22 października 2022 roku

Kwalifikacje do Grand Prix Stanów Zjednoczonych zakończyły się dla BWT Alpine F1 Team rozczarowująco. Fernando Alonso zajął dziewiąte miejsce, a Esteban Ocon osiemnaste na Circuit of the Americas w Austin, w Teksasie.

 


W wyniku różnych kar na starcie, Esteban wystartuje siedemnasty, natomiast Fernando - który założył nowy silnik spalinowy i w związku z tym został ukarany pięcioma miejscami - wystartuje jutro z czternastej pozycji.

 


Esteban nie poprawił swoich dwóch okrążeń przejechanych na nowym zestawie miękkich opon i po raz trzeci w tym sezonie zakończył kwalifikacje po Q1.

 

 

Natomiast Fernando przeszedł przez Q1 i Q2 z celem maksymalnego zminimalizowania kary na starcie. Po pierwszej próbie na używanych miękkich oponach, Fernando ostatecznie ustanowił czas 1’35’’876 i zakwalifikował się na dziewiątej pozycji. Jednak kara za silnik zepchnęła go na czternaste miejsce na starcie 56-cio okrążeniowego wyścigu, który rozpocznie się jutro o 14:00 czasu lokalnego.

 


Esteban Ocon – Pozycja 18 / 1’37’’068: „To był dla nas skomplikowany dzień. Zakończenie kwalifikacji na Q1 jest zawsze gorzką pigułką, zwłaszcza, że mamy konkurencyjny bolid i przystąpiliśmy do tego wyścigu po zajęciu piątego miejsca w kwalifikacjach w Japonii. Warunki były dziś zdradliwe i szczerze mówiąc nie czułem się w pełni komfortowo z samochodem od samego początku weekendu. Mamy trochę pracy, aby dowiedzieć się, co poszło dziś nie tak, ale jak zawsze jestem pewien, że znajdziemy przyczyny. Jeśli chodzi o wyścig, damy z siebie wszystko, aby zdobyć jak najwięcej punktów.”

 


Fernando Alonso – Pozycja 9 / 1’35’’876: Dzisiejsza jazda była bardzo trudna ze względu na podmuchy wiatru, z którymi musieliśmy się zmierzyć. Bolid był nieco trudniejszy w prowadzeniu, zwłaszcza na szybkich zakrętach. Ostatecznie jestem zadowolony z wyniku, bo dostanie się do Q3 było naszym celem przed tą sesją. Niestety mamy karę na starcie i byłoby o wiele milej zacząć wyżej niż czternasta pozycja. Ale postaramy się dobrze zaprezentować podczas wyścigu. Myślę, że wciąż możemy zdobyć przyzwoitą sumę punktów. Naszym celem jest pierwsza 10.”

 


Alan Permane, Dyrektor Sportowy: „To nie był nasz dzień. Jesteśmy oczywiście rozczarowani naszym wynikiem w kwalifikacjach. Warunki były bardzo trudne, z silnymi podmuchami wiatru, które sprawiały problemy wszystkim kierowcom na torze. Szczególnie w pierwszym sektorze, pokonywanym z dużą prędkością. Niestety, Esteban zakończył kwalifikacje na Q1. Od początku weekendu nie tworzył jedności ze swoim bolidem, więc mamy trochę pracy, aby zidentyfikować obszary do poprawy. Fernando wydawał się dobrze radzić we wszystkich sesjach i jest sfrustrowany, że nie zakwalifikował się na wyższej pozycji. W najlepszym wypadku mógł zająć siódme miejsce, bo przewagę mają tu trzy najlepsze zespoły. Ze względu na kary na starcie, będziemy startować z siedemnastego miejsca z Estebanem i z czternastego z Fernando, co oczywiście nie jest zgodne z naszym przyzwyczajeniem. Przed nami dużo pracy, jeśli chcemy zakończyć jutrzejszy wyścig na punktowanym miejscu. Niemniej jednak, zawsze są możliwości w zakresie strategii i liczymy na to, że nasi dwaj zawodnicy będą mieli dobry wyścig, aby wyciągnąć wszystko z tego weekendu.”