28 sierpnia 2022 roku

W sobotę na Spa-Francorchamps, BWT Alpine F1 Team ukończył kwalifikacje na piątym i szóstym miejscu dzięki Estebanowi Oconowi i Fernando Alonso, a także świetnej pracy całego zespołu.

 

Obaj kierowcy zebrali owoce bardzo dobrej pracy zespołowej, osiągając wynik identyczny z tym z ostatniego wyścigu, na Węgrzech, gdzie Esteban również zakwalifikował się na piątej pozycji, a Fernando na szóstej. Za każdym razem, gdy jeden z dwóch kierowców był na lotnym okrążeniu, mógł wykorzystać strumień ślizgowy przez samochód kolegi z zespołu w pierwszym sektorze.

 

W Q3, Esteban ustanowił czas okrążenia 1’45’’180 gdy Fernando pozwolił mu wykorzystać cień aerodynamiczny, po czym Esteban odwdzięczył się tym samym, pomagając mu osiągnąć czas 1’45’’368. Jutro, na starcie 44-okrążeniowego wyścigu, Fernando wystartuje z trzeciej pozycji po karach za zmianę silnika nałożonych na niektórych kierowców, w tym Estebana, który wystartuje jako siedemnasty.

 

Obaj kierowcy utrzymywali doskonałe tempo przez cały dzień, przechodząc do Q1 z dziewiątym miejscem dla Estebana i dziesiątym dla Fernando. W Q2 obaj kierowcy przeszli do kolejnego etapu z siódmym i ósmym najszybszym czasem, a Esteban pozwolił Fernando wykorzystać swój cień aerodynamiczny i zapewnić siódme z rzędu Q3.

 

Esteban Ocon: POZYCJA 5 / 1’45’’180: „To był dobry dzień dla zespołu i jestem bardzo zadowolony z wyniku. Wydaje się, że wszystko się udało tego popołudnia. Zespół wykonał fantastyczną pracę przy bolidzie i cały czas podejmował właściwe decyzje, więc brawo dla nich. Piąte miejsce to mój najlepszy wynik w kwalifikacjach w tym sezonie, więc trochę szkoda, że jutro będziemy musieli zmagać się z tą karą na polach startowych, ale mamy bagaż, który pozwoli uzyskać dobry wynik. Fernando wystartuje z trzeciego miejsca, a ja dam z siebie wszystko, aby przesunąć się w hierarchii i przywieźć do zespołu zasłużone punkty. Nie mogę się doczekać, aby wrócić na tor i dać belgijskim fanom dobre Grand Prix, ponieważ zasługują na to!”

 

Fernando Alonso: POZYCJA 6 / 1’45’’368: Jestem zadowolony z naszego dzisiejszego występu. Zakwalifikowanie obu samochodów do pierwszej szóstki to całościowo dobry wynik dla zespołu. Pomagaliśmy sobie nawzajem podczas sesji i wyszło nam to bardzo dobrze. Jutro będzie ciekawie i podobnie jak w Kanadzie mam kolejną okazję do startu w pierwszej trójce. Jutro mam nadzieję na czysty wyścig, aby móc wykorzystać tę pozycję. Będziemy uważać na tych za nami, bo kilka szybkich samochodów wystartuje z tyłu stawki. Celujemy w pierwszą piątkę lub szóstkę pod flagą z szachownicą.”

 

Alan Permane, Dyrektor Sportowy: „Esteban piąty, Fernando szósty i - przede wszystkim - przed naszymi rywalami, możemy być tylko zadowoleni z naszego dzisiejszego występu w kwalifikacjach. Najbardziej podobała mi się praca zespołowa nas wszystkich, w tym naszych dwóch kierowców, którzy wykonali świetną robotę, realizując nasz plan. Esteban jutro musi się zmierzyć z karą za zmianę układu napędowego, co oznacza, że wystartuje z tyłu stawki. Ponieważ inni są w tej samej sytuacji, Fernando rozpocznie trzeci i będzie miał doskonałą szansę na osiągnięcie dobrego wyniku. Za nami są szybsze samochody - Max [Verstappen] i Charles [Leclerc] - ale pozostaniemy skupieni na naszym wyścigu i czujni, aby pokonać zawodników, z którymi faktycznie rywalizujemy na torze. Zrobimy wszystko, aby w jutrzejszym wyścigu zdobyć jak najwięcej punktów. To jest nasz cel i jestem przekonany, że zdobycie punktów naszymi dwoma samochodami jest możliwe.”