naszym celem będzie zdobycie dużej liczby punktów. Nasze tempo wyścigowe w Bahrajnie było dobre, podobnie jak na wczorajszym treningu, więc jestem przekonany, że dwa samochody z punktami są w naszym zasięgu”.

 

 

Alan Permane, Dyrektor sportowy: „Dzisiejsze kwalifikacje były o wiele lepsze w stosunku do pierwszego wyścigu sezonu i cieszy fakt, że oba bolidy dotarły do Q3 i startują z wysokich pozycji. Esteban wykonał świetną pracę w dobrze przeprowadzonej sesji, budując wynik okrążenie po okrążeniu, a następnie utrzymując go, gdy było to potrzebne w bardzo ciasnej grupie podzielonej minimalnymi marginesami. Dla Pierre'a ważna była realizacja równej sesji, zwłaszcza po kwalifikacjach w Bahrajnie. Teraz jest bardzo blisko punktów i jesteśmy pewni naszego tempa, biorąc pod uwagę nasze długie stinty w tym roku. Tak więc był to przyzwoity wysiłek i chociaż wciąż pozostaje kilka drobnych szczegółów do dopracowania, nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, co możemy osiągnąć w niedzielę z naszymi dwoma samochodami”.