20 listopada 2022 roku

BWT Alpine F1 Team zapewnił sobie dziś czwarte miejsce w mistrzostwach świata konstruktorów Formuły 1 w sezonie 2022 po tym, jak Esteban Ocon zdobył sześć punktów w finale Grand Prix w Abu Zabi. Jego kolega z drużyny Fernando Alonso, który brał udział w swoim ostatnim wyścigu w zespole, musiał niestety zrezygnować.

 

Zespół zakończył rok z wynikiem 173 punkty. Z 92 punktami Esteban jest ósmy w generalnej klasyfikacji kierowców, tuż przed Fernando, który jest dziewiąty z 81 punktami.

 

 

Strategia okazała się kluczem do 58-okrążeniowego wyścigu. Wszyscy kierowcy musieli podjąć trudne decyzje, niektórzy zdecydowali się na jeden pitstop, inni na dwa. Po tym jak Fernando wycofał się z powodu wycieku wody na 27. okrążeniu, Esteban wybrał strategię dwóch pitstopów, zatrzymując się na 14. i 41. okrążeniu, aby założyć twarde opony. W końcu Estebanowi nie udało się zbliżyć do Lando Norrisa, przekraczając linię mety o sekundę za rywalem broniącym interesy McLarena.

 


W sezonie 2022 zespół w swoich dwóch bolidach zajęła jedenaście miejsc w pierwszej dziesiątce, a najlepszym wynikiem było czwarte miejsce Estebana podczas Grand Prix Japonii. Ponadto, z 173 punktami, drużyna zdobyła o 18 więcej niż w sezonie 2021, kontynuując tym samym wzrostową tendencję swojego planu 100 Grand Prix.

 


Esteban Ocon - Strat 8. pozycja / Meta 7. miejsce: „Chciałbym serdecznie pogratulować całemu zespołowi, zarówno na torze, jak i w fabrykach w Enstone i Viry, za zajęcie czwartego miejsca w generalnej klasyfikacji konstruktorów. To był długi i intensywny sezon i dobrze jest osiągnąć cel wyznaczony na początku roku. Ze swojej strony zająłem najlepsze miejsce w klasyfikacji kierowców, co również jest bardzo satysfakcjonujące. Jeśli chodzi o dzisiejszy wyścig, siódme miejsce to świetny wynik, a przy jednym okrążeniu więcej mógłbym zająć szóste miejsce, ponieważ doganiałem Lando [Norrisa]. Cieszę się z ostatnich dwóch lat spędzonych z Fernando i życzę mu wszystkiego najlepszego w przyszłym roku. Zawsze będzie legendą tej drużyny i tego sportu, a ja nie mogę się doczekać, by zmierzyć się z nim na torze w 2023 roku. Teraz czas na przerwę przed powrotem do pracy, aby przygotować się do nadchodzącego roku.”

 


Fernando Alonso – Start 10. pozycja / Meta: Rezygnacja: „Niestety, dziś, kiedy walczyliśmy o punkty i byliśmy w dość komfortowej sytuacji, po raz kolejny musieliśmy się wycofać. Najważniejsze jest jednak to, że zespół zajął czwarte miejsce w mistrzostwach konstruktorów, co było celem na ten weekend, więc gratulacje dla wszystkich członków zespołu za osiągnięcie tego celu. Żegnając się z zespołem pod koniec tego weekendu, będę miał dobre wspomnienia z Alpine. Spędziłem dziewięć lat mojego życia w tym zespole i zdobyłem dwa mistrzostwa w przeszłości z Renault, więc życzę wszystkim powodzenia w kolejnych sezonach.”

 


Otmar Szafnauer, Team Principal: „Przede wszystkim gratulacje całemu BWT Alpine F1 Team fantastycznego wyniku, jakim jest czwarte miejsce w generalnej klasyfikacji konstruktorów. Taki był nasz cel na początku roku i z pewnością na niego zasłużyliśmy, pokazując wysoki poziom rywalizacji i konsekwentnie zbierając punkty w większości wyścigów. Słowa uznania należą się zespołom Viry i Enstone, które wykonały wspaniałą pracę, dostarczając samochód wyścigowy o wysokich osiągach. Oczywiście mieliśmy swoje wzloty i upadki, ale te doświadczenia są częścią przygody i nadal będziemy się uczyć, rozwijać i wzrastać jako zespół. Chciałbym podziękować Fernando za jego wysiłki w całym sezonie i za występy, których nigdy nie zapomnimy. Życzymy Fernando wszystkiego najlepszego w przyszłości. Gratulacje należą się również Estebanowi, który nigdy wcześniej nie był tak wysoko notowany w generalnej klasyfikacji kierowców. Z niecierpliwością czekamy na to, co zrobi w przyszłym roku. Ale zanim to nastąpi, cały zespół zasługuje na odpoczynek po długim sezonie i jestem pewien, że wrócimy w 2023 roku świeży i zdeterminowani, by dalej dążyć do naszych celów.”

 


Laurent Rossi, Prezes Alpine: „Gratulacje dla całego zespołu za zajęcie czwartego miejsca w mistrzostwach konstruktorów po bardzo konkurencyjnym sezonie. Wiedzieliśmy, że sezon będzie trudny pod wieloma względami, zwłaszcza w obliczu tak dużych zmian w przepisach i konieczności rozpoczęcia od podstaw projektowania bolidu. Dziękuję wszystkim w Enstone i Viry za ciągłe rozwijanie tego zestawu, co pozwala nam na stały postęp w ciągu roku. Naszym celem było czwarte miejsce, więc to bardzo satysfakcjonujące, że udało nam się je zająć i osiągnąć ten etap. Wszyscy w Alpine są głodni większych sukcesów zdeterminowani, aby wykorzystać ten wynik jako trampolinę do następnego sezonu, w którym chcemy kontynuować naszą tendencję wzrostową w kierunku szczytu tabeli. Na razie odpoczniemy trochę poza sezonem i wrócimy w przyszłym roku ze wzrokiem wpatrzonym w przyszłość. Na koniec specjalne podziękowania dla Fernando za jego wspaniałą pracę w drużynie przez te wszystkie lata. Życzymy mu powodzenia w kolejnym rozdziale jego kariery.”