03 września 2022 roku

Po bardzo zaciętej sesji kwalifikacyjnej Esteban Ocon i Fernando Alonso z BWT Alpine F1 Team wystartują jutro odpowiednio z dwunastej i trzynastej pozycji w Grand Prix Holandii w Zandvoort.


Obaj kierowcy nie zdołali przejść przez Q2 po raz trzeci w tym sezonie. Oddzieleni o 0’’008, obu zabrakło jednej dziesiątej do udziału w Q3.


Teraz koncentrują się na czekającym ich jutro 72-okrążeniowym Grand Prix, podczas którego obaj będą starali się zdobyć punkty.


Na zatłoczonym i głośnym torze Zandvoort obaj panowie zaatakowali w kwalifikacjach po zajęciu siódmego i czternastego miejsca w trzecim treningu wolnym. Fernando potrzebował tylko jednej próby, aby przejść do Q1, z czasem okrążenia 1’11’’667. Esteban dołączył do kolegi, gdy udało mu się poprawić czas w drugiej próbie.

 

W Q2 Esteban ponownie zdołał obniżyć swój czas z 1’12’’222 na 1’11’’605, jednak nie wystarczyło to do udziału w ostatniej fazie kwalifikacji. Fernando natomiast nie mógł się poprawić z powodu tłoku na torze i musiał zadowolić się czasem okrążenia 1’11’’613.


Esteban Ocon – Pozycja 12 / 1’11’’605: „To trudny dzień dla nas, to nie jest miejsce, na którym chcieliśmy się zakwalifikować. Cierpieliśmy trochę z powodu braku przyczepności tyłu i wydawało się, że brakuje nam trochę tempa w porównaniu z poprzednimi weekendami. Musimy więc przyjrzeć się temu bliżej. W przeszłości byliśmy jednak na gorszych pozycjach, a miejsca punktowe nie są tak daleko. Weekend jeszcze się nie skończył. Nadal mamy nadzieję, że uda nam się jutro wyprzedzić kilku zawodników i damy z siebie wszystko, jak zawsze, aby osiągnąć solidny wyścig i wjechać dwoma bolidami do pierwszej dziesiątki.”


Fernando Alonso – Pozycja 13 / 1’11’’613: „Niestety, to nie był nasz dzień. Myślę, że korek w Q2 kosztował nas miejsce w Q3, ponieważ byliśmy o pół sekundy szybsi i mogliśmy być na szóstym miejscu. Nie mogliśmy pokazać prawdziwego potencjału samochodu, ale to może się czasem zdarzyć na tak wąskim torze jak Zandvoort. Zobaczymy, czy jutro będziemy mogli wykorzystać tempo bolidu, aby uzyskać lepszy wynik w wyścigu. Nie jest łatwo tu wyprzedzać, o czym przekonaliśmy się w zeszłym roku, ale będziemy dążyć do zdobycia jak największej liczby punktów.”


Alan Permane, Dyrektor Sportowy: „To były rozczarowujące kwalifikacje dla drużyny. Mamy dużo pracy, ale jestem pewien, że możemy to naprawić i zdobyć jutro punkty. Będziemy startować z dwunastej i trzynastej pozycji, ale dzięki zmodyfikowanej w tym roku strefie DRS wyprzedzanie powinno być możliwe. Do samego wyścigu będziemy ciężko pracować, aby wprowadzić najlepszą strategię. Esteban nie czuje się w pełni komfortowo w swoim bolidzie w ten weekend, zmagając się z tylnym zawieszeniem ogólnie przez całe okrążenie. Co do wyniku Fernando, to wyraźnie nie odzwierciedla on jego poziomu. Przy drugiej próbie w Q2 był duży tłok na torze, inaczej bez problemu przeszedłby do Q3. Zrobimy jutro wszystko, aby oba samochody zdobyły punkty, a biorąc pod uwagę to, co pokazaliśmy ostatnio, myślę, że jest to całkiem możliwe.”