5 marca 2023 r.

BWT Alpine F1 Team zdobył dwa punkty podczas Grand Prix Bahrajnu, na rozpoczęcie sezonu 2023 Mistrzostw Świata Formuły 1 FIA. W swoim debiucie w zespole Pierre Gasly wspiął się z ostatniego na dziewiąte miejsce otwierając konto punktowe zespołu. Esteban Ocon musiał wycofać się z wyścigu na 16 okrążeń przed końcem wyścigu, liczącym 57 okrążeń, na torze w Sakhir.

 


Wyścig Estebana był od samego początku zagrożony przez karę pięciu sekund za przekroczenie linii startu. Już na drugim zakręcie kolizja z Lando Norrisem uszkodziła lewą część jego przedniego skrzydła, co zmusiło go do dwóch postojów w pierwszych piętnastu przejazdach.

 

 

Kolejna kara została nałożona po błędzie operacyjnym, kiedy odbywał swoją pierwszą karę, a trzecie wykroczenie związane z przekroczeniem prędkości w pit lane zakończyło frustrujący wieczór dla Estebana i zespołu.

 

 

Dwudziesty na starcie Pierre dobrze rozpoczął wyścig i od początku zyskiwał pozycje. Jako pierwszy zjechał do pit-stopu na dziewiątym okrążeniu, aby założyć nowe twarde opony, gdy w zasięgu pojawiła się pierwsza dziesiątka, a na dwudziestym piątym okrążeniu wrócił do boksu po nowe twarde opony.

 

 

Dzięki udanemu podcięciu Yuki Tsunoda wywarł presję na Alexa Albona na dziesiąte miejsce, które jest równoznaczne ze zdobyciem punktów. Interwencja wirtualnego samochodu bezpieczeństwa, który odprowadził Ferrari Charlesa Leclerca na 40 okrążeniu, dała mu możliwość korzystania z miękkich opon aż do mety.

 

 

Po wyprzedzeniu Alexa Albona, objęciu dziewiątego miejsca i ustanowieniu najszybszego okrążenia wyścigu, Pierre ruszył w pogoń za Valtterim Bottasem pomimo siedemnastosekundowej straty. Ukończył wyścig zaledwie 1'1 za swoim rywalem, który przejechał pod flagą z szachownicą na ósmym miejscu.

 

 

Esteban Ocon – Start: 9. pozycja / Wycofał się „To nie był nasz dzień. Niestety, popełniliśmy zbyt wiele błędów operacyjnych i to nas dzisiaj drogo kosztowało. Musimy wszystko szczegółowo przeanalizować i szybko wyciągnąć z tego wnioski. Przyjmiemy ten cios jako zespół i czekamy na kolejne starty, na które jestem pewien, wrócimy silniejsi. Pozytywną rzeczą jest to, że nasze tempo w wyścigu było solidne i mieliśmy wystarczające osiągi, aby zakończyć wyścig z obydwoma bolidami na punktowanych miejscach. Nie mogę się już doczekać Dżeddy. Będziemy zdeterminowani, aby odbić się od dna i rozpocząć nasz sezon.”

 


Pierre Gasly – Start: 20. pozycja / Meta: 9. miejsce „Jestem zadowolony z dzisiejszego wyścigu i jest to świetny sposób na rozpoczęcie tego sezonu z Alpine. Wczoraj wszyscy byliśmy rozczarowani po kwalifikacjach, bo nie byliśmy tam, gdzie chcieliśmy być. Brawo dla całego zespołu za ciężką pracę nad przywróceniem nas do rywalizacji. O punkty będzie trudno, ale byliśmy pewni osiągów naszego samochodu i wiedzieliśmy, że mamy szansę na zdobycie punktów dzięki solidnej strategii. Musimy dalej pracować, mamy dobrą bazę i ważne jest, aby na niej budować. Damy z siebie jeszcze więcej. Szkoda tego, co stało się z Estebanem, ale zrobimy zespołowe podsumowanie, aby mieć pewność, że mamy wszystkie atuty, aby umieścić oba bolidy na punktowanych miejscach.”

 


Otmar Szafnauer, Team Principal : „Chociaż możemy być zadowoleni z wyjazdu z punktami, biorąc pod uwagę przebieg wyścigu, opuszczamy Bahrajn ze świadomością, że czeka nas jeszcze wiele pracy. Jeśli chodzi o Estebana i plan operacyjny musimy się bardziej postarać, aby uniknąć powtórki tego dnia. Pokazaliśmy, że mamy odpowiednie tempo, aby obydwa bolidy zdobywały punkty i to musi być cel na przyszłość. Pierre wykonał fantastyczną pracę i odwrócił losy bardzo rozczarowującej soboty, przebijając się do przodu z końca stawki, aby zdobyć punkty. Brawo za wspaniały debiut. Ostatnie dwa tygodnie w Bahrajnie były intensywne dla całego zespołu i z niecierpliwością czekamy na powrót do Viry i Enstone, aby odbyć naradę zespołową, po której będziemy chcieli osiągnąć znacznie lepsze wyniki na torze w Dżeddzie.”