2 października 2022 roku

Po raz pierwszy w sezonie 2022 FIA Formuły 1 obaj kierowcy BWT Alpine F1 Team musieli zrezygnować: Fernando Alonso i Esteban Ocon nie dojechali do mety w Grand Prix Singapuru.

 

Obaj kierowcy zjechali z toru w krótkim odstępie czasu. Zespół pracuje obecnie nad zidentyfikowaniem podejrzewanych w obu samochodach problemów z jednostką mocy.

 

Silne deszcze przed wyścigiem opóźniły start o godzinę i pięć minut. Obaj kierowcy ruszyli na oponach pośrednich. Fernando – podczas swojego 350. startu, rekordowego w Formule 1 – spadł o jedno miejsce za Lando Norrisa i na początku wyścigu utrzymywał się na szóstej pozycji. Po pojawieniu się samochodu bezpieczeństwa Fernando walczył o to miejsce z Maxem Verstappenem, ale na 21. okrążeniu musiał zrezygnować.

 

Esteban, który wystartował z siedemnastego miejsca na oponach pośrednich, starał się zbliżyć do pierwszej dziesiątki. On również musiał zrezygnować na 27. okrążeniu, kiedy wspiął się już na trzynaste miejsce.

 

Zespół przeanalizuje teraz problemy leżące u źródła tej podwójnej rezygnacji, równocześnie biorąc kurs na Suzukę, gdzie po przerwie odbędzie się Grand Prix Japonii.

 

Esteban Ocon – Start 17. pozycja / Meta: Rezygnacja: „To dla zespołu frustrujący dzień. Jeśli chodzi o mnie, wyścig zakończył się przedwcześnie z powodu problemu z jednostką mocy. Wiem, że zespół analizuje teraz, co dokładnie spowodowało usterkę. Oczywiście jesteśmy rozczarowani podwójną rezygnacją w Singapurze, ale dobra strona jest taka, że nasz samochód dobrze się sprawował przez cały weekend i wiemy, że mamy dobre tempo. Będziemy się ponownie ścigać w przyszłym tygodniu w Suzuce, na moim ulubionym torze, więc na razie zostawimy to za sobą, żeby z nowymi siłami powrócić do Japonii”.

 

Fernando Alonso – Start 5. pozycja / Meta: Rezygnacja: „To wielka szkoda, że musieliśmy zrezygnować we wczesnej fazie dzisiejszego wyścigu. Straciliśmy szansę na dużą liczbę punktów w mistrzostwach. Musimy jednak patrzeć również na dobrą stronę sytuacji. Po raz kolejny możemy być bardzo dumni z naszych wyników podczas tego weekendu. W sobotę walczyliśmy o pięć–sześć pierwszych miejsc i dzisiaj było podobnie. Wyścig był niełatwy, warunki niekorzystne i trudno było dostrzec suchy pas na torze. W przyszły weekend mamy kolejny wyścig, więc możemy natychmiast skoncentrować się na Japonii, żeby tam po raz kolejny zdobyć punkty”.

 

Otmar Szafnauer, Team Principal: „Niestety w dzisiejszym Grand Prix Singapuru obaj nasi kierowcy musieli zrezygnować. Szkoda, bo przez cały weekend byliśmy bardzo konkurencyjni. Wydaje się, że w obu samochodach pojawił się taki sam problem z jednostką mocy, który starannie przeanalizujemy. Koniecznie trzeba określić przyczynę tego, co się stało, i zastosować środki zapobiegawcze, tak by więcej się to nie powtórzyło. Jeśli chodzi o przebieg wyścigu, był on szczególnie trudny ze względu na schnący tor. Tuż przed rezygnacją byliśmy już blisko momentu, w którym można by zmienić opony na slick. Takie dni zdarzają się od czasu do czasu, a chociaż chwilowo w zespole panuje rozczarowanie, w przyszły weekend czeka nas kolejny wyścig, w Japonii, który da nam szansę, żeby się odegrać. Jako zespół musimy się pogodzić z tym wynikiem. Już nie możemy się doczekać powrotu do Suzuki i wyścigu na tamtejszym fantastycznym torze”.